Jak pozbyć się mrówek z ogrodu? Owady zasiedlają to miejsce, planując pozostać tu na zawsze. Dlatego walka z mrówkami w ogrodzie może być kontynuowana z różnym skutkiem i może trwać miesiącami. Warto zastanowić się, jak pokonać intruzów.
Cechy zachowania mrówek
Aby znaleźć odpowiedź na pytanie – jak pozbyć się mrówek z ogrodu, trzeba je najpierw trochę poznać. Mrówki żyją w koloniach o ścisłym systemie hierarchicznym. Cała populacja jest podzielona na trzy typy: królowe, potomstwo i robotnice. Żywotność kolonii zależy od liczby matek. Bardzo rzadko jest sama w każdej osadzie, częściej jest ich kilkaset, a nawet tysiące. Dlatego w razie potrzeby robotnica zajmuje jej miejsce. W ten sposób działa dobrze zorganizowana kolonia, która wie, jak się bronić i szybko odtworzyć wielkość swojej populacji. Jeśli nie podejmie się żadnych działań, liczba najeźdźców gwałtownie rośnie.
Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?
Wygląda na to, że z nieproszeni goście tylko szkodzą. Jednak nie jest to do końca prawdą. Kolonie mrówek są korzystne. Oto trzy powody, dla których warto pogodzić się z ich obecnością na swoim terytorium.
- Zniszczenie szkodników: chrząszczy, larw, przędziorków, ślimaków itp. Jedna kolonia jest w stanie eksterminować około dwóch tysięcy osobników dziennie.
- Poprawa struktury gleby. W procesie życia gromadzenie pożytecznych minerałów zachodzi w postaci łatwo przyswajalnej dla roślin.Tak, więc fosfor gromadzi się średnio 10 razy więcej niż norma, potas – 2 razy.
- Poluzowanie gleby. Rozgałęzione wielokilometrowe tunele stają się źródłem tlenu dla roślin. Gleba staje się luźna, nasycona powietrzem.
Mimo to wielu szuka sposobów pozbycia się mrówek z ogrodu. Problem w tym, że są one nie tylko korzystne. Kiedy liczby stają się zbyt duże, szkody z nich wynikające stają się bardzo dokuczliwe.
Jaką krzywdę wyrządzają mrówki?
Niestety trzeba szukać odpowiedzi na pytanie – jak pozbyć się mrówek z ogrodu? Dlaczego?
- Kwietnik, trawnik, każde inne terytorium jest pozbawione atrakcyjnego wyglądu po pojawieniu się mrowiska. Są udekorowane kopcami, do których robią ścieżki owady.
- Mrówki hodują mszyce. Chronią je, rozprowadzają na pobliskich roślinach. Mszyce szkodzą drzewom i krzewom i mogą powodować ich śmierć.
- Większość odmian mrówek ogrodowych gryzie owoce, korzenie i warzywa. Są w stanie uszkodzić wewnętrzne części kwiatu lub pąka, korzenie młodych roślin, sadzonki.
- Nasiona chwastów są rozsiewane po ogrodzie.
Przed przystąpieniem do walki warto zastanowić się, jak duże obrażenia zadaje nieproszona populacja mrówek. Być może mała osada mrówek przyniesie więcej korzyści niż szkód.Trzeba tylko upewnić się, że nie rośnie.
Środki ludowe do walki z mrówkami w ogrodzie
Istnieje wiele metod ludowych niszczenia kolonii mrówek. Ponadto korzysta się z dostępnych narzędzi, które są w każdym domu. Oto kilka przepisów.
Soda na mrówki
Soda oczyszczona jest trująca dla mrówek. Rozkopując trochę mrowisko, należy je obficie posypać sodą.Trzeba zrobić to kilka razy. Można przyspieszyć ten proces za pomocą cukru pudru, który przyciągnie owady. Jest mieszany z sodą, a następnie powstały produkt jest rozrzucany na obszarze opanowanym przez mrówki. Soda jest również używana w postaci roztworu wodnego, 2-3 łyżki proszku rozpuszcza się w 1,5 litra wody. Roztwór wlać na mrowisko, posypać ziemią, przykryć polietylenem. Podobnie działają inne płyny: wrząca woda, ciepłe wapno.
Popiół i sadza
Technika opisana w dawnych publikacjach, ale jest nadal używana. Popiół i sadza są mieszane w równych proporcjach. Powstała masa jest układana grubą warstwą w miejscach, w których gromadzą się szkodniki. Z góry wszystko zalewa się obficie stężonym roztworem soli. Można użyć amoniaku rozcieńczonego wodą w stosunku 1: 100. Dobrze jest też dodać do roztworu wapno lub popiół.
Pachnące trociny
Mrówki są wrażliwe na silne zapachy. Trociny zmieszane z posiekanym czosnkiem, liśćmi anyżu, główkami wędzonej makreli lub śledziem dobrze działają na nie. Zanieczyszczony obszar jest polewany naftą lub terpentyną. Środki te nie niszczą, ale odstraszają szkodniki.
Sadzenie specjalnych roślin
Wśród popularnych porad, jak pozbyć się mrówek z ogrodu, znajdują się zalecenia dotyczące sadzenia niektórych odmian roślin w ogrodzie. Są to czosnek, pomidory i różne odmiany ziół: anyż, mięta, pietruszka, gorczyca. Szkodniki nie tolerują zapachu wrotyczu, waleriany, tytoniu. Jeśli ktoś nie ma ochoty ich sadzić, układa się wysuszone łodygi, przygotowuje się skoncentrowane wywary i opryskuje obszary zajęte przez mrówki.
Przygotowywanie jadalnych przynęt
Jednym z najlepszych środków na mrówki ogrodowe jest kwas borowy. Jest z powodzeniem stosowany w uprawie roślin, jako stymulator wzrostu i nawóz mineralny. Kwas borowy jest również śmiertelną trucizną dla mrówek. Z jego pomocą można szybko pozbyć się licznej populacji. Ponadto rośliny korzystają tylko z takiego zabiegu, otrzymując dodatkowe składniki odżywcze. Kwas borowy jest używany, jako jadalna przynęta lub jako roztwór wodny. Przy prawidłowym użyciu obie opcje są skuteczne.
Przepisy na przynęty
- W szklance gorącej wody, rozpuścić łyżkę dowolnego dżemu. Dodać 10 gramów kwasu borowego. Wystudzić wlewać do małych miseczek i zostawić. Można zrobić przynętę bez wody. Dżem miesza się z trucizną, układa się go w ten sam sposób.
- Przygotować 10 gramów kwasu borowego, wymieszać z 4 łyżkami mięsa mielonego. Ułożyć kawałki powstałej masy w pobliżu osady mrówek.
- Pokroić trzy gotowane żółtka, wymieszać z trzema posiekanymi gotowanymi ziemniakami. Dodać łyżkę cukru i 10 gramów kwasu borowego. Przygotować małe kulki.
Należy zachować ostrożność podczas przygotowywania zatrutych przynęt. Pomagają pozbyć się szkodników, ale mogą być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt.
Chemikalia owadobójcze
Najlepszym sposobem na szybkie i długotrwałe pozbycie się mrówek ogrodowych jest stosowanie środków owadobójczych.Takich preparatów jest wiele, używa się dwóch substancji czynnych w różnych dawkach i kombinacjach. Wnikają do organizmu czarnych mrówek przez układ oddechowy. Paraliżują układ nerwowy, co powoduje śmierć. Substancja zachowuje swoją skuteczność przez 30-60 dni, pozostaje w glebie przez 110-120 dni. Środki owadobójcze występują w różnych formach: spraye, żele, płyny. Można je nakładać na glebę, nakładać miejscowo w obszarach problematycznych itp. Dawkowanie i sposób aplikacji należy znaleźć na opakowaniu.
Można walczyć z populacją mrówek za pomocą sprawdzonych środków ludowych lub środków owadobójczych, które nie pozostawiają kolonii ani jednej szansy na przeżycie. Ważne jest, aby nie rozpoczynać problemu, rozpoczynać walkę, gdy liczba okupantów jest jeszcze stosunkowo niewielka. Dużo trudniej będzie sobie z nimi poradzić później.
Przeczytaj również artykuł: Jak pozbyć się mrówek z domu?