29 kwietnia 2021

9 najlepszych kwiatów do biura

Czym różnią się kwiaty do biura od hodowanych w mieszkaniach? Zazieleniając przestrzeń życiową, ludzie kierują się swoimi preferencjami, wyposażeniem wnętrza i wielkością pomieszczenia. W mieszkaniach i domach występuje szeroka gama roślin: nietypowych rozmiarów i nietypowych kształtów, kwitnących i posiadających specyficzny aromat.Takie kwiaty do biura nie są odpowiednie. W pomieszczeniu, w którym codziennie pracuje duża liczba pracowników, niedopuszczalne jest umieszczanie takich okazów, od których ostry zapach może spowodować ból głowy lub atak alergii. To samo dotyczy wyglądu i wymiarów: małe kwiatki zginą w biurze typu open, a zbyt duże rośliny zajmą dużo miejsca i wizualnie zawężą przestrzeń. Właściwie dobrane rośliny do biura będą prezentowały się korzystne.

Kwiaty do biura: niewątpliwa korzyść

Często miejsca pracy w biurowcach są gęsto zaprojektowane, co powoduje spadek poziomu tlenu w powietrzu, a w konsekwencji spadek poziomu wydajności. Architektura krajobrazu może rozwiązać ten i inne problemy.

Kwiaty w biurze wykonują następującą misję:

  • Absorbują dwutlenek węgla i wytwarzają tlen
  • Przyciągają kurz i szkodliwe substancje, to znaczy działają jak filtry
  • Pomagają utrzymać wilgotność powietrza
  • Zapewniają strefowanie przestrzeni.

Kwiaty w biurze odstresowują, bo zieleń to kolor wyciszenia, dodatkowo jest bardzo komfortowa dla oczu, które męczą się podczas pracy przy komputerze. Ponadto rośliny zielone pełnią funkcję ozdobną: udekorują wnętrze i nadadzą mu niepowtarzalny charakter.

Niuanse doboru kwiatów do biura

Przede wszystkim należy pamiętać, że przedstawiciele flory w biurze powinny być odpowiednie dla każdego. Warto preferować opcje, które nie powodują podrażnień ani nie wydzielają zapachu. Kolejna ważna kwestia: zielone rośliny również powinny być mało wymagające, dlatego lepiej skupić się na gatunkach, które dobrze tolerują sztuczne oświetlenie i suche powietrze. Poniżej zostaną przedstawione najpopularniejsze odmiany zielonych roślin ozdobnych. Są piękne i bezpieczne – generalnie idealne do hodowania w biurze.

9 najlepszych kwiatów do biura

Monstera – wiecznie zielona roślina z dużymi, rzeźbionymi liśćmi o średnicy do 45 cm. Ta piękność, która przybyła z tropikalnych lasów Ameryki, rośnie dość szybko, a nawet owocuje pod wpływem ciepła. Wszystko, czego potrzebuje, to rozproszone światło, regularne podlewanie i dodawanie ziemi raz w roku. Jeśli roślina jest utrzymywana w cieple (+20 – 25 ° C) i dopieszczona górnym dressingiem, szybko dorośnie do kilku metrów wysokości i nawet przyniesie owoce.

Przeczytaj także:  Kiedy przesadzać róże?

Zamiokulkas zamiolistny – roślina podbija pięknymi ciemnozielonymi liśćmi, błyszczącymi szlachetnym połyskiem. Pochodząca z Afryki roślina dobrze znosi suszę, dlatego zimą prawie można zapomnieć o jej podlewaniu. Zamioculcas kwitnie rzadko, ale to nie przeszkadza mu być faworytem, dobrze rośnie i świetnie wygląda w każdym wnętrzu.

Fiołki – piękne kwiaty urzekają swoją delikatnością i kruchością.Te rośliny kochają światło, więc zwykle żyją na parapetach. Aby fiołki wyglądały i dobrze się czuły, warto chronić je przed mrozem, przeciągami i ekstremalnymi temperaturami. Jeśli poświęci się trochę uwagi takim roślinom do biura, zachwycą pięknymi kwiatami w różnych odcieniach i stworzą atmosferę komfortu.

Skrzydłokwiat – roślina ta zyskała popularność dzięki swoim białym kwiatom w kształcie łódki i pięknym dużym liściom, które znajdują się na wdzięcznych łodygach. Jego kwitnienie można obserwować przez kilka tygodni: powoli rozwija się niezwykły kwiat, odsłaniając żółty podłużny stożek i równie powoli zanika. Skrzydłokwiat dobrze znosi cień i suche powietrze, ale zawsze lubi utrzymywać wilgotność gleby.

Zielistka – być może jest najmniej wymagającą rośliną z przedstawionych. Zielistka to znakomity kwiat biurowy będzie rósł, nawet, jeśli nikt nie będzie się nim zbytnio opiekował. Może wytrzymać temperatury do + 8 ° C, ale trzeba ją przesadzić, gdy zauważy się, że korzenie zaczynają wybrzuszać się z doniczki. Roślinę można umieścić zarówno w półcieniu, jak i na słońcu, w drugim przypadku kolor jej cienkich liści, staje się jaśniejszy i w pełni kompensuje niemożność kwitnienia. Zielistka nie wymaga częstego podlewania i nie jest wymagane spryskiwanie.

Dieffenbachia – ta wiecznie zielona piękność z dużymi pasiastymi liśćmi pochodzi z tropików Ameryki, więc uwielbia ciepło i wilgoć. Nie można tylko być jednak zbyt gorliwym w podlewaniu, ponieważ dieffenbachia jest bardziej odpowiednia do opryskiwania i regularnego wycierania liści. Jeśli wierzchołek rośliny nie zostanie przycięty na czas, może rozciągnąć się do 2 metrów wysokości. Osobliwością dieffenbachii jest wydzielanie toksycznego mlecznego soku (w miejscu przecięcia liścia), który może powodować podrażnienie, gdy dostanie się na błony śluzowe. Z tego powodu ten kwiat do biura jest lepszym rozwiązaniem niż do domu, w którym dzieci i zwierzęta mogą mieć kontakt z jej liśćmi.

Przeczytaj także:  Podłoga na tarasie - najciekawsze pomysły

Czapetka – spektakularny krzew pochodzący z Afryki, Australii i Azji Południowo-Wschodniej, stał się jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych ze względu na spektakularną koronę z gładkich owalnych liści w ciemnozielonym kolorze. Czapetka posiada drugie imię syzygium. Kwiaciarnie uwielbiają ją za elegancki wygląd i entuzjastycznie dążą do uzyskania kwitnienia: małe puszyste kwiaty zebrane w parasolki wyglądają delikatnie i bardzo egzotycznie, a po opadnięciu pojawiają się jadalne owoce. Głównym warunkiem tak rzadkiego zjawiska są długie godziny dzienne w połączeniu z pewnym systemem nawadniania.

Figowiec – to klasyczny przykład rośliny ozdobnej do każdej przestrzeni. Uwagę zwracają duże błyszczące, ciemnozielone liście, dzięki czemu figowiec staje się doskonałym akcentem wnętrza. Roślina uwielbia opryskiwanie, a liście należy przecierać wilgotną gąbką, aby zachować zdrowy i reprezentacyjny wygląd. Taki kwiat do biura jak figowiec najlepiej czuje się w cieple przy stale wilgotnej glebie.

Sansevieria – to dobrze znana i popularna roślina. Liście Sansevierii, rosnące prosto, są spiczaste na końcach i pokryte ciemnymi plamami i paskami. Rośliny stają się wspaniałą ozdobą każdego pomieszczenia, a posadzone w rzędzie zamieniają się w efektowny żywopłot. Ponadto sansevieria jest jednym z liderów w produkcji tlenu.

Dzięki właściwemu doborowi i rozmieszczeniu kwiatów w biurze można stworzyć środowisko, w którym będzie się przyjemnie pracować. Rośliny z powodzeniem uzupełnią wnętrze i pomogą pracownikom uciec od zgiełku i problemów.

Powiązane treści