31 października 2022

Jak malować ściany na styku z sufitem – niezbędne informacje

Jak malować ściany na styku z sufitem? Pytanie, które zadaje sobie wiele osób przygotowujących się do wykonania prac remontowych. Czeka na wszystkich nie lada – pomalowanie powierzchni w każdym pokoju. Nie trzeba od razu wzywać ekipy remontowej – w szczególności jeżeli ktoś dąży do ograniczenia kosztów w tej kwestii. Warto zastosować się do kilku wskazówek, aby móc prawidłowo działać w tej kwestii.

Jak malować ściany na styku z sufitem – przygotowanie

Bez tego nie ma szans na to, aby wykonać jakiekolwiek prace związane z remontem. Potrzebne będą odpowiednie narzędzia, w tym chociażby:

  • pędzle,
  • wałki,
  • agregaty malarskie,
  • wiaderka.

Nie można również zapomnieć o tym, aby wyposażyć się w specjalnie dedykowane farby. W szczególności jeżeli ktoś decyduje się na to, aby sufit pomalować w innym odcieniu, a ściany w innym. Warto przy okazji nadmienić, że jest to jeden z najmodniejszych trendów aranżacyjnych w ostatnim czasie.

Jak malować ściany na styku z sufitem?

Właściwie nie da się w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na tego typu pytanie. Wszystko bowiem zależne jest od tego, w jakim kolorze będą ściany, a w jakim sufit.

Jeden kolor

Jest to ta łatwiejsza opcja. Nie trzeba bowiem obawiać się zachlapania ściany/sufitu innym kolorem. Nie trzeba wykonywać specjalnych działań. Jedyne na co trzeba uważać, to odpowiedni kierunek malowania. Zawsze trzeba iść w jedną stronę, aby całość została pokryta w odpowiedni sposób. Najlepiej malowanie rozpocząć od sufitu. Potem ściany. Za każdym razem należy rozpocząć od góry, schodząc w dół po ścianach, dzięki czemu można uzyskać ciekawy efekt estetyczny. Uwaga! Podczas malowania tychże powierzchni nie powinno się robić przestojów. Całość powinna zostać pomalowana za jednym razem. Kolejna uwaga – do malowania w rogach ściana/sufit powinno używać się małych pędzli.

Przeczytaj także:  Ile kosztuje m2 kostki brukowej z robocizną?

Dwa kolory

W tym przypadku trzeba będzie się nieco postarać. Tego typu działania wymagają nieco większych starań, ale można im podołać. Kwestią jest wykonanie odpowiedniego odcięcia, które można wykonać na kilka sposobów. Oto one:

  • blisko sufitu – granica koloru znajduje się w bliskiej odległości od linii sufitu. Tego typu rozwiązania polecane są najczęściej do wysokich pomieszczeń, np w kamienicy. Warto o nich pomyśleć w takiej sytuacji, jeżeli ktoś ma do czynienia z nierównościami w tych właśnie okolicach. Będzie można je dzięki temu ładnie zamaskować.
  • na suficie – dedykowane dla tych osób, które lubią unikalne rozwiązania, jak również dążą do optycznego powiększenia całego pomieszczenia. Na samym suficie tworzona jest ramka w kolorze, który również znajduje się na ścianie.
  • na ścianie – linia graniczna znajduje się na samej ścianie, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt centymetrów od sufitu. Jak w pierwszym przypadku, jest to rozwiązanie polecane do wysokich pomieszczeń. Z tą jednak różnicą, że granica w tym przypadku będzie zdecydowanie bardziej widoczna.
  • na styku – rozwiązanie, które wymaga sporego zaangażowania i dokładności. Trzeba bowiem precyzyjnie przykleić taśmę pod sufitem. Również wtedy, jeżeli ma się do czynienia z nierówną linią w tym przypadku. Ten typ malowania polecany jest w przypadku nowych lub świeżo wyremontowanych pomieszczeń.
Przeczytaj także:  Frezowanie CNC we Wrocławiu

Jak więc widać, każda osoba ma do wyboru kilka korzystnych rozwiązań. Warto w sposób indywidualny podejść do finalnego wyboru. Po to, aby być pewnym tego, że wybór okaże się na tyle korzystny, iż nie trzeba będzie wykonywać malowania ścian/sufitu za kilka miesięcy, ponieważ wybór okaże się jednak niezbyt trafiony.

Powiązane treści