9 listopada 2022

Pompy ciepła odpowiedzią na rosnące koszty ogrzewania

Pompy ciepła w ostatnich latach coraz bardziej zyskują na popularności. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że zmienia się świadomość na temat zmian klimatycznych, ale również ze względu na to, iż korzystanie z pompy cieplnej to odpowiedź na rosnące ceny surowców. Żeby przekonać się, dlaczego zainstalowanie pompy to dobra inwestycja, należy pojąć mechanizm jej działania a także zrozumieć jaka jest różnica pomiędzy energią cieplną oraz elektryczną.

Energię elektryczną można pozyskiwać na dwa sposoby, jednym z nich jest zainstalowanie w domu paneli słonecznych, a drugim korzystanie z energii wytworzonej przez elektrownie, ale wtedy to zewnętrzni dostawcy dyktują jej ceny. Energia cieplna natomiast jest darmowa, ponieważ pobiera się ją z odnawialnych źródeł, takich jak woda, grunt oraz powietrze.

Pompa ciepła sama w sobie energii nie wytwarza, ona przenosi ją z jednego źródła do drugiego, wykorzystując przy tym tylko niewielkie ilości energii elektrycznej.

Pompy ciepła – Niższe rachunki za ciepłą wodę i ogrzewanie

Żeby pompa ciepła (czytaj więcej) mogła przenieść energię z dolnego źródła ciepła (woda, grunt, powietrze) do górnego (ogrzewanie domu, ciepła woda użytkowa), potrzebna jest energia elektryczna, ale jedynie około 20% w stosunku do 80% energii cieplnej.

Właśnie te proporcje coraz częściej przekonują do wybrania tej technologii, ponieważ takie rozwiązanie pozwala znacznie zaoszczędzić na rachunkach oraz zachować niezależność od rynku energetycznego.

Pompa ciepła wodna, gruntowa, powietrzna, hybrydowa – a może z opcją chłodzenia?

Decydując się na zakup pompy podczas modernizacji lub budowy domu, trzeba rozważyć dostępne opcje oraz przeanalizować charakterystykę energetyczną budynku. Biorąc pod uwagę takie czynniki jak środowisko zewnętrzne, ukształtowanie terenu działki oraz konstrukcję budynku, można podjąć najbardziej trafną i najkorzystniejszą decyzję.

Pompa gruntowa bazuje na energii cieplnej pozyskiwanej z gruntu, a pompa wodna na wodzie płynącej i w obu przypadkach instalacja systemu wiąże się z rozkopywaniem ziemi. Konieczności kopania podczas instalowania pompy cieplnej wodnej można uniknąć jedynie w sytuacji, kiedy położenie działki umożliwia pobieranie energii cieplnej na przykład z rzeki lub innego zbiornika wodnego, a nie ze studni.

Instalacja systemu powietrznej pompy ciepła nie wymaga wkopywania się w ziemię, ponieważ w tym przypadku energia cieplna przenoszona jest z powietrza. Hybrydowa pompa to połączenie tradycyjnego systemu grzewczego z nowoczesnym i opcja ta wykorzystywana jest na przykład podczas modernizacji budynków.

Pompa ciepła z możliwością chłodzenia, cenowo nie rożni się znacznie od zwyklej a jej możliwości będą wykorzystywane jako klimatyzacja, również latem.

Profesjonalne doradztwo kluczem do sukcesu

Działanie systemu pompy ciepła oparte jest na nieskomplikowanej technologii. Proces przenoszenia energii ciepła zachodzi dzięki przemianom termodynamicznym. I tak w przypadku, kiedy pompa ciepła używana jest zimą, przenosi ona energię ciepła do budynku, a kiedy używana jest latem, przenosi energie cieplną z budynku na zewnątrz.

Żeby w pełni wykorzystać obie możliwości, należy rozważyć zainstalowanie pompy ciepła woda-powietrze.

Najlepiej jednak skorzystać z usług profesjonalnej firmy.  Wtedy mamy pewność, że to wykwalifikowani specjaliści pomogą nam dokonać najlepszego wyboru, zajmą się kompleksowym montażem a później serwisem i jeżeli będzie taka potrzeba, wesprą nas w procesie uzyskania dofinansowania.

Więcej informacji o projektowaniu, montażu, serwisie pomp ciepła i fotowoltaiki w mieście Wrocław znajdziesz na stronie: https://sanerga.pl/

Artykuł gościnny

Powiązane treści