26 października 2022

Pokrycia dachowe pod lupą, czyli co to jest papa termozgrzewalna?

W ostatnich latach szeroko pojęty temat budownictwa, został zdominowany przez nowoczesne technologie, których zastosowanie pozwala na zniwelowanie rosnących kosztów ogrzewania.

Podczas budowy lub modernizacji domu, pod uwagę bierze się nie tylko innowacyjne systemy grzewcze oraz wentylacyjne, ale również to, jakie pokrycia dachowe znajdą się w konstrukcji całego budynku i czym pokryty zostanie dach.

To właśnie przez dach ucieka najwięcej ciepła i jeżeli zależy nam na tym, by był on wykończony profesjonalnie, zaopatrzmy się oczywiście w łatwą w montażu papę, ale także w niezbędne elementy i akcesoria.

Papa termozgrzewalna czy tradycyjna?

Papa dachowa to wielowarstwowy materiał budowlany, używany do izolacji dachów, obecnie wytwarzany z coraz to nowocześniejszych materiałów, jednak kiedyś, jego wkładką była składająca się między innymi z papierowej masy, tektura.

Współcześnie najbardziej popularne są papy termozgrzewalne, a do ich łatwego montażu stosuje się palniki dekarskie. Papy na tekturze, te tradycyjne, klejone są natomiast przy użyciu lepiku, ale korzysta się z nich zdecydowanie rzadziej.

Jakie są rodzaje papy?

Papy dachowe dzielą się na nawierzchniowe, podkładowe oraz izolacyjne i tak:

  • nawierzchniowe mają stanowić ochronną warstwę (wierzchnią) przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych oraz dla pap podkładowych, jeżeli, dla lepszej izolacji dachu, układane są wspólnie, czyli wielowarstwowo,
  • podkładowe używane są do wykonywania warstwy spodniej, zabezpieczają podłoże i są głównym elementem stosowanym do izolacji przeciwwodnej oraz przeciwwilgociowej,
  • izolacyjne, podobnie jak podkładowe, używane są w warstwie spodniej i również stosowane są do wykonywania izolacji przeciwwodnej oraz przeciwwilgociowej.
Przeczytaj także:  Korzyści zdrowotne zielonej herbaty: Dlaczego warto ją pić regularnie?

Papy termozgrzewalne, produkowane według najnowszej technologii, zwane Szybki Profil, zyskują sobie coraz więcej zwolenników i warto je także wziąć pod uwagę. Jedną z ich głównych zalet jest to, że wymagają mniej czasu do przygrzewania, dzięki czemu mniej niszczą się podczas aplikacji, a w konsekwencji starzeją się wolniej.

Uwadze nie może umknąć także styropapa, która wykorzystywana jest do wykonywania termicznych izolacji dachów, ale wolno układać ją jedynie na niepalnych podłożach i przy użyciu kleju oraz specjalnych zestawów łączników mechanicznych.

Montaż papy

Papę zazwyczaj układa się na dachu płaskim i prawidłowe zabezpieczanie jego struktury to absolutna podstawa.  Jeżeli w trakcie budowy lub renowacji, nie poświeci się wystarczająco uwagi tej naprawdę ważnej części każdego budynku, poskutkuje to tym, że:

  • będzie on tracił ciepło w sezonie grzewczym,
  • będzie się przegrzewał podczas lata,
  • i będzie przez cały rok narażony na negatywne skutki działania wilgoci.
Przeczytaj także:  Ile kosztuje położenie płytek - co wpływa na całkowity koszt?

Dlatego właśnie tak ważny jest zarówno palnik do papy, jak i dobrej jakości taśma dekarska, a także wpusty dachowe (służące do grawitacyjnego odwadniana dachów) oraz kominki wentylacyjne (odpowiadające za właściwą wentylację).

Konserwacja papy

W przypadku, gdy decydujemy się na konserwację istniejących pokryć dachowych, podczas szukania przeznaczonych ku temu produktów, powinniśmy między innymi  zakupić:

  • dyspersyjną masę asfaltowo-kauczukową (lepik)-tworzy między innymi bardzo trwałe warstwy izolacji,
  • bitumiczną masę asfaltowo-kauczukowa (powłokową) -tworzy powłoki hydroizolacyjne na podkładzie z papy,
  • lepik bitumiczny (lepik na zimno) -używany głównie do przyklejania pap asfaltowych,
  • masę gruntującą, asfaltowo-kauczukową (do gruntowania) -podkład pod papy termozgrzewcze.

Niezależnie od tego, czy pracujemy nad dachem nowym, czy jego konserwacją, musimy to robić starannie, ponieważ to on szczególnie wystawiony jest na nieporządne działanie warunków atmosferycznych.

Jeżeli zależy nam na tym, by nasz dach nie kumulował wilgoci, musimy również zadbać o to, by zaopatrzyć się w wytrzymałe rynny. To właśnie one odprowadzają z niego wodę (deszcz, śnieg), dlatego powinna je cechować jak największa odporność na korozje i nawet bardzo ekstremalne zmiany atmosferyczne. Więcej znajdziesz tutaj.

Artykuł gościnny

Powiązane treści