24 lipca 2023

Jak pomalować pokój? Kilka praktycznych porad

Odświeżenie całego mieszkania lub pokoju bardzo często związane jest z ważnymi wydarzeniami w naszym życiu, np. narodzinami dziecka. Czasami jednak wystarczy mgnienie wiosny, aby zachęcić nas do małych zmian. Pokój lub całe mieszkanie można odświeżyć na kilka sposobów, najczęściej wybieranymi metodami są tapetowanie lub malowanie. Dzisiaj skupimy się malowaniu, kilka porad z poniższego tekstu udowodni, że malowanie pokoju lub mieszkania nie musi być wykonane przez profesjonalną ekipę remontową.

Jak pomalować pokój, czyli od czego zacząć?

Podstawową czynnością, jaką powinniśmy zrobić, zanim otworzymy puszkę z farbą, jest odpowiednie przygotowanie pomieszczenia. Meble i inne sprzęty, które możemy przemieścić, powinniśmy wynieść do innego pokoju. Jeśli jednak mała przeprowadzka nie będzie możliwa, innym, najczęściej stosowanym rozwiązaniem, jest zsunięcie mebli na środku pokoju i przykrycie ich folią malarską, którą możemy również wykorzystać do przykrycia podłogi.

Taśmą malarską powinniśmy zabezpieczyć wszystkie listwy. Zdjęcie firanek i zasłon, jest oczywistością podczas przygotowywania pokoju do malowania. Warto również zabezpieczyć gniazda oraz wszelkiego rodzaju przełączniki. Możemy to zrobić, odkręcając je, lub zaklejając wspomnianą wcześniej taśmą. Po takim przygotowaniu pomieszczenia, w kolejnym kroku należy zadbać o przygotowanie ścian do malowania. Najlepiej zacząć od ich wizualnych oględzin i sprawdzenia, czy ściany mają jakieś ubytki, pęknięcia oraz ewentualne plamy. Ściany możemy „naprawić”, dzięki masie szpachlowej. Na sam koniec warto umyć ściany pokoju, warto je również zagruntować specjalnym preparatem.

Przeczytaj także:  Wszystko co musisz wiedzieć o domach w technologii szkieletowej

Do malowania powinniśmy używać specjalnych narzędzi do tego przeznaczonych, takich jak wałki, pędzle, szczotki. Warto również zadbać o kuwetę malarską. Dobór koloru farby, jest kwestią indywidualną i jest uzależniony od osobistych preferencji, warto jednak pamiętać o tym, aby wybrać farbę dobrej jakości, dzięki czemu krycie powierzchni będzie przebiegało bezproblemowo. Niektórzy wolą odświeżyć dom, poprzez dobudowanie do niego dodatkowych pomieszczeń, jednak skala poniesionych wydatków jest wtedy zdecydowanie wyższa.

Na jaki kolor pomalować pokój?

Jak już zostało wspomniane wcześniej dobór koloru pomieszczenia, jest kwestią indywidualną. Niektórzy chcą tylko odświeżyć obecny na ścianach kolor, a innym zależy na jego całkowitej zmianie. Jeszcze inni oprócz koloru ścian, wymieniają również wszystkie meble, aby pasowały do nowego stylu pomieszczenia. I tak np.: pokój w stylu skandynawskim powinien mieć jasne kolory ścian, a meble powinny być proste i praktyczne, najlepiej z elementami drewnianymi. Aranżacja pomieszczenia na nowo jest nierozerwalnie związana z zakupem nowych mebli, w przypadku pokoju dziecięcego ciekawym pomysłem jest zakup łóżka-domu, a w przypadku nowej aranżacji salonu warto pomyśleć o wygodnej sofie.

Jak pomalować pokój na dwa kolory?

Obecnie coraz modniejsze robi się malowania pomieszczenia na dwa kolory. Najlepszym rozwiązaniem jest dobór kolorów kontrastowych, a więc takich, które na widoczne na kole barw, występują naprzeciwko siebie. Warto również pamiętać, że decydując się na taki rodzaj malowania, warto ciepłotę barw zestawiać ze sobą, czyli barwy ciepłe mieszać z ciepłymi, a barwy chłodne mieszać z chłodnymi. Pomimo upływu lat, w dalszym ciągu dobrym pomysłem jest pomalowanie ścian na kolor biały, aby wiedzieć, jak zrobić to dobrze, warto zapoznać się z krótkim poradnikiem.

Przeczytaj także:  Dom parterowy - wady i zalety

Pokój ze skosami — jak pomalować?

W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej spotyka się ściany dwukolorowe, gdzie granica kolorów przebiega po skosie powierzchni. Tego typu rozwiązanie daje ciekawy efekt, jednak aby finalny wygląd był satysfakcjonujący, odcięcie kolorów musi być zrobione niezwykle uważnie. Do wydzielenia skosu można wykorzystać taśmę malarską lub specjalne szablony dostępne w sklepach. Malowanie szablonów na ścianach jest również ciekawym pomysłem na pomalowanie ścian w pokoju dziecięcym, tego typu rozwiązania praktykuje się w sypialniach, warto jednak wspomnieć, że dobra sypialnia to przede wszystkim wygodne łóżko, dlatego oprócz zmiany koloru ścian, warto również zadbać o zakup odpowiednich mebli.

Malowanie od zawsze było jednym z najprostszych sposobów na odświeżenie pomieszczenia. Nic w tym dziwnego. Sama praca nie jest skomplikowana i nie wymaga specjalistycznej wiedzy, dzięki czemu jesteśmy w stanie wykonać ją bez pomocy fachowca. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie pomieszczenia, w tym ścian. Warto również zaopatrzyć się w dobrej jakości sprzęt do malowania oraz dobrej jakości farbę. Kwestia doboru koloru lub kolorów jest kwestią indywidualną, tak samo, jako aranżacja całego pomieszczenia.

 

Powiązane treści