7 sierpnia 2023

Małe robaczki w domu na ścianie – jak się ich pozbyć?

W domach i mieszkaniach zdarzają się sytuacje obecności małych robaczków, które zawsze wzbudzają niepokój w domownikach. Okazuje się jednak, że niektóre z nich są całkowicie niegroźne i można zwalczyć je domowymi sposobami. Skąd się biorą małe robaczki w domu, czy są groźne oraz jak je zwalczać? O tym będzie ten artykuł.

Małe robaczki w domu na ścianie – jakie są?

Trudno dokładnie określić, jakie małe robaczki mogą znaleźć się na ścianie w domu. Okazuje się, że każdy chodzący czy latający robak jest w stanie przedostać się do domu. Wśród tych najczęściej pojawiających się w domach wyróżnia się:

  • mrówki – to małe czarne robaczki w domu, które często wchodzą do pomieszczeń w poszukiwaniu pożywienia. Chętnie wchodzą również na ściany elewacyjne budynków, szczególnie w deszczu. Mrówki nie są zagrożeniem dla zdrowia każdego człowieka, jednak mogą niszczyć jedzenie, wygryzać korytarze w styropianie, niszcząc tym samym elewacje.
  • gryzki – to małe białe robaczki w domu, które chętnie spożywają papier np. tapety na ścianach. Najczęściej znajdziemy je również w artykułach papierowych np. książkach, dokumentach czy gazetach. Są niegroźne dla ludzi, jednak mogą prowadzić do strat finansowych. Aby ograniczyć ich żerowanie można zerwać tapety i pomalować ściany w sposób tradycyjny, co ograniczy żerowanie gryzaków.
  • żywiak chlebowiec – to małe brązowe robaczki w domu, które przypominają chrząszcze. Najczęściej żerują w kuchni, jadalni, spiżarni, a także bibliotekach. Chętnie zjadają książki, żywią się także lekami, ziołami, herbatą i inną żywnością. Niszczą jedzenie, pozostawiając odchody i larwy.
  • wciornastki – to małe, lekko brązowe szkodniki, które zjadają produkty zbożowe.
  • szubaki dwukropki – małe owady, które są mogą niszczy zapasy żywności, a także odzież.
  • prusaki – choć dorosłe osobniki są duże, małe owady pojawiają się zaraz po wykluciu. Są brązowe i posiadają duże czułki;
  • pluskwy – to bardzo małe owady z owalnym odwłokiem bytujące w łóżkach i materacach. Należy wiedzieć, że pluskwy gryzą, najczęściej obok siebie tworząc trójkąt na skórze.
Przeczytaj także:  Cechy nowoczesnego i zdrowego krzesła biurowego

Czy małe robaczki na ścianach w domu mogą być szkodliwe?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy małe robaki mogą być szkodliwe. Okazuje się, że niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla człowieka. Prusaki przenoszą wiele chorób np. salmonelle, cholerę, gruźlice i wiele innych. Są bardzo niebezpieczne, potrafią żywić się nie tylko normalną żywnością, ale również włosami, mydłem, a dodatkowo szybko się rozmnażają. Przedostają się rurami, instalacjami, a nawet oknami. Najczęściej żyją w blokach, gdzie przechodzą z mieszkania do mieszkania. Z kolei mrówki są łatwe w zwalczaniu, jednak najczęściej samo opuszczają ściany domu. Nie gryzą i nie przenoszą żadnych chorób. Inne owady mogą jednak niszczyć żywność, dokumenty, książki doprowadzając do strat finansowych. Z kolei pluskwy są niezwykle dotkliwe dla człowieka, a wszystko przez ugryzienia. Najczęściej konieczna jest ich fachowa dezynsekcja. Warto zadbać o ich szybką eliminację. Niekiedy konieczne może być malowanie ścian i inne prace np. wyrzucenie materacy czy łóżek, które pomogą pozbyć się problemu.

Przeczytaj także:  Kwiaty na balkonie - kompleksowy poradnik o tym jak mieć piękny balkon

Jak pozbyć się małych robaczków ze ścian w domu?

Przez wzgląd na fakt występowania różnych robaków w domu, sposoby radzenia sobie z nimi mogą być zróżnicowane. Zalecane jest stałe utrzymywanie porządku w domu, chowanie jedzenia w szczelnych pojemnikach, wietrzenie pościeli i sprzątanie kurzu za łóżkami czy szafkami. Dobrze jest mieć w domu zioła, które odstraszają owady np. lawendę, bazylie, rozmaryn. Co ważne, należy szybko reagować na pojawiające się problemy, gdyż większość owadów mnoży się w szybkim tempie. Zwlekanie z rozwiązaniem problemu może doprowadzić do powstania prawdziwej plagi, bardzo trudnej do wytępienia. W sklepach znajdziemy różne środki działające na wiele owadów. Jeśli okażą się nieskuteczne, warto poprosić o pomoc specjalistów, którzy zastosują odpowiednie środki na dokuczliwe owady.

Powiązane treści