26 października 2022

Frezowanie CNC we Wrocławiu

Frezowanie zalicza się do obróbki skrawaniem z użyciem maszyny – frezarki. Proces ten polega na obrocie wrzeciona, w którym zamocowany jest frez najczęściej w odpowiedniej oprawce. Zbiera on materiał z przedmiotu umocowanego na stole, który wykonuje ruch posuwowy.

W tym procesie od dawna stosowane były frezarki konwencjonalne, jednak już dawno zostały zastąpione przez frezarki CNC – sterowane numerycznie. Jak one działają i jakie jest ich zastosowanie?

Czym jest frezarka CNC?

Frezarka CNC (skrót od Computerized Numerical Control) jest maszyną działającą na bardzo podobnej zasadzie co jej konwencjonalny odpowiednik, jednak operacje na niej wykonywane są sterowane przez specjalny komputer, który wysyła wprowadzone wcześniej do niego informacje oraz przerabia je tak, aby maszyna bez trudu mogła je odczytać i przełożyć na proces obróbki.

Urządzenia te znacznie usprawniają cały proces produkcji, gdyż rola człowieka – operatora polega na wprowadzeniu danych, które zostały wcześniej utworzone, umocowaniu przedmiotu na stole frezerskim oraz kontrolowaniu pracy frezarki w razie ewentualnej awarii lub błędu.

Zastosowanie frezowania CNC w przemyśle

Frezowanie CNC stosuje się w celu obróbki przeróżnych materiałów np. metali, tworzyw sztucznych, drewna, aby uzyskać pewną pożądaną bryłę. Frezowanie znajduje bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle mechanicznym, w celu wytworzenia różnych elementów części maszyn oraz pojazdów, metalurgicznym i wiele innych. Ten rodzaj obróbki możemy wykorzystać do frezowania rowków, kół zębatych, płaszczyzn lub powierzchni kształtowych.

Rodzaje frezowania CNC

Istnieje kilka kryteriów podziału frezowania, jedne z pierwszych dotyczy rozmieszczenia ostrzy freza i jest to:

  • frezowanie obwodowe zwane inaczej walcowym, w którym oś freza jest umiejscowiona równolegle do obrabianej powierzchni,
  • frezowanie czołowe, gdzie oś freza znajduje się prostopadle względem powierzchni poddawanej obróbce,
  • frezowanie skośne, tutaj oś freza może przyjąć w stosunku do obrabianej powierzchni kąt w przedziale od 0 do 90 stopni.

Równie ważnym jest podział pod względem kinematycznym gdzie wyróżniamy frezowanie współbieżne, które występuje gdy kierunek ruchu narzędzia jest zgodny z kierunkiem ruchu obrabianego przedmiotu oraz frezowanie przeciwbieżne, kiedy kierunek pracy narzędzia jest przeciwny do ruchu przedmiotu obrabianego.

Rodzaje i podział frezów ze względu na ich kształt i materiał

Ze względu na kształt możemy podzielić frezy na m. in.: walcowe, czołowe, walcowo – czołowe, kątowe, kształtowe, trzpieniowe, kątowe. Ich zastosowanie uzależnione jest głównie od tego jaki kształt obrabianego przedmiotu chcemy uzyskać.

Oprócz kształtu freza istotną rolę spełnia także materiał z jakiego jest on wykonany, w zależności od przedmiotu obrabianego, a ściślej jego właściwości mechanicznych (plastyczności, twardości, udarności) produkuje się frezy wykonane z różnych pierwiastków. I tu możemy rozróżnić frezy: ze stali szybkotnącej (HSS)z węglika spiekanego (HM)ze stali proszkowej (PM), z płytkami lub nasypem diamentowym.

Ceny usług frezerskich

Istnieje wiele firm na rynku, które oferują usługi frezowania jednak ich cenniki są różne. Aspekty, które mają wpływ na ceny frezowania to przede wszystkim materiał, jaki ma zostać poddany obróbce, jego wymiary, długość linii frezowania.

Niekiedy możemy spotkać się z ceną za godzinę pracy maszyny CNC. Możemy jednak zauważyć, że materiały miększe są tańsze w obróbce, natomiast wraz ze wzrostem twardości rośnie również cena usługi. Najdroższymi materiałami do frezowania są; miedź, mosiądz, cyna czy aluminium.

Frezowanie CNC Wrocław – podsumowanie

Frezowanie CNC dzięki automatyzacji procesu jest bardzo efektywną technologią obróbki skrawaniem. Znajduje zastosowanie w bardzo wielu branżach przemysłu. Należy jednak pamiętać że frezarki są maszynami skomplikowanymi, warto więc postawić na ich jakość, ponieważ przekłada się to na dokładność wykonanego przedmiotu.

Wrocławska firma Impressmetal posiada w swojej ofercie usługi frezowania materiałów takich jak: stal nierdzewna, aluminium, miedź mosiądz czy tworzywa sztuczne. Wykonuje ona zlecenia zarówno produktów unikatowych jak i seryjnych co z pewnością zachęci Cię do podjęcia współpracy oraz przyniesie zadowolenie z wykonanego projektu.

Artykuł gościnny.

Powiązane treści