21 sierpnia 2023

Farba strukturalna – aranżacje

Nowoczesny wystrój domu i niebanalny efekt można uzyskać nie tylko przy użyciu wyjątkowych dodatków, ale również materiałów budowlanych i remontowo-wykończeniowych. Coraz większą popularnością cieszą się farby strukturalne, które nie gwarantują standardowego efektu gładkiej ściany. Dzięki dodatkom pozwalają uzyskać niebanalny efekt nierównej powierzchni. Można aplikować je na różne ściany, stąd ich popularność w ostatnich latach stale wzrasta. W naszym artykule przedstawimy inspiracje wykończenia wnętrz z farbą strukturalną w roli głównej.

Czym jest farba strukturalna?

Farba strukturalna to produkt, który łączy w sobie cechy tynku i tradycyjnych farb do ścian i sufitów. Dzięki temu, że tworzy efekt dekoracji w wymiarze 3D, można za jej pomocą uzyskać niesamowite wykończenie ścian. Na rynku dostępne są różne rodzaje farb strukturalnych, dzięki którym można uzyskać efekt baranka, rosy, piasku pustyni, pergaminu, drewna i wielu innych. Farby strukturalne mają wiele zalet. Wiele osób uważa również iż pomimo ciekawych efektów, jakie gwarantują wyróżnia je dość wysoka cena.

Farby strukturalne – wzory

Farby strukturalne dają szansę na szybkie wykończenie ścian i stworzenie prawdziwego efektu wow. Istnieją różne farby strukturalne. To:

  • farba strukturalna beton – doskonale imituje surowy beton, idealnie sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych, loftowych czy industrialnych;
  • farba strukturalna z brokatem – dająca efekt połysku, delikatnego wykończenia. Sprawdzi się we wnętrzach w stylu glamour;
  • farba strukturalna baranek – chropowata, dająca efekt nierównej powierzchni;
  • farba strukturalna rosa – z delikatnymi kropelkami;
  • farba strukturalna pergamin – z zagnieceniami;
  • farba strukturalna piasek pustyni – jej struktura przypomina piasek.
Przeczytaj także:  Salon kąpielowy - Twoje domowe spa: Jak płytki ceramiczne mogą stworzyć oazę relaksu w Twoim domu?

Oczywiście to nie wszystko. W wielu sklepach dostępne są farby strukturalne, które przypominają drewno, kamień, blachę i wiele innych materiałów. Występują w wielu kolorach, stąd oferują wiele możliwości aranżacyjnych.

Farby strukturalne inspiracje

Wiele osób zachwyca się efektem, jaki są w stanie zagwarantować farby strukturalne. Inspiracje można czerpać w Internecie i w sklepach budowlanych, jednak najczęściej stosowane są one w salonach, sypialniach czy kuchniach. Malowanie można ograniczyć do jednej ściany, tworząc dekoracje, która przyciągnie wzrok. To doskonały sposób na nudę w domu, przełamanie tradycyjnych kolorów i wzorów. Ogromną zaletą farb strukturalnych jest możliwość ich nakładania na różne powierzchnie, nawet te nierówne, popękane czy uszkodzone. Nie ma potrzeby ich wcześniejszego wygładzania, co znacznie ogranicza zakres prac i koszty. Farby strukturalne są również odporne na wilgoć, ścieranie i uszkodzenia. Z powodzeniem można je również myć, szczególnie jeśli powstaną zanieczyszczenia czy osiądzie na nich kurz.

Przeczytaj także:  Lamele ścienne w salonie, kuchni, łazience. Modne aranżacje do Twojego domu

Farba strukturalna aranżacje

Farby strukturalne mogą być stosowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Za ich pomocą można pomalować beton, cegły, drewno, płyty kartonowo-gipsowe, a także ściany pokryte tynkiem cementowo-wapiennym. Kilka prostych propozycji aranżacji:

  • brokatowa sypialnia – wybranym kolorem farby strukturalnej można pomalować całą sypialnię, tworząc efekt połysku. To idealny sposób na stworzenie sypialni w stylu glamour. Do malowania całych ścian polecane są farby strukturalne brokatowe w stonowanych odcieniach, które sprzyjają wypoczynkowi. Jeśli jednak marzy nam się inny odcień np. różowy, czerwony, pomarańczowy itp. warto pomalować nim ścianę, na której znajduje się wezgłowie łóżka;
  • surowe wykończenie korytarza – fani minimalizmu mogą postawić na beton, a dokładnie na farbę strukturalną będącą jego imitacją. To prosta forma, doskonałe dopełnienie dla metalu i naturalnego, surowego drewna.
  • pustynia w salonie – nietypowy efekt farby strukturalnej piasek pustyni daje szansę na wykończenie pomieszczenia w stylu niezwykle ciepłym i przyjaznym dla oka. Dzięki niej można uzyskać efekt ściany stworzone z piaskowca.

Farby strukturalne to moc inspiracji i możliwości aranżacyjnych. Przed zakupem warto dowiedzieć się, jak malować ściany przy pomocy farby strukturalnej, choć jest to naprawdę wyjątkowo proste i szybkie.

Powiązane treści