1 listopada 2022

Ile kosztuje cyklinowanie starego parkietu

Jeśli zainwestowałeś w podłogę z naturalnego drewna w swoim domu lub mieszkaniu, prędzej czy później będziesz musiał zmierzyć się z koniecznością szlifowania i cyklinowania takiego parkietu. Cena takiego zobowiązania to suma kilku kosztów, z których każdy zależy od innych czynników. Jak się w nim zatem odnaleźć? W tym artykule podpowiadamy jaki budżet możesz przeznaczyć na renowację swojego parkietu!

Czym jest cyklinowanie parkietu?

Cyklinowanie to nic innego jak usunięcie wierzchniej warstwy podłogi w celu przygotowania jej do wchłonięcia świeżego lakieru. Najłatwiej przeszlifować wierzchnią warstwę z parkietu razem z lakierem i częścią samej klepki. Po oczyszczeniu podłoga jest gotowa do nałożenia nowej warstwy ochronnej: lakieru lub oleju. Po wyszlifowaniu podłoga ma gołą fakturę i musi być traktowana w ten sam sposób. Dlatego musimy od razu rozważyć wspólnie szlifowanie i lakierowanie parkietu. Profesjonaliści traktują cenę obu zabiegów odmiennie: czasem łączone, czasem liczone osobno. Warto również zauważyć, że szlifowanie dotyczy wyłącznie naturalnych podłóg drewnianych.

Cena za długowieczność drewna

Jeśli już wiesz, czym jest cyklinowanie parkietu, możesz się zastanawiać, po co właściwie jest ono wykonywane. Otóż usunięcie starego lakieru i zastąpienie go nowym to sposób na przedłużenie żywotności drewnianej podłogi. W codziennym użytkowaniu zużywa się nie tylko warstwa ochronna, ale także płytka stanowiąca podstawę. Jeśli szlifujesz jego powierzchnię, masz możliwość wyrównania podłoża i wypełnienia ubytków, a także usunięcia uporczywych plam. Skuteczne cyklinowanie pozwala uzyskać świeżą warstwę drewna, którą można natychmiast zaimpregnować.

Przeczytaj także:  Frezowanie CNC we Wrocławiu

Jak często należy cyklinować parkiet?

Jeśli ochrona drewna to główny powód, dla którego decydujesz się na cyklinowanie podłogi, koszt takiego zabiegu nie powinien być dla Ciebie ciężarem – a już na pewno nie często. Koszt cyklinowania jest zdecydowanie kosztem pobocznym. Zazwyczaj jest to robione co 10 lat. W szczególności zależy to od tego, jak intensywnie eksploatowana jest powierzchnia oraz jak szybko zużywa się lakier lub olej użyty do jej zabezpieczenia. Bez względu na to, ile kosztuje cyklinowanie starego parkietu, nie zawsze jest to warte wysiłku. Jeśli Twój parkiet jest już mocno zniszczony, a deski przerzedzają się, zastanów się, czy nie lepiej byłoby go wymieniać na nowy.

Ile kosztuje cyklinowanie parkietu?

Odpowiedź na to pytanie zależy od Twojego doświadczenia z tego typu pracą. Zmniejszenie nakładu pracy ma poważny wpływ na szlifowanie parkietu. Z drugiej strony bez pewnych umiejętności w tym zawodzie łatwo o pomyłkę, której korekta może wykorzystać zaoszczędzone na wypalaniu parkietu pieniądze. Do renowacji podłóg drewnianych wymagany jest specjalny sprzęt. Sam skrobak kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy. Biorąc pod uwagę okazjonalny środek do czyszczenia podłóg, cena zdecydowanie nie jest tego warta. Na szczęście podobne urządzenie można wypożyczyć za 100-150 zł za dobę.

Przeczytaj także:  Kiedy nawozić trawnik?

Od czego jeszcze zależy cena cyklinowania parkietu?

Spory wpływ na koszt takiej usługi ma sama robocizna. A na jej wycenę mają także wpływ te kilka elementów:

  • metraż parkietu
  • rodzaj parkietu i sposób ułożenia
  • lokalizacja – każdy region ma różne koszty.

Jeśli zaczniemy szlifować na własną rękę, zamiast wynagrodzenia fachowców zwrócimy koszty wynajmu lub zakupu niezbędnego sprzętu: cykliniarki, szlifierki kątowej, polerki itp.

Cyklinowanie parkietu to duże zadanie, ale nie tak drogie, jak się wydaje. Pomyśl o niezbędnych usługach i sprawdź stan swojego parkietu u zaufanego specjalisty. Gdy już masz pewność, które rozwiązania są dla Ciebie najlepsze, możesz zacząć szukać odpowiednich materiałów i narzędzi.

Powiązane treści