18 maja 2021

Jak obliczyć – 1 hektar ile to m2?

Jeśli chodzi o zakup działki, to nie mierzy się jej w kilometrach czy metrach, ale w setkach metrów kwadratowych. Duży obszar nazywany jest hektarem ziemi. Dla zwykłego człowieka takie jednostki miary są całkiem zrozumiałe, ale ci, którzy są daleko od kwestii ziemi i rolnictwa, mają pytania: 1 hektar ile to m2? Odpowiedź może być tylko jedna – 1 hektar to 10 000 m².

Czym jest hektar?

Hektar to jednostka miary powierzchni. Pojawił się w 1879 roku, kiedy Międzynarodowy Komitet Miar i Wag określił jego parametry i nadał międzynarodowe oznaczenie – ha. Oznaczenie zaskakująco szybko utknęło w mowie zwykłych ludzi i twórców w formie skrótu. Co ciekawe, słowo hektar pochodzi z języka greckiego i oznacza sto ar. Ważne! Ary należą także do jednostek miary powierzchni, która jest równa kwadratowi o boku 10 m. Jednostka hektar najczęściej służy do określania wielkości następujących obszarów:

 • Lasy i plantacje
 • Grunty rolne, pola uprawne
 • Obszary ziemi wykorzystywane do uprawy roślin pastewnych
 • Inne działki niemieszkalne.

Jeśli dana osoba nabywa dużą działkę budowlaną, można ją również obliczyć w hektarach, ale taka praktyka jest raczej rzadkością niż regułą – zwykle standardowe działki pod domki letniskowe i domki są znacznie mniejsze i mierzone są w setkach metrów kwadratowych.

Metry kwadratowe służą przede wszystkim do wyznaczania obszaru domów prywatnych, domów mieszkalnych, domków letniskowych, pokoi, apartamentów i innych pomieszczeń mieszkalnych. W metrach kwadratowych mierzona jest również powierzchnia obiektów handlowych – np. sklepów, magazynów, warsztatów produkcyjnych.

Przeczytaj także:  Ile kosztuje m2 kostki brukowej z robocizną?

1 km² = 1000 x 1000 metrów lub 1 milion metrów kwadratowych = 100 hektarów = 10 000 arów 1 metr kwadratowy = 0,01 ara = 0,0001 ha

Związek z innymi jednostkami miary

Od czasów starożytnych pomiar odległości i powierzchni służył różnym potrzebom, począwszy od przygotowania gleby pod uprawę roślin, a skończywszy na podziale terytoriów między państwami. Od tego czasu jednostki miary przeszły wiele zmian, ale niektóre przetrwały do dziś. Przeliczenie hektarów na metry kwadratowe i kilometry nie jest trudne. Wystarczy użyć następujących współczynników:

 • Na hektarze o powierzchni 100 akrów
 • Hektar ile to m2? 1 Hektar w metrach kwadratowych to 10 000 m²
 • Powierzchnia hektara jest równa powierzchni hektometru
 • Powierzchnia hektara w kilometrach wynosi 0,01 km².

Jeden hektar można przeliczyć na inne starsze jednostki miary powierzchni. Na przykład w przeszłości dziesięciny były używane do określania dużych działek, a 1 hektar to 11⁄12 dziesięciny.

Jak przenieść metry kwadratowe i ary na hektary?

Na 1 ha (hektar) 10 000 metrów kwadratowych ziemi i 100 arów. Aby przenieść jedną miarę obszaru do drugiej, trzeba wykonać proste obliczenia. Aby policzyć, ile hektarów w pewnej liczby arów, trzeba zmniejszyć liczbę arów o 0.01, Ponieważ jeden ar wynosi 0,01 częścią hektara. Aby policzyć, 1 hektar ile to m2, wystarczy pomnożyć liczbę m2 przez 0,0001. Dlaczego? 1m2 to 0,0001 części ha.

Przeczytaj także:  Malutkie łazienki - przekleństwo czy błogosławieństwo nowoczesnego budownictwa

Czy hektar to dużo ziemi czy mało?

Kupując działkę, nie wystarczy wiedzieć, ile arów przypada na hektar. Trzeba także zrozumieć, czy nabyta ziemia będzie wystarczająca dla planów. Można przedstawić charakterystykę tej jednostki miary w następujący sposób:

 • Maksymalna wielkość boiska do rugby to nieco ponad 1 ha
 • Zwykłe boisko do piłki nożnej na mecze międzynarodowe ma mniej niż hektar – jego powierzchnia to 0,7 ha
 • Jezioro Bajkał zajmuje 31 tysięcy kilometrów kwadratowych, czyli 3,1 miliona hektarów.

Nawet bez przeliczania metrów kwadratowych na hektary można zrozumieć, że 1 hektar to całkiem sporo. Działki tej wielkości nie są przeznaczone na prosty budynek podmiejski, a nawet pod zabudowę mieszkaniową, zwykle to ogród, pole lub duży ogród warzywny. Działka o powierzchni 100 arów jest odpowiednia dla dużej rodziny, która chce zbudować nie jeden, ale na przykład dwa domy w pobliżu lub zorganizować duży plac zabaw dla dzieci.

Podsumowanie

Jak obliczyć 1 hektar ile to m2? Aby obliczyć, ile hektarów znajduje się na określonej liczbie arów, należy pomnożyć liczbę arów, przez 0,01, ponieważ jeden to 0,01 części hektara. Aby obliczyć liczbę hektarów w m², trzeba wykonać działanie matematyczne, czyli mnożenie – ilość m2, przez 0,0001, dlatego, że 1m2 to inaczej 0,0001 części ha.

Powiązane treści