18 czerwca 2021

Podatek od darowizny mieszkania

Podatek od darowizny mieszkania to często jedyna bolączka rodziców, chcących przekazać swoje cztery kąty dzieciom. Tego typu darowizna dotyczy obecnie głównie młodych ludzi, a szczególnie tych, którym ciężko jest otrzymać kredyt hipoteczny. Jak poradzić sobie z kwestiami prawnymi? Kiedy należy opłacić podatek? Uregulujemy te kwestie w tym artykule.

Darowizna mieszkania – czym jest?

Kredyt hipoteczny to zdecydowanie najpopularniejsza forma zakupu mieszkania. Nie wszyscy jednak chcą, a spora część osób także nie może wziąć kredytu. Pozostaje więc zakup mieszkania za gotówkę lub darowizna nieruchomości. Przy tej drugiej opcji, zdecydowanie najbardziej spędzającą sen z powiek kwestią jest podatek od darowizny mieszkania, który po prostu trzeba zapłacić. To pozwoli uniknąć nieprzyjemnego kontaktu, a potem kar ze strony urzędu skarbowego.

Darowizna to nic innego jak przekazanie dowolnie wybranego przez siebie mienia na rzecz innej osoby. Sam proces jest rzecz jasna bezpłatny i może dotyczyć zarówno osób spokrewnionych, jak i obcych dla siebie.

Jedyne koszty samego przepisania mieszkania to usługa notarialna, za którą musimy zapłacić, a która wymagana jest w tych przypadkach przez prawo. Tutaj pojawia się także kwestia podatku od darowizny mieszkania, który nie zawsze musi być opłacany.

Ile podatku od darowizny mieszkania należy zapłacić?

W ustawodawstwie znajdziemy precyzyjny podział na grupy podatkowe dla darowizn:

  • GRUPA ZEROWA: tutaj zaliczamy głównie rodziców. Ta grupa zwolniona jest z podatku i nie ma tutaj znaczenia wartość nieruchomości.
  • GRUPA PIERWSZA: dzieci, wnuki, mąż, żona, rodzeństwo, synowa, zięć czy teściowa i teść. W tej grupie podatek naliczany jest w przypadku nieruchomości o wartości wyższej niż 9637 zł.
  • GRUPA DRUGA: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonkowie rodzeństwa, małżonkowie pasierbów, zstępni pasierbów, rodzeństwo małżonków itd. Tutaj podatek naliczany jest od wartości mienia wyższej niż 7267 złotych.
  • GRUPA TRZECIA: w tej grupie znajdują się wszystkie osoby niespokrewnione ze sobą. Tutaj podatek jest naliczany od stosunkowo niskiej wartości, bo od 4902 złotych. Także  w tej grupie prawnicy i notariusze znajdują najwięcej nieścisłości legislacyjnych.
Przeczytaj także:  Kwiaty na balkonie - kompleksowy poradnik o tym jak mieć piękny balkon

Wysokość samego podatku wahać się będzie o 3 do 20% wartości nieruchomości. Kwota ta zależy także od przynależności do konkretnej grupy podatkowej osób związanych z darowizną. Podatek obliczany jest od nadwyżki podstawy opodatkowania.

Gdy stopień pokrewieństwa jest bardzo wysoki (jak w grupie zerowej), wtedy podatek od darowizny mieszkania prawdopodobnie wyniesie 0 zł. W grupie pierwszej podatek będzie się wahać między 3 a 5 procentami wartości nieruchomości. W grupie drugiej wzrośnie do 7 lub nawet 12% wartości mienia, zależnie od progu podatkowego. Najwyższy podatek zapłacą osoby niespokrewnione, czyli z grupy trzeciej. Tutaj podatek wyniesie od 12 do nawet 20% wartości mieszkania.

Wspominamy o progach podatkowych, bo to od nich w dużej mierze zależeć będzie, w jakich granicach widełek się znajdziemy. Przekroczenie każdego kolejnego progu powoduje zwiększenie podatku od darowizny.

Przeczytaj także:  Ile kosztuje kubik betonu według jego klasy?

Progi podatkowe wymienić możemy trzy:

  1. Do 10 278 złotych.
  2. Od 10278 złotych do 20556 złotych.
  3. Więcej niż 20556 złotych.

Zwolnienie z podatku od darowizny mieszkania

Nie tylko osoby bardzo blisko spokrewnione mogą liczyć na zwolnienie z podatku. Podatek od darowizny nie zostanie naliczony także dla dalszej rodziny pod warunkiem, że:

  • osoba obdarowana jest obywatelem Polski;
  • osoba obdarowana nie jest właścicielem lub współwłaścicielem innej nieruchomości;
  • powierzchnia użytkowa lokalu jest mniejsza niż 110 metrów kwadratowych;
  • obdarowany zamieszka w lokalu będącym przedmiotem darowizny przez okres przynajmniej 5 lat;
  • obdarowany nie wynajmie innego mieszkania;
  • obdarowany nie będzie posiadał prawa do spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

Mówiąc tutaj o dalszych członkach rodziny mamy na myśli np. zięcia czy synową. Zwolnienie będzie obowiązywać jedynie w przypadku gdy darowizna dotyczy samego dalszego krewnego, bez uwzględniania jego małżonka. W przeciwnym wypadku małżonek zobowiązany będzie do zapłacenia podatku od darowizny lub spełnienia powyższych warunków.

Zwolnienie z podatku od darowizny mieszkania to tylko z pozoru prosta sprawa. Jak zawsze, w przypadku kwestii prawnych, najlepiej skonsultować się z radcą prawnym lub notariuszem, w którego będziemy dopełniać formalności związanych z darowizną. To pozwoli nam uniknąć nieprzyjemności ze strony urzędu skarbowego.

Powiązane treści