18 listopada 2022

Samochód na prąd – co należy wiedzieć przed jego kupnem?

Samochód elektryczny spełnia takie same funkcje jak jego tradycyjny odpowiednik. Warto jednak zaznaczyć, że podczas codziennego użytkowania pojazdu na energię elektryczną musimy zwracać uwagę na nieco inne szczegóły. Przed zakupem auta EV powinniśmy zadać sobie także pytanie, czy pasuje ono do naszego stylu życia.

Każdą dłuższą podróż pojazdem o napędzie elektrycznym należy odpowiednio zaplanować

Jeśli planujemy wycieczkę na drugi koniec kraju, posiadając samochód spalinowy, po prostu pakujemy się, wsiadamy do pojazdu i ruszamy. Kiedy kontrolka paliwa zaczyna pokazywać rezerwę, zwyczajnie zjeżdżamy na stację benzynową i uzupełniamy braki. W przypadku auta elektrycznego sytuacja nie jest już taka zero-jedynkowa. Każdy pojazd elektryczny ma określoną pojemność akumulatora i maksymalny możliwy zasięg, który zazwyczaj oscyluje w granicach 250 – 300 kilometrów. Oczywiście w sprzedaży dostępne są modele o znacznie większym maksymalnym przebiegu, jednak wraz ze wzrostem tego parametru cena samochodu konsekwentnie rośnie.

Przeczytaj także:  Kto wydaje pozwolenia na budowę, czyli czas na formalności!

Chociaż publicznych stacji ładowania jest w Polsce coraz więcej, nadal należy odpowiednio zaplanować swoją podróż, aby nie utknąć „pośrodku niczego”. Dodatkowo zapełnienie akumulatora w pojeździe elektrycznym trwa znacznie dłużej niż zwykłe tankowanie auta spalinowego. Sposobem na zwiększenie komfortu ładowania elektryka w domu będzie natomiast ładowarka do samochodów elektrycznych.

Jaki jest koszt użytkowania pojazdu elektrycznego?

Jedną z największych zalet posiadania samochodu zasilanego energią elektryczną jest w rzeczy samej koszt jego użytkowania. Jeżeli ładujemy auto w domowych warunkach, za 1 kWh zapłacimy od 60 do 80 groszy. Oznacza to, że w najgorszym wypadku za przejechanie 100 kilometrów elektrykiem zapłacimy zaledwie 12 złotych, czyli nawet kilka razy mniej niż za tę samą odległość przemierzoną autem spalinowym.

Przeczytaj także:  Jak wybrać kolor do sypialni - krótki poradnik

Zakup auta EV objęty jest rządowymi dofinansowaniami

W lipcu ubiegłego roku wystartował rządowy program dofinansowań „Mój Elektryk”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy 500 milionów złotych, aby wspomóc Polaków w zakupie samochodu elektrycznego. Maksymalne dopłaty do pojazdów elektrycznych wynoszą 18 750 zł i 27 000 zł w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Najważniejsze informacje dotyczące elektryków

Przed zakupem auta elektrycznego warto więc wiedzieć, że jego użytkowanie różni się od wykorzystania samochodów spalinowych, o czym wspomnieliśmy już wcześniej. Osoby zainteresowane kupnem elektryka mogą liczyć na rządowe dofinansowania. Ładowarki do samochodów elektrycznych oraz inne akcesoria można znaleźć w sklepie chargeo.pl.

Artykuł gościnny

Powiązane treści