Rozbudowa domu pozwala na powiększenie powierzchni użytkowej budynku. Najczęściej w ramach dobudowy przebudowywany jest strych lub dobudowuje się pokój na piętrze. Ile kosztuje dobudowa domu 50m2? Rozbudowa domu parterowego na dom piętrowy wymaga więcej pracy. Dlatego na etapie wyboru projektu domu warto zastanowić się, czy w przyszłości planujemy rozbudowę obiektu. Następnie należy zwrócić uwagę na takie projekty, jak np. czy strych można zaadaptować na cele mieszkalne. Należy pamiętać, że rozbudowa wymaga dopełnienia wszelkich formalności. Dzięki temu prace budowlane będą przebiegać zgodnie z prawem. Dzięki temu inwestorzy unikną również ewentualnych nieprzyjemności związanych z identyfikacją prac niezgłoszonych jako niedozwolona budowa.
W jaki sposób można rozbudować dom?
Inwestorzy są najbardziej zainteresowani rozbudową mniejszych domów jedno- lub wielopiętrowych, które z czasem mogą stać się przepełnione, na przykład z powodu powiększania się rodziny. Chociaż tego typu inwestycje są często dokonywane w starszych nieruchomościach, ważne jest, aby wiedzieć, że mogą one również stanowić część nowego projektu domu. Planowanie przeprojektowania małego budynku w przyszłości to sposób na rozłożenie kosztów w czasie. Dlatego można to rozważyć na etapie wyboru nowego projektu, zwłaszcza że takie zmiany w projekcie mogą w każdym przypadku wymagać późniejszej zgody autorów. Rozbudowa domu jednorodzinnego zaspokoi rosnące potrzeby rodziny.
Remont, a rozbudowa jakie są różnice?
Różnica między przebudową a przebudową domu podlega przepisom Prawa Budowlanego. Warto się z nim zapoznać i nauczyć się go rozróżniać, gdyż może się przydać w sytuacjach załatwiania ważnych formalności, takich jak uzyskanie pozwolenia na budowę czy kontraktowanie projektu budowlanego. Remont domu to praca polegająca na przywracaniu budynku mieszkalnego do pierwotnego stanu. Remonty obejmują wymianę tynków, montaż okien, wstawienie drzwi antywłamaniowych itp. Takie projekty wystarczy zgłosić bez żadnych formalności.
Rozbudowa domu jednorodzinnego – jakie formalności trzeba spełnić?
Kiedy podjęliśmy decyzję o rozbudowie domu, pierwszym krokiem było ustalenie, czy gmina posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) obejmujący działkę, na której znajduje się budynek. Jeśli tak – sprawa jest prosta, bo to plan miejscowy, który zawiera warunki kształtujące budynek, w tym możliwość rozbudowy domu. Dlatego konieczne jest wystąpienie do gminy o wypisy i wypisy z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Niezależnie od celu posługiwania się dokumentem przez wnioskodawcę, administracja nie może odmówić jego wydania. Jeżeli na obszarze zainteresowania nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, musimy wystąpić do gminy o ustalenie warunków zabudowy. Często urzędy gmin udostępniają na swojej stronie szablony takich wniosków, które można uzupełnić o specyfikacje planowanych rozbudowy i docelowych parametrów domu.
Rozbudowa domu krok po kroku – koszty inwestycji
Podobnie jak rok wcześniej, rok 2021 wyznacza walka z pandemią. Spowodowało to znaczną zmienność na wielu rynkach. Rynek budowlany jednak w większości nadal funkcjonuje, co prowadzi do dalszych wzrostów cen usług i materiałów budowlanych. Oczywiście wszystkie te czynniki przekładają się na kosztorys budowy domu jednorodzinnego w 2022 roku. Realne ceny budownictwa mieszkaniowego wzrosły średnio o około 14% rok do roku. Co to oznacza dla zwykłych Polaków? Koszty rozbudowy domu do 50 metrów kwadratowych mogą wynieść nawet 100 tys. złotych.Koszt umeblowania kluczy również znacząco wzrasta, ale w tym opracowaniu skupimy się tylko na kosztach budowy domu w kraju deweloperskim