28 października 2022

Rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe

Zarówno aluminiowe rolety zewnętrzne jak i żaluzje fasadowe zaliczane są do grupy zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych. Pomimo tego, że pełnią podobną funkcję ich konstrukcja oraz zasada działania jest zupełnie inna.

Konstrukcja rolety zewnętrznej opiera się na wale nawojowym, a jej motoryka ogranicza się do zamykania, otwierania lub delikatnego domknięcia z lekkim prześwitem perforacji pancerza. Żaluzja fasadowa jest konstrukcją zasadniczo różniącą się od rolety.

Daje ona użytkownikowi możliwość całkowitego otwierania oraz zamykania jak też sterowania pośredniego kątem nachylania lameli co z kolei daj możliwość idealnego doświetlania pomieszczenia.

Opcje sterowania roletami i żaluzjami

Do wyboru inwestora pozostają dwie podstawowe opcje sterowania. Klasyczna, czyli podnoszenie manualne za pomocą zwijacza ręcznego lub korbowego oraz automatyczny układ sterowania.

Pierwsza opcja jest to wersja budżetowa, stosowana zazwyczaj w budynkach użyteczności publicznej, czy małych lokalach handlowo-usługowych. Sterowanie roletami za pomocą napędu elektrycznego jest wariantem najbardziej popularnym w nowoczesnym i energooszczędnym budownictwie.

Przeczytaj także:  Dlaczego i jak odpowietrzyć grzejnik?

Zaawansowane układy automatyki osłonowej dają możliwość dostosowywania ruchu osłon w zależności od wielu czynników zewnętrznych, mogą to być przykładowo wiatr, słońce, ruch, wilgoć, temperatura i wiele innych.

Producenci automatyki prześcigają się w tworzeniu nowych rozwiązań mających na celu maksymalne ułatwienie życia i podniesienie jego komfortu. Najbardziej zaawansowane systemy automatyki dają możliwość kreowania setek scenariuszy dla automatyzacji rolet czy żaluzji.

Rolety a energooszczędność i bezpieczeństwo

Poza aspektami komfortu i nowoczesnych form sterowania roletami, żaluzjami oraz bramami garażowymi należy zwrócić uwagę na kwestię oszczędności energii. W dzisiejszych czasach jest to jedna z kluczowych kwestii, która przemawia wyposażeniem naszego domu w osłony przeciwsłoneczne.

Pancerz rolety zewnętrznej wykonany jest z aluminiowego profilu wypełnionego specjalną pianką o właściwościach termoizolacyjnych. Taka roleta zewnętrzna w pozycji zamkniętej powoduje powstanie zjawiska zwanego poduszką termiczną, co zimą przyczynia się do ograniczenia strat ciepła.

Dla odmiany latem, powoduje istotne ograniczenie nagrzewanie się pomieszczeń. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku ma to wpływ na realne oszczędności wynikające z mniejszych nakładów przeznaczonych na ogrzewanie pomieszczeń zimą oraz brak konieczności intensywnej pracy klimatyzatorów w porze letniej. Instalacja okien wraz z roletami lub żaluzjami ma znaczenie, kiedy chcielibyśmy uzyskać świadectwo energetyczne naszego budynku.

Przeczytaj także:  Malutkie łazienki - przekleństwo czy błogosławieństwo nowoczesnego budownictwa

Niektóre dostępne na rynku systemy konstrukcji rolet zewnętrznych charakteryzują się wzmocnioną konstrukcją, która ma wpływ na wydłużenie czasu potrzebnego złodziejowi do sforsowania takiej osłony. Z tego wynika, że mają one cechy produktu antywłamaniowego lub inaczej wydłużającego czas ewentualnego włamania.

Wzornictwo

Do wyboru inwestorów przeznaczone są różne kolory pancerzy oraz lameli, od białego poprzez drewnopodobne do antracytowych. Nowoczesne rolety zewnętrzne oraz żaluzje fasadowe dają możliwość realizacji nawet najbardziej zaawansowanych technologicznie i estetycznie wizji architektów.

Osłony okienne oraz bramy garażowe są nieodłącznym elementem nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego a w połączeniu z automatycznym układem sterowania dają poczucie ponadprzeciętnego komfortu, bezpieczeństwa oraz poczucia prywatności.

Więcej znajdziesz na stronie sprzedawcy alvera.pl

Powiązane treści