3 listopada 2022

Wszystko co musisz wiedzieć o domach w technologii szkieletowej

W ostatnich latach domy o konstrukcji szkieletowej cieszą się w naszym kraju rosnącą popularnością. Choć wciąż na ich temat krąży wiele mitów, a wiele osób jest przekonana o wyższości budownictwa murowanego nad konstrukcjami szkieletowymi, coraz więcej inwestorów przekonuje się do tej technologii. W czym tkwi sekret prefabrykowanych domów szkieletowych?

Dom kanadyjski – ile trwa budowa?

Budowa domu zwykle kojarzy nam się z inwestycją, która trwa wiele lat. Każdy z nas zna przypadek, w którym ktoś rozpoczął budowę nawet kilkanaście lat temu i do tej pory jej nie ukończył. W międzyczasie zmieniła się jego sytuacja życiowa, dzieci wyprowadziły się na studia, a budowa stoi w miejscu i generuje jedynie koszty.

Odpowiedzią na te bolączki są domy wykonane w technologii szkieletowej. Zwykle od momentu postawienia kamienia węgielnego do zakończenia inwestycji „pod klucz” mija zaledwie trzy miesiące. Po tym czasie inwestor może już szykować się do zamieszkania. Skąd tak krótki czas? Konstrukcje domów szkieletowych powstają w specjalnej fabryce, dzięki czemu na plac budowy przyjeżdżają gotowe elementy, które wystarczy ze sobą połączyć. Ponadto dzięki specyfice domów szkieletowych podczas budowy prace mokre ograniczają się jedynie do wylania fundamentów, które są znacznie lżejsze niż w domach murowanych. Oznacza to, że konstrukcje drewniane szkieletowe mogą zostać wzniesione nawet zimą, przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Przeczytaj także:  Kto wydaje pozwolenia na budowę, czyli czas na formalności!

Nowoczesne domy szkieletowe – koszt budowy

Choć w ostatnich latach znacznie wzrosły koszty budowy domu, wciąż domy prefabrykowane pozostają tańsze w budowie w porównaniu do domów murowanych. Obecnie koszt budowy domu szkieletowego „pod klucz” wynosi około 1800-3200 zł/m2. Jedynym mankamentem jest konieczność zgromadzenia wszystkich funduszy na raz, ponieważ czas budowy domów szkieletowych nie rozciąga się w czasie, jak w przypadku domów murowanych.

Warto wspomnieć przy tym, że dzięki temu odpadają nam również inne koszty, pośrednio związane z budową domu. Nie musimy przejmować się rosnącą inflacją i cenami materiałów budowlanych, a także płacić za tymczasowe lokum przez kilka lat.

Czy drewniane domy szkieletowe są bezpieczne?

Wciąż można spotkać się z argumentami, że domy szkieletowe z drewna nie są w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa przed wiatrem, pożarem czy powodzią. Prawda jest jednak zgoła odmienna. Choć dom szkieletowy raczej nie przetrzyma prawdziwego tornada, podczas którego wiatr wieje z prędkością powyżej 500 km/h, bez problemu poradzi sobie podczas solidnej wichury, gdy prędkość wiatru oscyluje w okolicach 110 km/h. Konstrukcja szkieletowa jest na tyle przemyślana i elastyczna, że odbiera część siły uderzenia wiatru, częściowo ją amortyzując.

Przeczytaj także:  Koszty budowy domu 120 m2

Jeśli chodzi o zagrożenie pożarem, podczas budowy stosuje się specjalne technologie, mające na celu obniżenie ryzyka. Drewno w domach szkieletowych jest zabezpieczone i zaizolowane ognioodpornymi materiałami, dzięki czemu nie jest narażone na spalenie bardziej niż inny budulec. Ważne jest również stosowanie wentylowanych kominów z ognioodpornych bloczków keramzytowych oraz fachowe zabezpieczenie instalacji elektrycznej.

Jeśli chodzi o kwestie powodziowe, domy z prefabrykatów również cechują się dużym bezpieczeństwem. W razie silnego tsunami czy masywnej powodzi domy szkieletowe nie zawalą się, jak ma to miejsce w przypadku domów murowanych, a w najgorszym wypadku zostaną porwane w całości, co zwiększa szansę na ewakuację mieszkańców. W przypadku niewielkiego zalania, gdy woda nie stoi zbyt długo, domy prefabrykowane można z łatwością osuszyć i odrestaurować, bez ponoszenia gigantycznych kosztów.

Budownictwo szkieletowe a ekologia – energooszczędne konstrukcje szkieletowe

Kolejną zaletą konstrukcji szkieletowych jest ich energooszczędność i ekologia. Dzięki stosowaniu naturalnych materiałów są one bardziej przyjazne dla środowiska niż domy murowane. Ponadto, wbrew powszechnie powtarzanym mitom, domy kanadyjskie doskonale trzymają ciepło i znacznie szybciej się nagrzewają, dzięki czemu właściciel nie musi płacić kroci za ogrzewanie. W tej technologii powstaje również coraz więcej domów pasywnych, które pozwalają na spore oszczędności w tym zakresie.

Artykuł gościnny

Powiązane treści