17 czerwca 2021

Ile kosztuje m2 kostki brukowej z robocizną?

Skoro tutaj jesteś – prawdopodobnie czeka Cię urządzanie ogrodu lub otoczenia domu, a wtedy kluczowe staje się pytanie: ile kosztuje m2 kostki brukowej z robocizną i bez niej? Sprawdzamy ceny na polskim rynku!

Od czego zależy koszt m2 kostki brukowej z robocizną?

Zaczniemy od gratulacji, bo jeśli przechodzisz do układania kostki brukowej, za sobą masz już zapewne niemal całą budowę lub remont domu. Zatem gratulujemy! Z tych samych powodów musimy prosić Cię o jeszcze odrobinę koncentracji. Od jakości wykonania kostki brukowej zależeć będzie nie tylko estetyka, ale także bezpieczeństwo Twojego domu. Nie jest to miejsce na oszczędności i skromne przemyślenia.

Należy zacząć od tego, że układanie kostki brukowej to tylko z pozoru prosta praca. Być może w porównaniu z innymi pracami budowlanymi, nie jest ona aż tak skomplikowana, ale na pewno musi być dokładna i precyzyjna, a to wymaga kompetencji i doświadczenia. Te dwa aspekty wpływać będą znacząco na koszt m2 kostki brukowej. Tutaj nie warto oszczędzać.

Od czego jeszcze zależy koszt m2 kostki brukowej z robocizną? Oczywiście od samej kostki i jej rodzaju. Na rynku obowiązują cztery zasadnicze kryteria podziału kostek ze względu na:

  • materiał wykonania kostki;
  • wykończenie kostki;
  • kształt i rozmiar kostki;
  • kolor kostki.

Wszystkie te aspekty wpływać będą na cenę kostki brukowej. Im bardziej skomplikowana będzie struktura lub im większa będzie delikatność materiału – tym cena będzie wyższa, bo materiał będzie droższy i robocizna zdrożeje.

Ile kosztuje m2 standardowej kostki brukowej z robocizną?

Ze względu na mnogość rodzajów kostki i doświadczenia specjalistów stawki na rynku będą dosyć mocno zróżnicowane. W dużej mierze zależeć będą także od lokalizacji – choć akurat ten aspekt nie powinien mieć znaczenia.

Przeczytaj także:  Gnojówki roślinne - sprawdzone sposoby na naturalne nawozy i opryski roślin

Pierwsza selekcja powinna wykluczać podejrzanie tanie oferty, bo świadczyć będzie to z dużym prawdopodobieństwem o niewielkim doświadczeniu ekipy. Nie bójmy się także pytać o referencje. Profesjonaliści będą potrafili pokazać nam swoje dotychczasowe realizacje, a to także pomoże nam podjąć decyzję.

Jeśli chodzi o ceny samego materiału, skupimy się na najbardziej popularnych rodzajach. Standardowa, betonowa kostka brukowa to koszt od 20 do 80 zł za m2, natomiast robocizna to dodatkowe 30-40 zł za metr kwadratowy. Cena samego materiału będzie zależeń także od grubości kostki, która determinować będzie jej przeznaczenie. Kostka o grubości 4 cm jest oczywiście najtańsza, natomiast nie powinna być używana przy ścieżkach dla pieszych czy podjazdach.

Mówiąc o standardowej kostce mamy na myśli materiał w kolorze szarym, o regularnym prostokątnym kształcie, co nie jest zbyt atrakcyjne wizualnie. Wybierając kostkę brukową szlachetną, możemy mieszać kolory i cieszyć się wyglądem zbliżonym do klasycznych kostek sprzed lat. Koszt tego typu kostek jest wyższy o około 20% w stosunku do standardowej wersji. Wzrosną też koszty robocizny – nawet do 35-50 zł za metr kwadratowy.

O ile wyższy jest koszt m2 granitowej kostki brukowej z robocizną?

Wspomnijmy jeszcze o najdroższej opcji, a więc o kostce granitowej, czyli kamiennej. Jest znacznie droższa od kostki betonowej, głównie ze względu na wyższą trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Za m2 kostki granitowej zapłacimy od 60 zł do nawet 120 zł, natomiast producenci często używają w ich przypadku ceny za tonę.

Przeczytaj także:  W krainie domowych patentów… czyli czyszczenie pralki octem i sodą

Oczywiście, także w przypadku kostki granitowej można znaleźć tańsze opcje. Najtańsza i zdecydowanie najbardziej popularna jest surowo łupana kostka granitowa. Zaletą tego rodzaju kostki jest z pewnością jej ergonomiczny kształt, który daje wiele możliwości aranżacyjnych. Ale sam poziom skomplikowania ułożenia wpływa także na robociznę.

Jak zaoszczędzić na układaniu kostki brukowej?

Warto brać pod uwagę oferty firm, które proponują kompleksowe usługi. W końcu to nie tylko kostka i robocizna, ale także konieczność zakupu krawężników czy obrzeży, za które także musimy zapłacić. Decydując się na usługę jednej firmy, możemy liczyć na spory rabat. Poza tym ograniczamy czas oczekiwania na dostarczenie materiałów.

Nie powinniśmy bać się pytać o rabaty i zniżki, szczególnie w sytuacji, kiedy nasze zamówienie jest duże, a całe zlecenie zostanie zrealizowane przez tę konkretną ekipę. W dużych firmach budowlanych, szczególnie poza sezonem, możemy „przypadkiem” trafić na ciekawe promocje, co także pozwoli zaoszczędzić kilka złotych na metrze kwadratowym.

Kostkę brukową można ułożyć samodzielnie, jednak jeżeli brakuje nam doświadczenia i nie chcemy eksperymentować na własnym domu – warto zdecydować się na usługi profesjonalistów. Wiemy już, że na robociźnie nie warto oszczędzać, ale powinniśmy zastanowić się nad rodzajem i grubością kostki, jaka jest nam potrzebna. Nawet kilka minut dobrego sprawdzenia rynku pozwoli na niemałe oszczędności przy zachowaniu dobrej jakości.

Powiązane treści