28 czerwca 2021

Kiedy przesadzać róże?

Róże to bardzo popularne kwiaty – kocha je niemal każdy. W naszych ogrodach czasami muszą jednak zmienić miejsce, zatem kiedy przesadzać róże? Podpowiadamy sprawdzone rozwiązania, które nie zakłócą kwitnienia tych dostojnych kwiatów.

Przenoszenie krzewów. Kiedy przesadzać róże?

Kluczowy jest odpowiedni dobór terminu, w którym nastąpi przesadzenie danego krzewu. Oczywiste jest, że do wyboru są trzy pory roku – wiosna, lato i jesień. Ale którą z nich najlepiej wybrać? Stanowczo odradza się lato. Ze względu na to, że to właśnie wtedy krzewy znajdują się w fazie kwitnienia i są one wówczas bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany siedliskowe. Lepiej wybrać wiosnę bądź jesień, kiedy rośliny są w stanie spoczynku, ale i wśród tych terminów jest jeden zdecydowanie bardziej korzystny.

Kiedy przesadzać róże? Na wiosnę?

Wiosna to pora roku, w której dopuszcza się przesadzanie krzewów róż. Należy jednak mieć na uwadze, że wiosna w naszym kraju trwa przez bardzo krótki okres czasu. Dodatkowo wysokie temperatury mogą pojawiać się relatywnie szybko. Z tego względu przenoszenie róż na początku okresu wegetacji – wiosną – może być związane z koniecznością obfitego podlewania rośliny. Ten aspekt dla wielu z nas może być dość spory problemem ze względu na braki wody deszczowej (najlepszej do podlewania róż), bądź być po prostu kłopotliwym ze względu na brak czasu.

Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, że wiosna to nie najlepszy termin jest obawa, że krzewy róż mogłyby być osłabione bądź opóźnione w okresie wegetacji. Istnieje także możliwość, że krzewy wcale nie zakwitną.

Przeczytaj także:  Kiedy przycinać krzewy? Jesienią czy wiosną?

Kiedy przesadzać róże? Na jesień?

Przesadzanie róż jesienią wydaje się najbardziej korzystne. Wiąże się to z faktem, że to właśnie wtedy gleba jest najbardziej nasiąknięta wodą, co spowoduje bardziej sprzyjające warunki do przyjęcia się krzewu na nowym stanowisku. Przeniesienie krzewu jesienią daje najwyższą ochronę przed przesuszeniem korzeni, zapewniając odpowiednie nawilżenie. Róże należy przesadzić w czasie od zakończenia wegetacji (październik) do czasu pierwszych przymrozków. Krzewy, które zostaną przesadzone na jesieni, szybko się zregenerują, tak, aby na wiosnę wcześnie móc zacząć ponownie wegetację.

Warunki pogodowe. Kiedy najlepiej przesadzać róże?

Ważne jest, aby do przesadzenia krzewu różanego doszło w czasie, gdy korzenie nie będą długo narażone na negatywne oddziaływanie zewnętrzne. Mowa tutaj przede wszystkim o nadmiernym przesuszeniu systemu korzeniowego, które może nastąpić w wyniku działania słońca bądź też wiatru.

Więc na pytanie kiedy przesadzać róże, najlepszą odpowiedzią będzie: róże przesadzamy w chłodny dzień, bezwietrzny bądź pochmurny. Można także dokonać tego w godzinach wieczornych.

O czym pamiętać, gdy chcemy przesadzać róże?

Ważny jest odpowiedni dobór stanowiska. Musimy także pamiętać, że róże to bardzo delikatne rośliny. Istotne jest, aby delikatnie dokonać wykopania krzewu z pierwotnego miejsca. Szczególną uwagę należy zwrócić na system korzeniowy – powinniśmy dokonać w nim jak najmniejszych uszkodzeń. Dlatego właśnie zaleca się ostrożne i dość szerokie obkopanie całego krzewu – najlepiej szpadlem. Następnie należy podważyć całą korzeniową bryłę. Po jej wyjęciu następuje dobry czas, aby ją dokładnie obejrzeć. Powinniśmy zwrócić uwagę na chore i suche korzenie. Jeśli takie są, powinniśmy je usunąć – dlatego warto zaopatrzyć się z sekator ręczny czy nożyce. Strefy po cięciu należy zabezpieczyć, stosując specjalną maść ogrodniczą z dodatkiem fungicydu.

Przeczytaj także:  Kuchnia na poddaszu - wszystko co musisz wiedzieć!

Przycięcia wymaga także nadziemna część krzewu. Warto pozbyć się liści – jeśli jeszcze jakieś pozostały po zakończeniu wegetacji. Koniecznie jest przycięcie pędów na długości 2/3. Wykonuje się tę czynność ze względu na to, że roślina w następnym roku wegetacyjnym mogłaby mieć problem z odżywianiem wszystkich pędów. Szczególnie mogłoby to mieć miejsce po pewnych uszkodzeniach w systemie korzeniowym, następujących po przesadzaniu. Po tych działaniach pielęgnacyjnych przenosimy krzew na nowo przygotowane miejsce.

Przesadzanie krzewów róż to poważna sprawa. Warto poświęcić trochę uwagi i czasu, aby zrobić to jak najlepiej. Należy pamiętać o pewnym istotnych kwestiach – jednak najistotniejszą wydaje się odpowiedź na pytanie: kiedy przesadzać róże? Najlepiej robić to jesienią, po zakończeniu wegetacji. Wtedy krzew ma największe szanse na regenerację i pomyślną wegetację na wiosnę.

Powiązane treści