Wielobarwna roślina, jaką jest hortensja ogrodowa, podbiła serca milionów ogrodników i działkowców. Jeśli i Ciebie uwiodło jej piękno i pragniesz opiekować się nią w swoim ogrodzie – dobrze trafiłeś! Jej uprawa nie jest trudna, wymaga jednak pamiętania o kilku zasadach, które – nie martw się – już za chwilę poznasz.
Hortensja ogrodowa – Opis gatunku
Hydrangea macrophylla jest krzewem dekoracyjnym z rodziny hortensjowatych. Przeważnie dorasta do 1,5 m. Posiada kuliste kwiatostany – podbaldachy, charakteryzujące się dwoma rodzajami kwiatów. Wewnątrz kwiatostanu znajdują się kwiaty płodne posiadające pręciki i słupek, natomiast o atrakcyjności rośliny decydują głównie zewnętrzne kwiaty płonne, które są o wiele większe od tych wewnętrznych. Istnieją także odmiany hortensji ogrodowej o płaskich kwiatostanach. Przeważnie można spotkać takie kolory kwiatostanów, jak: różowy, biały, fioletowy, niebieski, czy czerwony. Kwitnie od czerwca do sierpnia, jednak kwiatostany często utrzymują się także przez całą jesień. Roślina posiada ulistnienie sezonowe.
Ciekawostka nr 1
Czy wiesz, że możesz zmienić barwę hortensji ogrodowej? Jej kolor bowiem zależy od odczynu podłoża oraz od zawartości żelaza i glinu w glebie. Zatem, chcąc uzyskać czerwony kolor, zastosuj podłoże o odczynie zasadowym, zaś niebieski, czy fioletowy kolor zapewni Ci gleba kwaśna. Zasada ta nie dotyczy jednak krzewów o białym ubarwieniu, ponieważ nie posiadają one antocyjanów, odpowiedzialnych za ubarwienie kwiatów.
W poszukiwaniu idealnego miejsca
Zakupioną hortensję ogrodową najlepiej jest sadzić w glebie przepuszczalnej, próchniczej, wilgotnej. Roślina ta nie toleruje gleb gliniastych i zalewowych. Jak najlepszemu rozwojowi krzewu sprzyjają stanowiska półcieniste, natomiast kwitnieniu – stanowiska słoneczne. Ze względu na swoje walory estetyczne, hortensja już sama w sobie jest ozdobą, dlatego dobrze prezentuje się jako posadzona pojedyncza roślina. Równie dobrze można ją sadzić także w kompozycjach np. z iglakami, czy innymi roślinami kwitnącymi. Bardzo dobrze prezentuje się na tle trawnika, jak i przy altanach, tarasach. Sprawdza się ponadto jako roślina doniczkowa. Krzewy te najlepiej czują się w klimacie morskim.
Wnioski: hortensja ogrodowa jest rośliną, która lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste, glebę przepuszczalną, próchniczą, wilgotną o ph w zależności od preferowanego koloru (patrz ciekawostka nr 1) i sprawdza się zarówno w kompozycjach jak i sadzona pojedynczo.
Czas na sadzenie!
Oto kolejne kroki, które trzeba wykonać, aby prawidłowo posadzić hortensję:
1. Wykopanie dwa razy większego dołu niż bryła korzeniowa krzewu.
2. Wypełnienie dołu ziemią do hortensji + ewentualnie dodanie kompostu.
3. Posadzenie rośliny.
4. Obfite podlanie.
Zalecane jest, aby krzewy sadzić najlepiej wiosną lub jesienią.
Ciekawostka nr 2
Skąd pochodzą hortensje?
Naturalnym środowiskiem hortensji ogrodowej jest Japonia i Półwysep Indochiński. Jej nazwa pochodzi od Hortensji Barret, która była ukochaną francuskiego botanika Philiberta Commersona. On pierwszy zwrócił uwagę na niezwykłość tej rośliny podczas pobytu w Japonii. Krzewy trafiły do Europy w XVIII wieku. Z łaciny ich nazwa oznacza pojemnik na wodę i nawiązuje do dużego zapotrzebowania rośliny właśnie na wodę.
Podlewanie
Odpowiednie nawadnianie jest niezbędne do prawidłowego rozwoju rośliny. Już niewielki niedobór wody powoduje usychanie liści i kwiatostanów, dlatego w okresie ich wzrostu i kwitnienia należy ją podlewać praktycznie codziennie, chyba że mamy deszczowe lato. Podlewając, należy starać się unikać lania wody na kwiatostany.
Nawozić? Nie nawozić?
Nawożenie należy do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych hortensji ogrodowej, ze względu na jej duże zapotrzebowanie pokarmowe. Nawozy do hortensji stosuje się dwa-trzy razy w sezonie, ostatni raz najpóźniej pod koniec sierpnia. Nawóz dostarcza krzewowi odpowiednie ilości mikro- i makroelementów. Poza nawozami granulowanymi, w sklepach są do nabycia nawozy płynne, którymi podlewa się roślinę co 7-10 dni.
Cięcie tylko dla uformowania
Jednym z najczęściej popełnianych błędów, przez który roślina nie kwitnie, jest przycinanie krzewu, a nawet ścięcie go przy samej ziemi. Hortensja nie wymaga cięcia – a jeśli jest ono konieczne, aby nadać jej wybrany kształt – należy uważać na pąki, które znajdują się poniżej kwiatostanów, a które zawiązują się już w sierpniu. Nieumiejętne przycięcie krzewu pozbawi go kwiatów na następny rok.
Warto wiedzieć…
Zjedzenie jakiejkolwiek części hortensji grozi zatruciem, ponieważ dla ludzi są one lekko toksyczne.
Zabezpieczenie na zimę
Krzew jest podatny na przemarzanie, dlatego, jeśli nie rośnie w donicy, którą można schować do pomieszczenia, wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na zimę. Po opadnięciu liści, należy związać hortensję ogrodową w taki sposób, aby powstał stożek. Podstawę krzewu, dobrze jest obłożyć drobną korą, gałązkami jedliny lub obsypać torfem. Całą roślinę należy owinąć agrowłókniną albo matą słomianą. Tak zabezpieczona roślina powinna przetrwać zimę, należy jednak pamiętać, aby za wcześnie nie odkrywać jej wiosną, ze względu na możliwe przymrozki.
Rozmnażanie
Po pewnym czasie, kiedy uznasz, że chciałbyś mieć jeszcze jeden lub kilka krzewów hortensji, możesz samodzielnie przygotować sadzonki. Jak to zrobić?
Oto prosta instrukcja:
Najlepszy czas: czerwiec-sierpień
Niezbędne narzędzia: sekator, skrzynki inspektowe, tofu, piasek, ziemia wrzosowa, konewka, ukorzeniacz do sadzonek zielonych (niezdrewniałych).
Krok 1: pobranie z krzewu miękkich, rosnących jeszcze pędów, znajdujących się pod drugą parą liści. Sadzonki powinny mieć około 15 cm. Należy usunąć dolną parę liści, zaś górną skrócić o połowę.
Krok 2: przygotowanie skrzynek inspektowych. Powinny być one wypełnione tofu, piaskiem i ziemią wrzosową w stosunku (1:1:1)
Krok 3: zanurzenie sadzonek w ukorzeniaczu do sadzonek zielonych (niezdrewniałych).
Krok 4: umieszczenie sadzonki w podłożu.
Krok 5: podlanie.
Krok 6: przechowywanie sadzonek w temperaturze około 24 stopni i podlewanie w zależności od potrzeby do nadejścia wiosny. Sadzonki najlepiej jest podlewać wodą miękką, odstaną, najlepiej deszczówką, ponieważ są one wrażliwe na zbyt wysoką koncentrację soli w podłożu. Należy uważać, aby nie dopuścić do zwiędnięcia, ale także do gnicia przez z kolei nadmierne podlewanie. Rośliny trzeba dokładnie obserwować.
Krok 7: hartowanie. Stopniowo przyzwyczajamy rośliny do niższych temperatur i mocniejszych promieni słonecznych. Proces należy rozłożyć na około 10 dni.
Krok 8: wysadzenie nowych hortensji do ogrodu.
Ciekawostka nr 3
W górach na Alasce odnaleziono skamieliny prehistorycznej odmiany hortensji.
Dlaczego pomimo wszystko krzew nie kwitnie?
Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele, niektóre z nich zostały już wspomniane, jednak teraz jeszcze raz zostaną przywołane wszystkie najczęściej występujące:
– nieprawidłowe cięcie – należy pamiętać o uważaniu na pędy,
– przemarznięcie rośliny – kwiatostany rozkwitają na zeszłorocznych pędach rośliny, które są najbardziej narażone na przymrozki,
– niewłaściwe miejsce – może krzew jest posadzony w zbyt zacienionym miejscu?
– zbyt zasadowy odczyn gleby – przyczynia się do osłabienia rośliny i zaburzenia procesu fotosyntezy,
– zbyt suche podłoże – ze względu na niedobór wody roślina może nie mieć sił na wydanie kwiatostanów.
Teraz już wiesz wszystko! Najważniejszymi zasadami, o których powinieneś pamiętać przy uprawie hortensji ogrodowej są: pamiętanie o systematycznym podlewaniu i nawożeniu, unikanie cięcia oraz zabezpieczanie krzewów na zimę. Dzięki temu rośliny przez wiele lat będą cieszyły oczy pięknymi kwiatostanami.