9 listopada 2022

Skuteczne sposoby na szkodniki w ogrodzie

Ogród, to nie tylko miejsce, gdzie można wypocząć po ciężkim dniu i spotkać się z przyjaciółmi. Dla wielu ludzi, pielęgnacja roślin to prawdziwe hobby. Poświęcają oni mnóstwo czasu na to, aby kwiaty, drzewa i krzewy prezentowały się nienagannie oraz były zdrowe i silne. Niestety, problem pojawiających się przy zieleni szkodników jest bardzo popularny, a spotkania z nimi może spodziewać się każdy ogrodnik. Jak skutecznie z nimi walczyć? Czy wystarczą domowe sposoby?

Skąd biorą się szkodniki w ogrodzie?

Szkodniki, to nic innego, jak żywe organizmy, które konkretnymi roślinami się żywią. Trudno ich uniknąć, gdyż najczęściej budzą się one do życia, wraz z promieniami słońca i poszukują miejsc, w których zwyczajnie będą mogły przeżyć. Niektóre z nich lubią wilgoć, inne preferują suche powietrze i wysoką temperaturę, dlatego pojawić się mogą z wielu różnych powodów i bardzo ciężko temu zaradzić, mimo ogromnych chęci, a często także wiedzy. Każdy ogrodnik powinien więc być przygotowany na to, że trzeba będzie podjąć walkę z niechcianymi lokatorami na jego ukochanych roślinach.

Jak walczyć ze szkodnikami?

Istnieją różnego rodzaju sposoby na to, aby pozbyć się niemile widzianych gości z ukochanych kwiatów i krzewów. Można sięgnąć po produkty, które niemalże każdy ma w domu.

  • Woda z octem. Podziała na mszyce lub przędziorki. Należy pamiętać, aby wymieszać ocet z wodą w proporcji 1:10, a później użyć spryskiwacza. Trzeba zachować ostrożność i w żadnym pozorem nie polewać roślin nierozcieńczonym octem, gdyż może to sprawić, że po prostu się zniszczą.
  • Rośliny odstraszające. Najczęściej wydzielają one silne substancje zapachowe, od których szkodniki trzymają się z daleka. To dobre rozwiązanie po to, aby zapobiegać ich pojawieniu się. Jedną z takich roślin odstraszających może być na przykład lawenda.
  • Kąpiele wodne. W niektórych przypadkach skuteczny może się okazać zwykły prysznic. Roślinę doniczkową, należy w takim wypadku ochronić przed nadmiernym zmoczeniem ziemi i dokładnie spłukać liście.
  • Woda utleniona. Poza zwykłą wodą, także taka ona może okazać się niezastąpiona w ogrodzie. Można profilaktycznie raz na kilka tygodni dezynfekować nią ziemię, a także  przecierać liście.
  • Specjalistyczne preparaty. Może się okazać, że mimo starań, żadne domowe sposoby nie przegonią szkodników z ukochanego ogrodu. W takim wypadku warto sięgnąć po sprawdzony środek na szkodniki. Mospilan sprawdzi się doskonale i zostanie na dłużej w szafce każdego ogrodnika.
Przeczytaj także:  Jak obliczyć - 1 hektar ile to m2?

Mospilan na szkodniki. Dlaczego warto go wybrać?

Mospilan to jedyny oryginalny acytampiryd w formulacji SP, który jest dostępny na rynku. Wyróżnia go niebieski kolor cieczy, ale można nabyć go również w formie rozpuszczalnych woreczków. Takie rozwiązanie zapobiega pyleniu podczas przygotowania. Jest także łatwe i wygodne w zastosowaniu. Działa on także na różnego rodzaju uprawy, a jego okres ważności to aż 4 lata. Nie ma więc obaw, że szybko będzie trzeba uzupełniać zapasy. To także produkt dokładnie przebadany i sprawdzany od ponad 10 lat. Można go kupić w różnego rodzaju opakowaniach, tych nieco mniejszych, jak i bardzo dużych, dzięki temu sprawdzi się w małym ogródku, ale również na ogromnej powierzchni.

Walka ze szkodnikami może trwać jakiś czas i z pewnością nie należy do przyjemności, kiedy naturalne metody zawiodą, warto jest jednak wybierać produkty sprawdzone i bezpieczne dla roślin. Dobrze jest dokładnie zapoznać się z instrukcją stosowania i postępować według niej aby nie zaszkodzić kwiatom i krzewom.

Przeczytaj także:  Berberysy - uprawa, pielęgnacja, właściwości lecznicze

Artykuł gościnny

Powiązane treści