16 października 2023

Jak sprawdzić, czy to ugryzienie pluskwy?

Nagle zauważyłaś/-eś na nogach lub innych częściach ciała swędzące kropki, a nie ma sezonu na komary? To może być ugryzienie pluskwy. Te bezskrzydłe pasożyty żywią się krwią i można je spotkać w wielu miejscach nie tylko o niskim poziomie sanitarnym, ale też w luksusowych hotelach, szpitalach czy w środkach transportu. Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy?

Jak wygląda ugryzienie przez pluskwy?

Warto wiedzieć, że:

  • miejsce ugryzienia przez pluskwę przypomina miejsce ukąszenie przez komara, dlatego nie zawsze od razu można zorientować się, co jest przyczyną bolesnych ukąszeń,
  • ślady są dość charakterystyczne – układają się w rzędy lub trójkąty,
  • ugryzienie pluskwy wygląda jak czerwona plamka lub uwypuklenie z niewielką kropką u szczytu; w niektórych przypadkach może przyjąć postać bąbli lub grudek,
  • charakterystycznym objawem jest silny świąd, który utrzymuje się do 2 tygodni,
  • ugryzienia nie odczujesz w momencie, gdy robak spija krew. Pluskwa wpuszcza bowiem pod skórę rodzaj enzymu znieczulającego. Dlatego wykrycie źródła pasożytów jest utrudnione.
Przeczytaj także:  Wywóz odpadów z terenu budowy – jak zrobić to zgodnie z prawem?

Jak sprawdzić, czy w łóżku są pluskwy?

Co zrobić, gdy podejrzewasz w domu obecność pluskiew? Zajrzyj przede wszystkim do materaca, kanapy, wszelkich łóżek i posłań. Warto też zajrzeć pod listwy przypodłogowe i szczeliny w domu. Pluskwy żerują głównie w nocy, wtedy jest największa szansa na zauważenie insekta. O obecności świadczą czarne lub ciemnoczerwone plamki na materacu – są to odchody insektów. Pluskwy zrzucają też wylinki – jeśli zauważysz rodzaj wyschniętego pancerza, wielce prawdopodobne, że w domu zadomowiły się insekty. Jeśli jest och dużo, odczujesz też charakterystyczny, słodkawy zapach.

Co zrobić, aby pozbyć się pluskiew?

Nawet jeśli znajdziesz gniazdo, insekty mogą być rozprzestrzenione po całym domu. Skonsultuj się z firmą zajmującą się dezynsekcją, która w profesjonalny sposób pozbędzie się problemu – na dobre. Pluskwy mogą kryć się we framugach drzwi, pod panelami, w każdym zakamarku. Firma zwalczająca insekty może na przykład rozpylić specjalny gaz bezpieczny dla ludzi, który pomoże unicestwić gryzące owady. Lepiej nie zwlekać z umówieniem usługi. Ugryzienia pluskiew są bardzo swędzące i niekiedy prowadzą do zakażenia rozdrapywanych śladów.

Przeczytaj także:  Jak wybrać kolor do sypialni - krótki poradnik

Artykuł sponsorowany.

Powiązane treści