18 maja 2021

Kiedy nawozić trawnik?

Kiedy nawozić trawnik? Aby trawa zawsze wyglądała świeżo i atrakcyjnie, należy ją nawozić przez cały sezon wegetacyjny. Nawożenie należy rozpocząć, gdy tylko topnieje śnieg, a ostatni zabieg przeprowadzić przed pierwszymi przymrozkami, pomoże to roślinom z łatwością przetrwać zimę. Bardzo ważny jest również dobór odpowiedniego nawozu, ponieważ żywotność zieleni ozdobnej zależy od jego składu i jakości.

Kiedy nawozić trawnik i dlaczego jest to tak ważne?

Trawa należy do roślin, które szybko rosną, niezbędne jest jej odpowiednie nawożenie. W łodygach tej kultury stopniowo gromadzą się użyteczne substancje, jednak w wyniku okresowych wahań ograniczona jest dostawa niezbędnych pierwiastków. Aby nadać zielonej okrywie zadbany i schludny wygląd, ważne jest nawożenie nawozami na bazie azotu, fosforu, żelaza, potasu i innych pierwiastków. Właściwe użycie tych preparatów pomoże uczynić trawę naturalną i soczystą. Niezależnie od rodzaju zastosowanego nawozu najważniejszym warunkiem sukcesu jest to, kiedy nawożony jest trawnik i warunki atmosferyczne. Ważne! Lepiej jest nawozić trawnik tuż przed opadami i podlewaniem.

Istnieje kilka podstawowych wskazówek dotyczących prawidłowego nawożenia trawnika:

Wiosenne nawożenie powinno odbywać się dopiero po całkowitym stopieniu śniegu, a miejsce zostanie oczyszczone z liści i zeszłorocznych resztek roślinnych. W okresie aktywnego wzrostu trawy nawozy należy stosować, po co drugim koszeniu, co koniecznie musi obejmować dwa przejazdy wzdłuż i w poprzek terenu. Każde nawożenie trawnika należy zakończyć podlewaniem, jednak podczas deszczu nie należy nawozić, ponieważ jest to obarczone uszkodzeniem blaszek liściowych, z powodu wnikania nawozów do mokrej trawy.

Jak nawozić trawnik wiosną?

Zadając pytanie, kiedy nawozić trawnik? Pierwszą myślą jest wiosna, należy pamiętać o ważnej zasadzie, w tym okresie rośliny mają podstawowe zapotrzebowanie na azot. Jednak w każdym wiosennym miesiącu nawożenie trawnika będzie inne.

  • Marzec. W tym miesiącu teren jest często nadal pokryty śniegiem, dlatego przed nawożeniem trawnika azotem należy poczekać, aż śnieg całkowicie się roztopi. W tym okresie lepiej unikać chodzenia po wilgotnym trawniku, a także zadbać o to, aby na terenie porośniętym trawą nie tworzyły się kałuże, w przeciwnym razie nie będzie możliwe uzyskanie w przyszłości idealnie pięknej i równej zielonej okrywy.
  • Kwiecień. Gdy tylko śnieg się stopi i zostanie ustabilizuje się temperatura, trawnik należy nawozić złożonymi nawozami o wysokiej zawartości azotu. Ten ważny pierwiastek aktywuje odrost i regenerację trawy po długotrwałych chłodach. Stopień nawożenia wynosi 30-50 g na m². Ważne! Lepiej jest stosować nawozy zawierające azot, zanim trawa zacznie rosnąć. Wygodniej jest stosować płynne nawozy, ponieważ stosowanie granulek jest bardziej pracochłonnym procesem. Ale jeśli do nawożenia wybrano granulowane nawozy złożone, zaleca się nawadnianie po ich rozprowadzeniu na trawniku, aby granulki szybciej rozpuszczały się w glebie.
  • Maj. W tym okresie przed nawożeniem trawnika przeprowadza się pierwsze koszenie. Następnie rośliny są nawożone złożonym nawozem mineralnym o przedłużonym działaniu.Takie preparaty wyróżniają się kontrolowanym uwalnianiem składników odżywczych, dzięki czemu nasycają trawnik niezbędnymi pierwiastkami przez 2-3 miesiące.
Przeczytaj także:  Jak skutecznie pozbyć się mrówek z ogrodu?

Jak nawozić trawnik latem?

Kiedy nawozić trawnik, gdy letnie słońce mocno operuje? Trawnik najbardziej potrzebuje dodatkowego odżywiania w miesiącach letnich, dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo nawozić trawnik latem.

  • Czerwiec. Jeśli ktoś chce poprawić jakość i kolor trawy, nawozić mocznikiem lub siarczanem amonu na początku czerwca. Substancje te przyczyniają się do aktywnego wzrostu masy wegetatywnej roślin trawnikowych, nadając im blask i moc.
  • Lipiec. Na początku miesiąca najskuteczniej jest stosować złożone nawozy mineralne. Ważne! Konieczne jest stosowanie nawozów bezpośrednio po skoszeniu trawnika (nie później niż po 1-2 dniach).
  • Sierpień. Pod koniec lata zaleca się zmniejszenie ilości nawozów azotowych i przestawienie trawnika na nawożenie fosforowo-potasowe. Dobry wynik uzyskuje się stosując superfosfat prosty, którego dawka wynosi 40-60 g na 1 m². Świetnie nadaje się również do nawożenia trawnika w sierpniu siarczanu potasu. Stosuje się go przy obliczaniu 25-30 g na m². Ważne! W okresie letnim konieczne jest dwukrotne nawożenie nawierzchni trawnika solą potasową (15–20 g na 1 m²).
Przeczytaj także:  Dom parterowy - wady i zalety

Jak nawozić trawnik jesienią?

Kiedy nawozić trawnik przed zimą? Jesienią czas przygotować trawnik do zimowania. Dlatego oprócz ściółkowania i szeregu innych ważnych praktyk rolniczych konieczne jest również przeprowadzenie takiej procedury, jak nawożenie trawnika jesienią w celu dostarczenia roślinom składników odżywczych.

  • Wrzesień. Na początku jesieni wskazane jest stosowanie pod trawnik nawozów na bazie potasu i fosforu. Wynika to z faktu, że fosfor korzystnie wpływa na korzenie roślin, czyniąc je silniejszymi i mocniejszymi. Z tego powodu rozwój systemu korzeniowego wiosną rozpoczyna się wcześniej niż zwykle. Ponadto fosfor jest odpowiedzialny za powstawanie bocznych pędów trawnika. W ten sposób rośliny mają możliwość tworzenia gęstszej warstwy darni, dzięki czemu trawnik łatwiej przetrwa zimę.
  • Październik. Kontynuując temat nawożenia trawnika na zimę, należy zauważyć, że w październiku konieczne jest również powtórzenie nawożenia nawozami fosforowo-potasowymi. Do tych celów zalecane jest wybieranie preparatów o długotrwałym działaniu i kontrolowanym uwalnianiu azotu w zależności od temperatury. Takie nawozy są dobre, ponieważ są w stanie wzmocnić tkankę komórkową roślin, dzięki czemu znacznie zwiększa się zimotrwalność trawnika.

Powiązane treści