24 sierpnia 2021

Kwiaty na balkonie – kompleksowy poradnik o tym jak mieć piękny balkon

Poranna kawa wypita na słonecznym balkonie w otoczeniu pięknej roślinności. Przyjemne popołudnie spędzone z książką wśród pachnących kwiatów. Uroczy wygląd i niezwykle efektowna ozdoba całego domu.
Tak, to może być twój balkon o ile odpowiednio go urządzisz. Wygodne krzesło, jakiś stolik lub choćby szafka oraz oczywiście kwiaty na balkonie.
To właśnie one tworzą cały klimat tego miejsca. Tylko jakie rośliny na balkon się sprawdzą?

Wszystko zależy od położenia balkonu

Jeśli już wcześniej próbowałeś/aś sadzić rośliny na balkonie i coś nie wyszło można pomyśleć, że chodzi o umiejętności. Brak ręki do roślin, złe traktowanie lub po prostu coś było z nimi nie tak.

Jednak jeśli chodzi o balkony często śmierć roślin jest spowodowana jego położeniem. Rośliny mają bowiem swoje wymagania odnośnie nasłonecznienia i okrycia danego stanowiska. Tak więc w przypadku balkonów możemy podzielić je na dwa kryteria.

Położenie stronami świata czyli odpowiednio mamy balkon wschodni, zachodni, południowy i północny . Na każdym z nich panują inne warunki pod kątem dostępności do światła, co jest bardzo ważne pod kątem uprawy roślin.

Drugie kryterium to osłonięcie balkonu . Przykładowo w blokach im niższy balkon tym bardziej jest on zasłonięty przez te wyżej, a im wyżej tym bardziej wystawiony na działanie warunków pogodowych. To również potrafi pomóc lub zaszkodzić naszemu małemu zielonemu miejscu.

Aranżacja balkonu wschodniego

Według wielu specjalistów najłatwiej jest zaaranżować wschodni balkon. Głównym powodem tego jest zachowanie w miarę naturalnego cyklu dnia. Rośliny na wschodnich balkonach mogą cieszyć się rano dużym nasłonecznieniem, za to im bliżej wieczora są coraz bardziej w cieniu. Zmiana ta jednak zachodzi łagodnie więc większość roślin czuje się wyśmienicie na takim balkonie.

Odnajdą się tu zarówno gatunki cieniolubne jak i światłolubne. Wyjątek to gatunki potrzebujące niemal stałego nasłonecznienia.
O czym najczęściej myśli się w kontekście takiego balkonu? Idealnymi roślinami na takie stanowisko będą surfinie, petunie, pelargonie, werbeny lub niecierpki. Dobrze sprawdzą się oleandry, wiciokrzewy, róże i berberysy. Jeśli chodzi o warzywa dobrze siać pomidory, sałatę, bazylię lub szczypiorek

Aranżacja balkonu zachodniego

Balkon zachodni, w przeciwieństwie do wschodniego, to już nieco trudniejsza sprawa. Mamy bowiem do czynienia z chłodnymi, cienistymi porankami i niezwykle dużym nasłonecznieniem w godzinach południowych. Nie każda roślina da sobie radę z taką zmianą warunków. Trzeba również pamiętać o regularnym podlewaniu wieczorem . Jeśli kwiaty na balkon zachodni podlewamy rano może się to skończyć ich poparzeniem lub szokiem związanym ze zmianą temperatury.
Co więc sadzić na balkonie zachodnim? W takich warunkach dobrze odnajdą się wilczomlecze, petunia, surfinia i pelargonia. Także klematis i chmiel japoński poradzą sobie na zachodnim balkonie. Z warzyw najkorzystniej wypadną pomidory, papryka i szpinak.

Przeczytaj także:  Na co zwrócić uwagę przy przeprowadzce?

Aranżacja południowego balkonu

Południowe balkony to naturalne miejsce dla gatunków lubiących duże nasłonecznienie i ogólnie odpornych na możliwe przesuszenie gleby. Latem bowiem to właśnie na tych balkonach mamy najwyższe temperatury i najczęściej gleba wysycha już w godzinach około południa.

Jednak podobnie jak w przypadku zachodnich balkonów, lepiej nie podlewać roślin w ciągu dnia. Poskutkuje to tylko większym szokiem i możliwym spaleniem rośliny. Kwiaty na balkonie południowym lepiej podlewać wieczorem i to często małymi ilościami wody. Tak by ziemia dobrze nasiąkła wodą i nie straciła jej tak szybko następnego dnia.

Dobrymi zabiegami ochrony roślin przed słońcem jest również wybieranie jasnych doniczek, najlepiej glinianych lub ceramicznych. Zaś w gorętsze dni można osłaniać je parasolem lub markizą. Można również czasami wylać trochę wody na rozgrzane płytki balkonowe aby nieco zmniejszyć temperaturę i suchość powietrza.

Na południowym balkonie wyśmienicie sprawdzą się astry, dalie, goździki i lwie paszcze. Można również eksperymentować z nieco bardziej egzotycznymi roślinami na przykład scewolą z Australii. Odnajdzie się również kobee pnące i groszek pachnący. Jeśli chodzi o warzywa to fasola i ogórki.

Aranżacja północnego balkonu

Zacieniony, północny balkon to najtrudniejsze położenie. Często bowiem kwiaty na północnym balkonie są odcięte od promieni słonecznych, co u wielu gatunków powoduje nikły wzrost lub nawet powolne obumieranie.

Trzeba więc dobierać takie gatunki, którym brak słońca nie przeszkadza, a wręcz pomaga.
Takimi roślinami są na przykład begonie bulwiaste, bratki, niezapominajki i pierwiosnki. Dobrym wyborem będzie także bukszpan, przewrotnik oraz bluszcz. Północny balkon to idealne miejsce na zielnik z kolendrą, miętą i lubczykiem

Zasłonięty i osłonięty balkon

Fakt iż wiesz, po której stronie jest twój balkon nie kończy tematu doboru roślin. Jest również kwestia jego odsłonięcia.

Balkon może być bowiem zabudowany – posiadać dach lub bardzo wysunięte ściany boczne, które powodują, że nawet na południowym balkonie znajdzie się trochę cienia dla rośliny o innych preferencjach. Z drugiej zaś strony na balkonie północnym ale położonym na najwyższym piętrze bloku będzie więcej słońca niż na tych położonych niżej.

Przeczytaj także:  Jakie czynniki uwzględnić wybierając grubość paneli podłogowych?

Słońce to jednak tylko jeden z czynników. Znacznie poważniejszy jest deszcz. Rośliny na odsłoniętych balkonach są bardziej narażone na złamanie przez deszcz lub wiatr. Dlatego lepiej sprawdzą się wytrzymalsze gatunki. Najlepiej takie, które nie są w wiszących doniczkach.
Nie zawsze bowiem uda się zdjąć kwiatów na czas.

Na zasłoniętych balkonach możemy spokojniej uprawiać rośliny delikatniejsze i wiszące. W wypadku zasłonięcia nawet przez drugi balkon możemy mieć pewność, że część strug deszczu nie dosięgnie naszych roślin.

Kwiaty na balkon – sadzenie i kompozycje

Rośliny na balkonie możemy posadzić według gatunku w doniczkach – na przykład w danej doniczce jedynie petunie – albo tworzyć piękne kompozycje. Najlepiej jest, gdy byliny sadzimy w osobnych, dużych doniczkach by mogły wygodnie się rozrastać, a kwiaty jednoroczne w różnych kompozycjach.

Takie rozwiązanie niesie ze sobą również drugi plus. Rośliny jednoroczne przed kwitnieniem lub po przekwitnięciu w żaden sposób nie stanowią już ozdoby. Jednak jeśli w donicy znajduje się inna roślina, która akurat kwitnie, skutecznie odwróci to wzrok. W ten sposób możemy stworzyć raz piękną kompozycję roślin i cieszyć się nią cały rok, obserwując jak w ciągu roku kwitną kolejne gatunki kwiatów.

Trzeba jednak pamiętać by sadzić rośliny o podobnych wymaganiach środowiskowych. Kompozycja w której występują rośliny lubiące mokre i suche podłoże lub ubogie i bogate nie zadziała. Część roślin bowiem się rozrośnie i pięknie zakwitnie, a część zmarnieje zanim wypuści choć jednego pączka kwiatu.

Podsumowanie

Chcąc cieszyć się pięknym balkonem najpierw należy określić warunki na nim panujące. Z tą wiedzą będziemy w stanie dobrać gatunki, które poradzą sobie w danym środowisku. Musisz więc stwierdzić czy masz balkon północy, południowy, wschodni czy zachodni, a także czy jest okryty lub odsłonięty.

Druga kwestia to sadzenie. Rośliny wieloletnie lepiej sprawdzą się w większych doniczkach, gdzie będą jedynym gatunkiem.

Rośliny jednoroczne świetnie wyglądają w kompozycjach, ułożonych tak, by cały rok kwitła co najmniej jedna roślina. Trzeba jednak pamiętać o dobraniu gatunków o podobnych preferencjach glebowych.

Powiązane treści