19 grudnia 2022

Najczęstsze przyczyny awarii kanalizacji

Awaria kanalizacji to uciążliwy, a nawet niebezpieczny problem. Nieprzyjemny zapach pochodzący z łazienki i bulgotanie w rurach kanalizacyjnych to nie wszystko. Awaria kanalizacji może doprowadzić nawet do zalania mieszkania! Jednak można jej zapobiec, ponieważ usterki kanalizacji najczęściej wynikają z niewłaściwego użytkowania lub nieprawidłowej konstrukcji. W artykule wymieniamy najczęstsze przyczyny.

Niedrożne rury

Bez wątpliwości najczęstszą przyczyną awarii kanalizacji są zapchane rury. Wiele osób wyrzuca do sedesu odpady, które nie powinny się tam znaleźć. Toaleta to nie kosz na śmieci! Odpadki wyrzucone do odpływu zatykają rury powodując zatory. Nawet jeżeli spuścimy je w toalecie mogę one utknąć dalej i się gromadzić aż w końcu spowodują awarię.

Czego więc nie wolno wyrzucać do kanalizacji?

  • Nawilżonych chusteczek
  • Włosów
  • Materiałów opatrunkowych
  • Podpasek
  • Patyczków kosmetycznych
  • Worków foliowych
  • Tłuszczów i olejów
Przeczytaj także:  9 najlepszych kwiatów do biura

Jednak nie zawsze przyczyną niedrożnych rur jest wyrzucanie odpadów do kanalizacji przez jej użytkowników. W niektórych przypadkach ich zapychanie się jest spowodowane osadzającymi się zanieczyszczeniami.

Błędy projektowe i konstrukcyjne

Już na pierwszych etapach budowy instalacji kanalizacyjnej mogą pojawić się błędy, które w przyszłości prowadzą do jej awarii. Przede wszystkim w czasie projektowania kanalizacji należy stosować się do obecnych norm i przepisów. W przeciwnym razie będziemy narażeni na jej usterki. Z kolei wśród błędów konstrukcyjnych wymienia się: nieprawidłowe ułożenie rurociągu, stosowanie niewłaściwego uszczelnienia oraz złe położenie przykanalików.

Nieszczelne przewody kanalizacyjne

Awarie kanalizacji mogą być również spowodowane niedociągnięciami na etapie budowy. Niedbały montaż czy zastosowanie nieodpowiednich łączeń często prowadzi do nieszczelności przewodów kanalizacyjnych. To z kolei w przyszłości może poskutkować awarią kanalizacji. Czasami nieszczelność wynika też z wad produkcyjnych. Warto zadbać o te aspekty w czasie budowy domu, ponieważ wyciek ścieków to niekomfortowy problem, który może negatywnie wpływać na zdrowie mieszkańców.

Przeczytaj także:  Nowoczesne miski WC, które wyróżniają się bezkołnierzową konstrukcją i podwieszanym montażem

Przemieszczanie się rur

Profesjonalny montaż czy zastosowanie odpowiednich łączeń to nie wszystko. Na etapie budowy należy również zadbać o stabilizację podłoża. Brak dostatecznej stabilizacji powoduje osiadanie rur i studzienek. Do przemieszczania się rur może też prowadzić zmiana poziomu wód gruntowych. Rury mogą osiadać lub przesuwać się ku górze, zwłaszcza jeżeli przewody są zbyt lekkie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą https://pogotowiewodociagowe.pl/ – która oferuje usługi w zakresie pogotowia kanalizacyjnego na terenie Warszawy i okolic.

Materiał sponsorowany.

Powiązane treści