14 kwietnia 2023

Sprzedaż mieszkania z zameldowanym lokatorem – co może pójść nie tak?

Wynajmujesz mieszkanie, a teraz chcesz je sprzedać? A może odziedziczyłaś lub odziedziczyłeś dom z lokatorami? Sprzedaż mieszkania z zameldowanym lokatorem nie jest ani łatwa pod względem prawnym, ani tym bardziej pod względem emocjonalnym. Co musisz wiedzieć o sprzedaży nieruchomości, kiedy „niechciany” lokator zajmuje mieszkanie?

Kupno mieszkania z lokatorem – kiedy jest możliwe?

Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której rezygnujesz z posiadania mieszkania, bo masz inne plany na zagospodarowanie zainwestowanych w nie pieniędzy. Zamrożona kwota może być dla Ciebie np. wkładem własnym na budowę domu albo zakup nieruchomości w innym kraju, prezentem dla dzieci wchodzących w dorosłość bądź dodatkiem do zasłużonej emerytury.

Jeśli chcesz zrezygnować z wynajmowanego mieszkania, nie jest istotny fakt zameldowania lokatorów. (Możesz sprzedać mieszkanie z osobami z meldunkiem stałym lub czasowym. Możliwa jest też sprzedaż mieszkania z mieszkańcami, którzy nie są w nim zameldowani). Zazwyczaj jednak taki już „niechciany” lokator jest osobą, którą dobrze znasz. Gdy mowa o sprzedaży odziedziczonego domu czy mieszkania, zmarła bliska Ci osoba najpewniej również była emocjonalnie związana z jego mieszkańcami. Często to właśnie emocjonalne obciążenie wynikające z przymusowej wyprowadzki sprawia, że proces sprzedaży jest dla właściciela mieszkania bardzo trudny, a zerwanie umowy najmu z zameldowanym lokatorem to dopiero pierwszy krok na tej skomplikowanej ścieżce.

Przeczytaj także:  Pompy ciepła odpowiedzią na rosnące koszty ogrzewania

Właśnie dlatego warto zaufać firmie skupującej mieszkania także w trudnej sytuacji prawnej, w tym z lokatorami. Ty szybko otrzymasz potrzebną Ci gotówkę, a kupno mieszkania przez firmę sprawi, że to ona będzie musiała dopełnić wszelkich formalności związanych z wyprowadzką lokatorów.

Sprzedaż mieszkania z zameldowanym lokatorem – co dalej?

Zanim zdecydujesz się na to, aby zaproponować sprzedaż mieszkania z zameldowanym lokatorem profesjonalnej firmie zajmującej się skupem nieruchomości, upewnij się, jakie podejmie ona kroki. Optymalnie byłoby – zwłaszcza jeśli czujesz więź emocjonalną z lokatorami – aby sprawę załatwiła polubownie na drodze dialogu. Kontakt z zameldowanymi lokatorami powinien być zatem jedną z pierwszych czynności po kupnie mieszkania. W razie braku osiągnięcia porozumienia konieczne jest przeprowadzenie procedury sądowej, która kończy się eksmisją.

Przeczytaj także:  Jak kupić mieszkanie w Bydgoszczy od dewelopera?

Ze względu na skomplikowany stan prawny każdej nieruchomości z zameldowanym lokatorem, a także w ostateczności z uwagi na konieczność przeprowadzenia eksmisji „niechcianego lokatora”, kupno mieszkania objętego meldunkiem nie przyniesie Ci wpływu na konto w wysokości rynkowej wartości nieruchomości. Zazwyczaj firmy zajmujące się skupem nieruchomości z lokatorami wyceniają takie lokale na kwotę, która stanowi od 30% do 60% średniej ceny transakcyjnej podobnych nieruchomości położonych w okolicy. Na wycenę wpływ ma wiele innych czynników – to m.in. rodzaj budynku i położenie mieszkania, stan techniczny lokalu itd.

Podsumowując, jeśli potrzebujesz szybkiego przypływu gotówki albo ze względów emocjonalnych nie chcesz samodzielnie sprzedawać mieszkania z zameldowanymi lokatorami, zastanów się nad kupnem mieszkania przed firmę, która skupuje nieruchomości. Możesz liczyć na szybką transakcję i przelew należności za lokal, a jednocześnie na chęć firmy do polubownego załatwienia sprawy z zameldowanymi.

Artykuł gościnny.

Powiązane treści