14 sierpnia 2023

Trawy ozdobne czerwone wieloletnie – sadzenie i pielęgnacja

Trawy ozdobne czerwone wieloletnie zyskują obecnie na popularności. Coraz częściej wykorzystuje się je jako główny element kompozycji, ponieważ są niewymagające, długo stanowią dekoracją (nawet zimą) i pasują niemal wszędzie. Czerwona trawa ozdobna jest niezastąpiona w aranżacji rabat. Jej delikatne liście dodają lekkości kompozycjom. Można posadzić je w pobliżu roślin, które tracą urodę po przekwitnięciu, ponieważ doskonale maskują one schnące liście. Trawy ogrodowe ozdobne tworzące okazałe kępy najlepiej wyglądają posadzone pojedynczo, szczególnie gdy mają efektowne i duże kwiatostany. 

Trawy ozdobne w ogrodzie – gdzie posadzić?

Czerwona trawa w ogrodzie to wyjątkowa ozdoba, szczególnie jeśli posadzona jest w pobliżu pięknych kwiatów, takich jak rododendrony. Chcąc ją zasadzić, warto przestrzegać kilku zasad:

  • trawy wieloletnie w większości przypadków rosną najlepiej w pełnym słońcu, jednak odmiany z pstrymi liśćmi wolą rozproszone światło. Trawy posadzone w cieniu często nadmiernie się wydłużają oraz stają się słabe i wiotkie, a w skrajnych przypadkach mogą zamierać. Gatunki nie będące całkowicie odporne na mróz (trawa oścista, wschodnia, rozplenica japońska, miskanty, hakonechloa czy pampasowa) warto sadzić w osłoniętych od wiatru, ciepłych miejscach,
  • trawy ozdobne nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi o glebę. Bardzo łatwo przystosowują się do środowiska. Do prawidłowego rozwoju wystarcza im średnio wilgotna, przepuszczalna, przeciętna ziemia ogrodowa. Część gatunków dobrze znosi suszę i może rosnąć na piaszczystych wydmach. Wiele gatunków nie lubi gliniastego, zbitego podłoża zatrzymującego wodę. Na nadmiar wilgoci szczególnie wrażliwe są trawy pampasowe, których korzenie mogą gnić w takich warunkach. Zalegają woda jest szczególnie niebezpieczna zimą. Zanim posadzimy trawę, ziemię warto przekopać i odchwaścić. Szczególną uwagę należy zwrócić na perz, którego późniejsze wyrywanie będzie niezwykle trudne, a stosowanie preparatów takich jak herbicyd będzie niemożliwe. Preparaty niszczące perz działają także na pozostałe trawy. Aby cieszyć się lepszymi efektami, warto w ramach nawożenia dodać do ziemi kompostu – rozłożyć go kilkucentymetrową warstwą i przekopać. Po zasadzeniu roślin, ziemia wokół nich powinna zostać wyściółkowana przekompostowaną korą.
Przeczytaj także:  Kiedy przesadzać róże?

Trawy ozdobne w ogrodzie – jak je pielęgnować?

Trawy ozdobne nie wymagają od nas szczególnej opieki i, poza podlewaniem podczas długiej suszy, nie trzeba ich pielęgnować. Rzadko są one atakowane przez choroby czy szkodniki. Wiosną wokół traw rozłożyć można kompost lub posypać ziemię wieloskładnikowym nawozem mineralnym w najmniejsze dawce polecanej przez producenta. Jeśli rośliny dobrze rosną, nawożenie jest zbyteczne. Zbyt mocno nawożone trawy pokładają się, są wybujałe oraz tracą ładny pokrój, a także gorzej zimują, a trawy tworzące rozłogi stają się bardziej ekspansywne.

Na wiosnę (najlepiej w marcu), zanim rośliny zaczną wzrastać, warto przyciąć zeschnięte liście. Warto pamiętać, aby nie robić tego na jesień, ponieważ nieścięte trawy przysypane śniegiem wyglądają atrakcyjnie oraz są chronione przed przemarznięciem, a także lepiej zimują. Gatunków zimozielonych nie trzeba ścinać. Usuwa się z nich tyko zaschnięte liście. Ściąć należy ewentualnie rośliny, które przemarzły. Na szczęście szybko one odbijają. Trawy ozdobne można także z łatwością rozmnożyć przez podział kęp. Aby tego dokonać, wczesną wiosną trzeba wykopać roślinę, po czym przyciąć jej liście, a następnie podzielić ją na nieduże fragmenty. Sadzonki należy umieścić w żyznej glebie i obficie podlewać.

Przeczytaj także:  Kiedy nawozić trawnik?

Trawy ozdobne w ogrodzie – jak o nie zadbać przed zimą?

Większość gatunków traw jest świetnie przystosowana do klimatu panującego w Polsce, chociaż niektóre gatunki warto zabezpieczyć przed mrozem, okrywając je stroiszem. Trawy, które potrzebuję ochrony to głównie hakonechloa, rozplenica wschodnia, imperata cylindyczna czy niektóre ostnice i miskanty. Najbardziej wrażliwa na niskie temperatury jest trawa pampasowa, której liście po nadejściu pierwszych mrozów należy związać sznurkiem i okryć włókniną lub słomą, a ziemię wokół trawy obsypać torfem, suchymi liśćmi lub korą.

Powiązane treści