31 marca 2023

Układanie kostki brukowej – jak wybrać najlepszą firmę?

Kostka brukowa to materiał cieszący się dużą popularnością. Wynika to przede wszystkim z tego, że wykonana z niej nawierzchnia zawsze prezentuje się niezwykle estetycznie. Trzeba jednak wiedzieć, że jej ułożenie nie jest wcale proste. Konieczna jest tu niezwykła dokładność i precyzja. Jest to warunek konieczny do tego, aby osiągnąć oczekiwany efekt wizualny. Istotny jest tu zatem właściwy wybór firmy brukarskiej. Aby dokonać właściwego wyboru, warto wcześniej wiedzieć, jakie kostka brukowa może mieć zastosowanie i jakie są jej rodzaje.

Jakie jest zastosowanie kostki brukowej?

Ogromną zaletą kostki brukowej jest nie tylko jej estetyczny wygląd, ale również bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej materiał ten wykorzystywany jest oczywiście do układania różnego rodzaju nawierzchni. Po zbiciu ze sobą kostek tworzą one bruk, który wyróżnia się niezwykle estetycznym wyglądem. Co więcej, kostka brukowa jest bardzo wytrzymała, co również ma wpływ na jej dużą popularność. Kostka może być wykorzystana zarówno do stworzenia podjazdu dla samochodów, jak i ścieżek dla pieszych. To drugie rozwiązanie często stosowane jest w ogrodach. W zależności od tego, gdzie i w jakim celu ma być wyłożona, konieczny jest jej właściwy wybór.

Jakie są rodzaje kostki brukowej?

Jak wspomniano, kostka brukowa musi być właściwie dopasowana pod kątem swojego przeznaczenia. Wyróżnić można przynajmniej kilka jej rodzajów. To, na czym przede wszystkim polega różnica to kolor, kształt i rozmiar kostki brukowej. Oczywiście inny bywa także materiał, z jakiego kostka została wyprodukowana. Pod tym kątem wyróżnić można kostkę betonową, ceramiczną, a także kamienną. Obecnie najczęściej wybierana jest ta ostatnia. Co ciekawe, także samą kostkę kamienną podzielić można na kilka rodzajów. Mowa tu choćby o kostce bazaltowej, czy granitowej. Wybierając konkretny rodzaj kostki brukowej, pamiętać trzeba o jej przeznaczeniu i o efekcie jaki chce się osiągnąć.

Przeczytaj także:  Wytyczenie granic działki - od czego zacząć?

Jak układać kostkę brukową?

W pierwszej kolejności konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi być ono dokładnie wyrównane. Kolejny etap to wytyczenie powierzchni. Może być to np. wytyczenie granic działki pod ogrodzenie. Pozwoli to określić nie tylko to, gdzie dokładnie kostka ma zostać ułożona, ale także to, ile materiału będzie potrzeba. Po wytyczeniu powierzchni przejść można do korytowania. Polega ono na usunięciu warstwy gruntu wzdłuż przebiegu planowanej ścieżki na głębokość 15-20 cm. Jeśli z kostki brukowej układa się podjazd dla samochodów, wówczas głębokość ta musi być większa o 10-15 cm. Kolejne kroki to osadzenie krawężników i przygotowanie podbudowy z kruszywa. W tym momencie można już zacząć układać samą kostkę. Na koniec wykonywane jest spoinowanie i zagęszczenie nawierzchni. Wiedząc w ogólnym zarysie, jak się układa kostkę brukową, przejść można do wyboru firmy brukarskiej.

Jak wybrać firmę do ułożenia kostki brukowej?

Układanie kostki brukowej nie jest łatwym zadaniem. Dlatego, jeśli nie posiada się w tym zakresie doświadczenia, to znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wybór fachowej firmy brukarskiej. Jak ją wybrać? Przede wszystkim postawić trzeba na doświadczenie. Tylko wybór wykwalifikowanych brukarzy może dać gwarancję tego, że wszystkie prace wykonane zostaną w sposób rzetelny. Dobrym pomysłem jest także zapoznanie się z opiniami klientów na temat lokalnych firm brukarskich. Takie opinie bez trudu znaleźć można w sieci. Mogą być one bardzo pomoce przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. Ważny jest także pierwszy kontakt z taką firmą i jej podejście do klienta. Jeśli brukarz proponuję swoje rozwiązania, ma swoje pomysły, doradza i pomaga, to na pewno taka firma będzie dobrym wyborem. Koniecznie sprawdzić trzeba również, czy wykonawca dysponuje odpowiednim sprzętem niezbędnym do wykonania tego typu prac. Na koniec nie można zapomnieć o kwestii umowy. Dokument zawierać powinien najważniejsze informacje o zleceniu. Kluczowy jest tu termin realizacji zlecenia oraz jego koszt. A ile kosztuje układanie kostki brukowej i ile taka realizacja możne trwać?

Przeczytaj także:  Ile kosztuje dobudowa domu 50m2 ?

Ile trwa układanie kostki brukowej i jaki jest jego koszt?

Koszty ułożenia kostki brukowej są zróżnicowane. Wszystko zależy od kilku istotnych czynników. Pierwszym z nich jest podłoże, na którym kostka ma zostać ułożona. Im bardziej wymagające będzie podłoże, im więcej czasu trzeba będzie poświęcić na jego przygotowanie, tym koszt realizacji może być wyższy. Rodzaj podłoża ma wpływ także na czas realizacji. Drugi istotny czynnik to obszar, na którym kostka ma zostać ułożona. Im większy, tym wyższa cena i czas realizacji. Oczywiście bardzo istotny wpływ na koszt ma także rodzaj wybranej kostki brukowej. Rozmawiając z firmą brukarską, warto od razu ustalić, ile kosztuje m2 kostki brukowej z robocizną. Dzięki temu uniknie się później ewentualnych nieporozumień.

Powiązane treści