Od czego zacząć budowę tarasu? Najlepiej jako pierwszą wybrać podłogę. Jakie będą najlepsze pomysły na podłogę na tarasie? Różne materiały mają różne wymagania, które należy wziąć pod uwagę przygotowując podstawę tarasu. Niektóre można postawić na ziemi, inne wymagają solidnego fundamentu betonowego. Jeśli zdecydujesz się wybrać podłogę odpowiednio wcześnie, czyli przed wylaniem płyty i wykonaniem warstwy spadzistej, konstrukcja tarasu będzie gładka i przebiegnie bez problemu. Pracę można bezproblemowo planować i w razie potrzeby rozłożyć w czasie.
Podłoga na tarasie – pomysł na deski drewniane
Nic nie jest tak przyjemne, jak relaks na drewnianym tarasie. Drewno jest ciepłe i przyjemne w dotyku, ale jednocześnie nie nagrzewają się zbyt podczas gorącego lata. Latem miło na nich usiąść, podziwiać widok na ogród kwiatowy i ogrzewać twarz w słońcu. Drewniany taras pięknie wpisuje się w otoczenie roślin, a uzupełniony o odpowiednie meble i akcesoria staje się równie wygodny jak salon. Utrzymanie drewnianego parkietu wymaga prawidłowej pielęgnacji i czasu. Przynajmniej raz w roku płytki należy dokładnie wyczyścić i ponownie zaimpregnować, aby zabezpieczyć tworzywo przed przebarwieniami i zużyciem. Właściwa pielęgnacja desek drewnianych to jeden z warunków, który należy spełnić, aby cieszyć się pięknym tarasem przez długie lata.
Pomysł na podłogę na tarasie z desek kompozytowych
Ci, którzy zastanawiają się nad drewnianym tarasem, jednak obawiają się obowiązków idących z tym w parze, mogą zdecydować się na deski kompozytowe. Jest to bardzo trwały i praktyczny materiał, wykonany z połączenia mączki drzewnej, materiałów syntetycznych i dodatków. W wyglądzie przypomina drewno, ale nie ma większości jego wad. Deski kompozytowe nie pęcznieją ani nie odpadają. Są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, bakterie, grzyby i owady. Z czasem będą się rysować i zużywać, ale większość uszkodzeń mechanicznych można łatwo usunąć szczotką drucianą lub papierem ściernym, delikatnie szlifując powierzchnię wzdłuż rowków. W upalne dni parkiet będzie się sporo nagrzewał. Dlatego warto dokładnie rozważyć ich zakup, jeśli taras nie posiada dachu.
Pomysł na parkiet tarasowy z płytek
Płytki są najczęściej wybieranym materiałem do wykończenia tarasu, ponieważ łączą w sobie atrakcyjny wygląd, trwałość i walory użytkowe. Ich konserwacja ogranicza się do regularnego wycierania i mycia powierzchni. Płyty nie wymagają impregnowania, ani odnawiania. Po zimie wystarczy dokładnie wyczyścić taras i dobrze wyszorować fugi, aby nadać powierzchni piękny, czysty wygląd. Prawidłowo ułożone i dobrane płytki wytrzymują wszystkie warunki, takie jak:
- płytki nie chłoną wody, w tym wilgoci
- są łatwe w czyszczeniu, nie zatrzymują zabrudzeń
- nie blakną i nie zmieniają koloru pod wpływem promieni słonecznych
- są obojętne na warunki atmosferyczne
- wahania temperatury nie mają dla nich znaczenia.
Płytki powinno się układać na odpowiednio izolowanej posadzce betonowej. Kluczowy jest rodzaj użytych do tego materiałów – klej i zaprawa do uszczelniania płytek muszą być do użytku zewnętrznego, a więc odporne na wodę i mróz. Samodzielne instalowanie płytek nie jest trudne, ale wymaga znajomości pewnych zasad. Warto więc oddać to w ręce fachowca.
Przed zakupem podłogi tarasowej warto zobaczyć ją na żywo i porównać różne materiały. Na podstawie wyglądu desek lub płytek można wstępnie ocenić, czy produkt jest solidny, trwały i jak będzie służył przez lata. Jeśli wizyta w sklepie to za mało, można zamówić próbki. W ten sposób upewnisz się, że podłoga Twoich marzeń spełni wszystkie Twoje oczekiwania – nie tylko wizualnie, ale i funkcjonalnie.