Jesienią trawnik wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby przygotować go do zimy — usunięcia opadłych liści, wzbogacenia gleby, nawożenia, koszenia i podlewania. Dbanie o trawnik to odpowiedzialna praca, ponieważ od niej zależy, czy wysiane nasiona wykiełkują, czy trawa będzie dobrej jakości i czy nie zaatakują jej szkodniki.
Zabiegi jesienne wykonuje się od września do pierwszej połowy października, przed nastaniem mrozów. Należą do nich następujące działania:
- Podlewanie;
- Koszenie;
- Nawożenie;
- Napowietrzanie gleby;
- Przygotowanie do zimy.
Koszenie w miarę wzrostu
O ile latem trzeba by było kosić trawnik niemal co tydzień, jesienią zdarza się to rzadziej. Spada temperatura gleby i spowalnia się wzrost roślin. Po zaprzestaniu strzyżenia zarośnięta trawa uschnie wraz z nadejściem mrozu i położy się na ziemi. Natomiast wiosną stanie się przeszkodą w pojawieniu się nowych kiełków.
Ilość cięć zależy od warunków pogodowych. Jeśli ciepłe temperatury utrzymają się na dłużej, trawnik będzie wymagał kilkukrotnego koszenia. Jeśli nadejdą wczesne przymrozki, ostatnie koszenie może nie zostać wykonane na czas. Zaleca się koszenie trawnika na około pół miesiąca przed pierwszymi przymrozkami, aby trawa zdążyła urosnąć na zimę do około 8 cm. Na terenach północnych ostatnie koszenie odbywa się w drugiej dekadzie września. W strefie środkowej robi się to w pierwszej połowie października, w strefie południowej — od końca października do początku listopada.
Z powodu pogody trudno jest przewidzieć, kiedy nastąpi ostatnie koszenie. Kontynuuj koszenie trawnika w miarę jego wzrostu. Zaleca się pozostawienie trawy o wysokości co najmniej 5 cm i nie więcej niż 10 cm, aby nie musiała ona poświęcać zbyt wiele wysiłku na odbudowę i mogła zachować składniki odżywcze na zimę. Na glebach gliniastych do skoszonej trawy należy dodać środki drenujące. Skoszoną trawę można wykorzystać jako naturalny nawóz do trawy.
Nawożenie — zasady stosowania
Nawozy mineralne zawierające potas i fosfor powinny być zawsze dodawane przed zimą. Sprzyjają rozwojowi i wzmocnieniu korzeni, zwiększają odporność na choroby. W sierpniu należy zrezygnować z azotu, ponieważ stymuluje on wzrost roślin, który nie jest wymagany jesienią.
Przed nawożeniem zawsze należy przeczytać instrukcję, aby móc zastosować go prawidłowo i w odpowiedniej dawce. Trawniki najlepiej nawozić kilka dni po koszeniu, najlepiej wieczorem. W przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia trawy. Nawóz do trawy należy rozsypać równomiernie na całej powierzchni.
Popiół i mączka kostna są bogate w składniki odżywcze. Specjaliści zalecają stosowanie obornika na zimę — 3-4 kg na 1 metr kwadratowy. Po zabiegu należy podlewać ziemię, chyba że spodziewane są deszcze, i nie przeszkadzać trawnikowi przez tydzień.
Podlewanie i nawadnianie
Regularne podlewanie jesienią nie jest konieczne, ponieważ sezonowe deszcze są wystarczające. Jeśli jest sucho, podlewaj trawnik raz w tygodniu metodą zraszania. Należy to zrobić rano, aby gleba mogła nasiąknąć wodą.
Ostatnie podlewanie należy przeprowadzić w pierwszej połowie października. Po tym czasie należy przerwać podlewanie, aby uniknąć nadmiernego nawodnienia gleby, gdyż może to doprowadzić do gnicia korzeni i śmierci roślin.
Czyszczenie i wyczesywanie
Po koszeniu trawnik powinien być dokładnie oczyszczony ze ścinków trawy i opadłych liści. Jeśli nie zostanie to zrobione, trawa straci swoją atrakcyjność pod warstwą nieskoszonego materiału. Jeśli będzie padał deszcz, zwiększona wilgoć spowoduje choroby korzeni.
Najlepiej co tydzień oczyszczać trawę za pomocą grabi wachlarzowych. Ich dodatkową zaletą jest spulchnianie gleby i podnoszenie roślin. Możesz pracować z modelami grabi do liści z plastikowymi i metalowymi płaskimi zębami. Nie ranią one pędów ani systemu korzeniowego.
Artykuł gościnny