18 czerwca 2021

Koszty budowy domu 120 m2

Powierzchnia budynku jest jednym z podstawowych kryterium, którym kierują się osoby rozpoczynające przygodę z własnym M. Jakie są koszty budowy domu 120 m2? Zadajemy to pytanie, bo okazuje się, że jest to jeden z częściej wybieranych metraży.

Co składa się na koszt budowy domu 120 m2?

Popularność 120 m2 domu jest dosyć uzasadniona. Koszty budowy takiego domu nie są wygórowane, a powierzchnia zapewnia komfort nawet kilkuosobowej rodzinie. Koszty budowy takiego domu w dużej mierze zależą od projektu, więc od niego należy zacząć przemyślenia związane z kosztorysem całej budowy. Sam metraż ma znaczenie, ale nie jest najistotniejszy. Różnice w budowie domu o zbliżonej lub takiej samej powierzchni będą wynikać choćby z rodzaju zadaszenia czy liczby kondygnacji. W najprostszych słowach im bardziej skomplikowana będzie bryła domu, tym wyższe koszty jego wybudowania. Co ciekawe, wyższe będą koszty budowy domu parterowego niż np. z zagospodarowanym poddaszem. Wynika to choćby z większej powierzchni dachu i często bardziej skomplikowanej jego konstrukcji.

Na koszt budowy domu składać się będą m.in.:

 • projekt;
 • koszty wykonania fundamentów;
 • koszty postawienia ścian, stropów i schodów;
 • budowa kominów i elewacji;
 • koszty montażu okien i budowy dachu;
 • koszt instalacji i przyłączy;
 • koszt zakupu całej chemii budowlanej;
 • koszty wykończenia;
 • robocizna.

Ile będzie kosztować budowa domu 120 m2?

Zanim rozpoczniemy pracę, warto podzielić ją na etapy, które specjaliści określają jako:

 1. Stan surowy otwarty – dotyczy robót ziemnych, postawienia fundamentów i ich izolacji, a dalej także wzniesienia ścian, stropów i dachu.
 2. Stan surowy zamknięty – po zakończeniu stanu surowego otwartego przechodzimy do montażu okien, drzwi i bramy garażowej. To właśnie stan surowy zamknięty.
 3. Stan wykończeniowy – to prace, które kojarzą się z typowym wykończeniem. Obejmują: ocieplenie stropu, wykonanie tynków, stolarki, podłóg, a także malowanie elewacji.
Przeczytaj także:  Kuchnia na poddaszu - wszystko co musisz wiedzieć!

Dokładne sprecyzowanie kosztów budowy domu 120 m2, ale także każdego innego, jest możliwe wyłącznie poprzez opracowanie kosztorysu. Ten najlepiej wykonać mając już wykupiony projekt, co pozwoli na doprecyzowanie kosztów.

Cena budowy domu w średnim standardzie to obecnie około 5 do 6 tys. zł za m2. Ta cena może być niższa nawet o 20% w przypadku szukania oszczędności lub w takim samym stopniu wyższa bez opracowania kosztorysu.

Jak dużo kosztować będą dodatkowe inwestycje?

Panele fotowoltaiczne czy pompa ciepła z czasem przynoszą spore oszczędności, natomiast koszt ich wykonania jest zwykle duży. Średni koszt 1 kWp instalacji fotowoltaicznej to około 5 tys. zł. W przeciętnym gospodarstwie domowym potrzebna będzie instalacja o mocy od 5 do 10 kWp, a więc pełen koszt montażu paneli to 25 do 50 tys. zł.

Pompa ciepła najlepiej sprawdzi się w dobrze ocieplonym domu, a koszty jej zakupu przy powierzchni 120 m2 to nawet 30 tys. zł. Do tego doliczyć należy także koszty wykonania kolektora. W najtańszej opcji będzie to około 10 tys. zł.

Przeczytaj także:  Ile kosztuje położenie płytek - co wpływa na całkowity koszt?

Koszty tych inwestycji będą wysokie, ale trzeba pamiętać, że zwrócą się po latach w bardzo niskich kosztach utrzymania domu.

Jaki obniżyć koszty budowy domu 120 m2?

Umiar to tutaj słowo klucz. W końcu na bezpieczeństwie własnym i naszej rodziny nie warto oszczędzać. Najwięcej oszczędności może urodzić się jeszcze na poziomie projektu. Tak, jak już wspominaliśmy – kształt czy ilość kondygnacji będzie wpływać na ostateczny koszt domu. Oczywiście, możemy wybudować swój osobisty pałac, ale jeżeli szukamy oszczędności, warto postawić na klasyczne, minimalistyczne rozwiązania.

Źródłem oszczędności może być także robocizna. Jeżeli znamy się na rzeczy, część prac możemy wykonać samodzielnie lub zlecić je np. komuś z rodziny, kto na pewno wykona taką pracę solidnie i „po kosztach”.

Ważna jest także optymalizacja kosztów jeszcze przed rozpoczęciem budowy. W praktyce oznacza to opracowanie kosztorysu. Jeżeli od początku wiemy, w jakim budżecie powinniśmy zmieścić się z daną częścią prac, możemy szukać tańszych materiałów lub oszczędniejszego wykonania. Bez kosztorysu na ewentualne dodatkowe wydatki prawdopodobnie nie zwrócimy nawet uwagi.

Koszty budowy domu o powierzchni 120 m2 będą mieścić się w szeroko rozumianych średnich, ale w dużej mierze zależy to od naszego podejścia i organizacji pracy. Dobry kosztorys i przemyślany projekt mogą dać niemal gwarancję relatywnie taniego domu atrakcyjnego wizualnie i pod kątem bezpieczeństwa.

Powiązane treści