18 września 2023

Domek dla wiewiórki – jak zrobić go samodzielnie?

Wiewiórki to bardzo sympatyczne zwierzęta, które często żyją w pobliżu naszych domów. Jeśli chciałbyś bardziej o nie zadbać, możesz pomyśleć o tym, by samodzielnie zbudować domek dla wiewiórek. Nie jest to trudne zadanie, a może sprawić Ci mnóstwo satysfakcji. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, jeśli zdecydujesz się podjąć tego wyzwania i jakich najważniejszych zasad trzeba przy tym przestrzegać.

Jak zaprojektować domek dla wiewiórek?

Jeśli chodzi o domek dla wiewiórki projekt nie musi być wcale wymyślny ani skomplikowany. Najprostsze rozwiązania zwykle okazują się w tym przypadku najlepsze. Wystarczy rysunek wykonany na kartce papieru. Projektując domek dla wiewiórki wymiary, należy starannie przemyśleć tak, by odpowiadały one realnym potrzebom zwierzaków. Zwykle zaleca się, by budka była wysoka na ok. 35-50 cm, szeroka na ok. 20-40 cm i głęboka na ok. 25-45 cm. Średnica otworu wejściowego powinna wynosić mniej więcej 8-10 cm. Takie wymiary sprawią, że wiewiórki będą miały wystarczająco dużo miejsca na zgromadzenie zapasów na zimę i swobodnym poruszaniu się we wnętrzu budki. W okresie lęgowym może w niej przebywać nawet 6 osobników jednocześnie, dlatego ważne jest, by zapewnić im odpowiednio dużą przestrzeń. Jeśli masz doświadczenie w majsterkowaniu, możesz zdecydować się na nieco bardziej ambitny projekt i przygotować dla zwierzaków domek dwupiętrowych. Ogólna zasada pozostanie niezmienna – budka musi być wyposażona w podłogę, dach i ściany. Konstrukcja zwykle tworzy kształt kwadratu lub prostokąta, a poszczególne elementy są połączone przy pomocy wkrętów lub gwoździ. Wewnątrz można umieścić mech lub liście, które dodatkowo ocieplą budkę i sprawią, że stanie się bardziej przytulna.

Przeczytaj także:  Skuteczne sposoby na szkodniki w ogrodzie

Jak zrobić domek dla wiewiórki?

Kiedy projekt jest już gotowy, warto zastanowić się, jak zrobić domek dla wiewiórki i z jakich materiałów najlepiej skorzystać w tym celu. Zdecydowanie najczęściej spotyka się budki z drewna. Nic dziwnego – drewniany domek lęgowy dla wiewiórek świetnie się prezentuje, a materiały niezbędne do jego wykonania są łatwo dostępne. Dobre wkręty ciesielskie kupisz w większości sklepów budowlanych, podobnie jak drewno konstrukcyjne. Najlepiej wykorzystać deski o grubości ok. 2-3 cm, dzięki czemu konstrukcja będzie wystarczająco dobrze zaizolowana zarówno przed chłodem, jak i przed hałasami dochodzącymi z zewnątrz, które mogłyby niepokoić wiewiórki.

Czy budka domek dla wiewiórek wymaga jakiegoś szczególnego zdobienia? Niekoniecznie, sama w sobie zwykle prezentuje się już bardzo dekoracyjnie i stanowi efektowną ozdobę ogrodu. Wykorzystywanie skomplikowanych technik dekoracyjnych, takich jak decoupage na drewnie w tym przypadku raczej mija się z celem. Należy unikać zabezpieczania gotowego domku lakierami i bejcami o silnych zapachach, ponieważ mogą nie tylko zniechęcić zwierzaki do korzystania z budki, ale nawet szkodliwie wpłynąć na ich zdrowie.

Przeczytaj także:  Kiedy sadzić czosnek — wskazówki dotyczące sadzenia czosnku

Domek dla wiewiórki – gdzie powiesić, żeby spełniał swoje zadanie?

Kolejne pytanie nasuwa się, gdy zbudujesz już domek dla wiewiórki – gdzie powiesić gotową budkę, żeby wiewiórki rzeczywiście chciały z niej korzystać? Przede wszystkim odpowiednio wysoko. Zwykle zaleca się, by nie umieszczać domku niżej niż na wysokości od 3 do 5 metrów, jeśli tylko jest taka możliwość. Najlepiej, jeśli miejsce będzie spokojne i mało uczęszczane. Jeśli w pobliżu powiesisz również karmnik, z pewnością będzie to stanowiło dodatkową zachętę dla nowych lokatorów.

Na szczęście wiewiórki to dość leniwe, a przy tym sprytne zwierzaki. Bardzo często wykorzystują naturalne otwory w drzewach czy porzucone ptasie dziuple, dlatego szanse na to, że zainteresują się Twoją budką, są bardzo duże.

Jeśli tylko masz taką możliwość, dobrze jest umieścić domek legowy dla wiewiórek w takim miejscu, byś mógł swobodnie i niepostrzeżenie obserwować jego lokatorów. Być może obudzisz w sobie dzięki temu miłość do przyrody i następnym razem, zamiast zastanawiać się, jak pozbyć się mrówek z ogrodu, będziesz myślał o tym, jak zabezpieczyć ich mrowisko przed przypadkowym uszkodzeniem.

Powiązane treści