Jak pozbyć się z domu mrówek?
Mrówki to nie tylko symbol pracowitości i doskonałej pracy zespołowej. Jest to również szkodnik, którego niezwykle trudno pozbyć się z domu. Często polecane sposoby na mrówki nie zdają egzaminu. Mrówki zwabione do naszych domów i mieszkań bardzo szybko zakładają w nich swe gniazda, a co za tym idzie tworzą coraz większe kolonie. Te niezwykle sprytne szkodniki najczęściej żerują w kuchni i jadalni, gdzie znajdują się duże ilości pożywienia. Warto w pierwszej kolejności zastanowić się, w którym miejscu mrówki wchodzą do domu. Jest to miejsce, które trzeba zabezpieczyć na samym początku walki z tymi szkodnikami.
Jak zapobiegać wchodzeniu mrówek do domu
Mrówki to sprytne owady. Wchodzą do domów w poszukiwaniu jedzenia oraz miejsca na założenie gniazd. W kuchniach przechowujemy jedzenie, często w niezabezpieczonych pojemnikach. W kuchni znajdują się również resztki pożywienia, które również wabi mrówki. Te inteligentne szkodniki żywią się najchętniej jedzeniem zawierającym cukier i białko. Wszelkiego rodzaju słodkości, ale i owoce czy też śmieci organiczne są więc idealnym siedliskiem dla mrówek. Aby zapobiec wchodzeniu mrówek do domu należy zabezpieczyć wszelkie szczeliny wokół drzwi i okien. Jeśli mrówki znajdą takie miejsca, w których swobodnie się zmieszczą z pewnością to wykorzystają. Szczeliny, przez które mogłyby przedostać się mrówki najlepiej zakleić silikonem lub gipsem. Drugim sposobem na mrówki jest zachowywanie porządku zarówno w kuchni jak i w jadalni. Nie należy zostawiać resztek organicznych w otwartych pojemnikach, wszelkiego rodzaju słodkości najlepiej przechowywać szczelnie zamknięte. Po rozsypaniu cukru czy rozlaniu słodkiego napoju najlepiej posprzątać od razu. Tymi sposobami nie zachęcimy mrówek do odwiedzin i być może uchronimy się przed ich inwazją.
Które mrówki najtrudniej wytępić?
Istnieje wiele gatunków mrówek, które wchodzą do domów i mieszkań. Większość z nich szuka tylko i wyłącznie pożywienia i nie zakłada swoich gniazd wewnątrz budynku. Tych mrówek stosunkowo łatwo się pozbyć. Inaczej jest gdy odwiedzą nas mrówki, które zakładają w naszych domach gniazda. Te mrówki należy wytępić jak najszybciej, gdyż każda chwila zwłoki spowoduje, iż będzie nam bardzo trudno się ich pozbyć. Najczęściej spotykane mrówki, które tworzą gniazda to:
Mrówki faraona
Są najtrudniejsze do pozbycia się. W bardzo szybkim tempie zakładają gniazda. Mrówki te szybko się rozmnażają, gdyż w każdym nowym gnieździe znajduje się królowa. Jeśli nie zareagujemy w porę bardzo możliwe, że walka z tymi owadami potrwa wiele tygodni. Mrówki te są niewielkie, mierzą około 3, 4 mm. Mają kolor brązowy, żółty lub czerwony. Warto się ich wystrzegać.
Mrówki gmachówki
Ten rodzaj mrówek jest zdecydowanie większy od mrówek faraona. Mierzą od około 5 do nawet 17 mm. Nie są często spotykane w domach, ale jeśli już wejdą do mieszkań w poszukiwaniu pożywienia niezwykle trudno je wytępić. Zakładają duże kolonie i żerują głównie nocą.
Mrówki darniowe
Są to czarne mrówki, które zimą szukając pożywienia i ciepłego miejsca wchodzą do domów. Również zakładają gniazda i są trudne do wytępienia.
Jakie domowe sposoby na mrówki są najskuteczniejsze
Mrówki nie lubią wielu substancji, które z powodzeniem znajdziemy u siebie w domach. Warto więc na trasach poruszania się tych owadów rozsypać lub położyć takie substancje jak:
- Olejki eteryczne – najskuteczniejsze są olejki lawendowe, cytrynowe czy miętowe
- Ocet
- Sok z cytryny
- Płyn do mycia naczyń
- Sól
- Proszek do pieczenia
Innymi równie skutecznymi substancjami są:
- Wazelina
- Świeże zioła takie jak mięta, majeranem czy lawenda
- Pieprz
- Węgiel drzewny
Substancje te należy rozsypać lub umieścić w pojemniczkach nie tylko na trasie poruszania się mrówek, ale i w miejscach takich jak szafki i szuflady w kuchni. Uchronimy tym samym te miejsca przed zaatakowaniem.
Równie skutecznym sposobem są pułapki – wabiki. Są to sposoby idealne na mrówki, które zadomowiły się u nas i stworzyły kolonie. Pułapkę możemy stworzyć wykorzystując np. boraks zmieszany z lubianym przez mrówki pożywieniem. Może to być miód, cukier czy jajko. Skuszone mrówki z pewnością zaniosą naszą miksturę do gniazda tym samym trując całą kolonię. Jest to jednak sposób, którego nie poleca się w przypadku gdy w domu przebywają zwierzęta i małe dzieci.
Jeśli jednak żaden z domowych sposobów nie zadziała możemy skorzystać ze środków, które znajdziemy w sklepach. Warto jednak w pierwszej kolejności postawić na bardziej przyjazne środowisku sposoby.
Zobacz także artykuł: Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?