18 maja 2021

Koszt budowy domu parterowego na różnych etapach

Koszt budowy domu parterowego będzie uzależniony od jego powierzchni. Kontaktując się z architektem, można otrzymać wstępny kosztorys, który może jednak ulec zmianie podczas wyboru materiałów budowlanych oraz firmy budowlanej. Obecnie wiele osób decyduje się właśnie na budynek parterowy, ponieważ koszt jego postawienia jest sporo mniejszy niż w przypadku domów piętrowych. Warto wiedzieć, że wydatki na postawienie takiego domu mogą być nawet 20% niższe, przy tej samej powierzchni użytkowej. Jak to możliwe? To proste, w przypadku budynku parterowego nie trzeba budować schodów, stropów, podpiwniczenia.To wszystko powoduje, że jest on bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Rodziny z dziećmi oraz seniorami preferują taką formę architektoniczną ze względu na wygodę i bezpieczeństwo użytkowania.

Koszt budowy domu parterowego

Posiadając działkę budowlaną, można zapisywać pierwsze czekające koszty budowy domu parterowego. Co się na nie składa? Zakup projektu, przy czym gotowy projekt może wiązać się z ceną od 3500 złotych, natomiast projekt według indywidualnych pomysłów to koszt w dużej rozpiętości widełek a mianowicie od 6000 do 15000 złotych. Posiadając projekt, radość wylewa się na serce, ale to dopiero początek.Trzeba uzyskać pozwolenie na budowę i zgromadzić wymagane dokumenty, wszystko razem powinno zamknąć się w kwocie do 7000 złotych.

Etapy budowy domu parterowego

Fundamenty to podstawa budowy każdego domu, koszt budowy domu parterowego na tym etapie to około 200 zł/m2. Jeżeli budynek będzie stawiany na grząskim gruncie, fundamenty będą musiały być mocniejsze, czyli droższe. Oczywiście koszt robocizny przy wylewaniu fundamentów to odrębna sprawa, może wynosić w granicach 80 zł/m2.

Przeczytaj także:  Jaki jest koszt budowy domu 100m2?

Ścianki działowe i nośne

Trzeba uwzględnić koszt postawienia ścianek działowych, nośnych, stropu, komina, więźby dachowej i pokrycie dachu. Materiałem najczęściej wykorzystywanym jest beton komórkowy dwuwarstwowy lub pustaki ceramiczne (droższe), koszt materiałów łącznie z nadprożami to około 70 zł/m2. Natomiast robocizna w granicach 60 zł/m2. Ważne! Od czego zależy powierzchnia ścian nośnych? Od powierzchni poziomej domu. Koszt domu parterowego nieposiadającego poddasza, eksperci wyliczają w ten sposób – 1 m2 powierzchni użytkowej budynku to około 1,5 m2 powierzchni ścian nośnych. Jeżeli dom parterowy będzie miał np. 120 m2 to ścian nośnych – 180 m2.

Stropy i dach w budynku parterowym

Konieczny będzie jeden strop, może być konstrukcji drewnianej. Koszt – około 250 zł/m2. Wybierając projekt dachu dwuspadowego np. o powierzchni 170 m2, to koszt więźby dachowej wyniesie w granicach 14 000 złotych, łącznie z robocizną. Poszycie dachu od 13 zł/m2 (membrana) do 60 zł/m2 (deskowanie).  Na dachu można położyć blachodachówkę, całkowity koszt materiału i montażu to 100 zł/m2, dachówka ceramiczna całkowity koszt 130 zł/m2.

Kominy i orynnowanie w budynku parterowym

W kosztorysie budowy domu parterowego architekt uwzględni 6 szachtów kominowych plus komin dymowy. Całkowity koszt około 7000 złotych (z materiałami). Orynnowanie jest niezwykle ważne w każdym budynku, w przypadku domu parterowego potrzebnych będzie 30 metrów bieżących rynien. Koszt z montażem to około 3000 złotych. Koszty domu parterowego w stanie surowym – 120 m2 powinny zamknąć się w granicach 100 000 złotych. Są to przybliżone koszty, które mogą różnić się, w zależności od wykorzystanych materiałów i kosztów robocizny firmy budowlanej.

Przeczytaj także:  Samochód na prąd - co należy wiedzieć przed jego kupnem?

W przypadku budowy domu parterowego koszt stanu zamkniętego powiększy się o stolarkę tzn. okna, drzwi wejściowe. Stolarka to koszt z robocizną w granicach 9000 złotych. Ważne są koszty, jakie trzeba ponieść na ocieplenie budynku, mogą zamknąć się w kwocie 17 000 złotych. Natomiast tynki oraz okładziny to koszt rzędu 20 000 złotych, za podłogi oraz izolacje trzeba będzie zapłacić około 30 000 złotych. Malowanie wewnątrz domu – 9000 złotych, elewacja – około 30 000 złotych. Koszt instalacji wewnętrznych w domu parterowym wyniesie około 33 000 złotych.

Podsumowując

Stan surowy otwarty – 100 000 złotych

Stolarka okienna i drzwiowa – 20 000 złotych

Instalacje wewnętrzne – 33 000 złotych

Wykończenie domu – 120 000 złotych

Orientacyjny koszt budowy domu parterowego w granicach 120 m2 – 273 000 złotych. Jednak nie ujęto wszystkich kosztów, które wymagają ustalenia z architektem i firmą budowlaną.

Powiązane treści