Funkcjonalność połączona z rozsądną oszczędnością, a także atrakcyjny wygląd. To główne cechy, których szukamy przy wyborze projektu domu. Na tapetę bierzemy dzisiaj dom parterowy – wady i zalety takich zabudowań pozwolą Ci podjąć słuszną decyzję.
Dom parterowy – wady i zalety w pigułce
Jedną z głównych zalet domów parterowych jest łatwa dostępność wszystkich pomieszczeń. W takim domu nie ma także schodów. Te aspekty powodują, że dom będzie bezpieczny i funkcjonalny nawet dla małych dzieci czy osób z problemami zdrowotnymi. Osoby z wadami lub niedomaganiami kręgosłupem czy chodzeniem nie będą miały w takich domach problemu z poruszaniem się. To samo dotyczy osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. W końcu we własnym domu każdy powinien mieć możliwość skorzystania z każdej jego przestrzeni, a izolacja na jednym z poziomów po latach może wpędzić człowieka w coś więcej niż zakłopotanie.
Brak schodów to także spora oszczędność miejsca. Ograniczamy w domu ilość pomieszczeń przejściowych, a tym samym zwiększamy powierzchnię użytkową domu.
W domach parterowych często stosujemy także lekkie przewyższenia, aby nieco zmienić ich przestrzeń. Oddzielenie powierzchni pokoju dziennego kilkoma stopniami podwyższenia to często zabieg, który nadaje całej zabudowie przytulności.
Jedną z wad takich konstrukcji jest zdecydowanie dosyć długi ciąg komunikacyjny. Przy jednej kondygnacji często musimy przejść dosyć długą drogę, aby dostać się np. z sypialni do kuchni. Duża ilość drzwi często prowadzi do sporego zaciemnienia korytarzy. Ten problem można jednak łatwo rozwiązać, zostawiając np. pomieszczenia dzienne z otwartą przestrzenią, bez drzwi.
Najistotniejszą wadą domów parterowych jest jednak obszar, który muszą zajmować. Domy parterowe zwyczajnie wymagają dosyć dużych działek, ponieważ sam rzut budynku jest szeroki. Na niewielkich działkach także uda się wybudować dom parterowy, ale zabierze to nam cenną przestrzeń ogrodu. Z czasem możemy żałować tej straty.
Dom parterowy – wady i zalety, o których się nie mówi
Konstrukcja domu parterowego jest zwykle prosta, a niemal z każdej strony możemy mieć kontakt z naturą. Z jednej strony, wyglądając przez okno mamy ogród, z drugiej widok na pobliski las lub taras. To zdecydowane atuty takich zabudowań. Aranżację takich wnętrz można zaplanować w sposób, który będzie łączyć wnętrze domu z ogrodem. Przy dobrym planie, te dwie części będą w przyjemny sposób zlewały się ze sobą. Przez to ciężko będzie wskazać miejsce, gdzie kończy się dom, a zaczyna ogród.
Jeśli chodzi o wady domów parterowych, które często są przemilczane, należy wspomnieć także o działkach z dużym spadkiem. Ograniczenia mogą wynikać także z decyzji o warunkach zabudowy, które często określają minimalne nachylenie połaci domu. Także sąsiedztwo innych zabudowań może nas ograniczać.
Dom parterowy – droższy czy tańszy w budowie?
W domach parterowych często brakuje stropów czy ścianek kolankowych, a to pozwala na ograniczenie całkowitego ciężaru domu. W takich sytuacjach może udać się ograniczyć koszty samych fundamentów, które nie będą musiały być aż tak rozbudowane, jak przy okazji budynków dwukondygnacyjnych. Często okazuje się, że fundamenty są jednak dłuższe niż w przypadku domów piętrowych, a więc te koszty niemal się zrównują.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku dachu. W domach parterowych będzie on być może mniej skomplikowany, ale z pewnością jego powierzchnia będzie większa niż w domu piętrowym.
Przewagą domów piętrowych jest także możliwość ułożenia pomieszczeń wymagających wentylacji jeden nad drugim. W przypadku zabudowań parterowych takie rozwiązania nie się możliwe, a to może się wiązać z większą ilością kominków na dachu domu.
Jest kilka aspektów, na których na pewno możemy oszczędzić przy budowie domu parterowego:
- wybierz ekonomiczny i funkcjonalny projekt;
- zrezygnuj ze stropów i schodów;
- szukaj oszczędności przy planowaniu okien;
- buduj szybciej dzięki prostszej konstrukcji;
- szukaj oszczędności przy zmniejszeniu ilości ścian nośnych.
Dom parterowy – wady i zalety takich konstrukcji dla wielu są powodem do rezygnacji z budowy tego typu domów. Może to być jednak kwestia wyłącznie dobrego planu i wybrania odpowiedniego do naszych potrzeb projektu. Warto poświęcić na to nieco czasu, aby po latach cieszyć się pięknem swojego domu tak samo, jak pierwszego dnia.