18 maja 2021

Jakie czynniki uwzględnić wybierając grubość paneli podłogowych?

Grubość paneli podłogowych to jeden z najważniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę podczas ich wyboru.Te produkty posiadają nie tylko zróżnicowany wygląd wizualny, ale również różne właściwości. W zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia, częstotliwości jego eksploatacji, należy wybrać odpowiednią grubość paneli podłogowych.

Jakie czynniki uwzględnić wybierając grubość paneli podłogowych?

Odporność na uszkodzenia, wytrzymałość mechaniczna to podstawowe cechy, jakie trzeba wziąć pod uwagę wybierając grubość paneli podłogowych. Obecnie producenci takich materiałów do wykończenia podłogi oferują różne parametry. Najbardziej popularna jest grubość paneli w zakresie od 6 mm do 12 mm. Przy czym do mieszkania w bloku czy do domu jednorodzinnego wybór najczęściej pada na panele podłogowe o grubości 8 mm albo 10 mm. Wybierając określoną grubość paneli podłogowych, trzeba wiedzieć, że czym panele grubsze tym droższe, ale również trwalsze. Ważne! Wybierając zbyt cienkie panele do często użytkowanych pomieszczeń spowoduje się ich szybkie zużycie i powstanie konieczność wymiany na nowe.

Co dla użytkownika oznacza grubość paneli podłogowych?

Im grubsze panele podłogowe tym bardziej wytrzymałe, sztywniejsze i oczywiście cięższe. Lepiej zniosą większe obciążenia, takie jak na przykład meble drewniane czy sprzęt AGD. Panele wyposażone w grubsze zamki znacznie ułatwiają monterom układanie.To dobry produkt podnoszący komfort użytkowania i przyjemność przebywania w takim pomieszczeniu. Ale to nie wszystko, grubszy produkt to znacznie lepsza akustyka wnętrza i lepszy efekt dekoracyjny.

Przeczytaj także:  Kuchnia na poddaszu - wszystko co musisz wiedzieć!

Jak wybrać optymalną grubość paneli podłogowych?

Pierwszym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę wybierając grubość paneli podłogowych jest poziom natężenia ruchu w danym pomieszczeniu. Pamiętając o tym, że grubsze panele należy zamontować w takich miejscach jak korytarz a cieńsze w sypialni, która ze względu na swoje przeznaczenie jest rzadziej użytkowana. Inny parametrem, który powinien automatycznie wiązać z wyborem grubości paneli podłogowych jest klasa ścieralności. Dopiero te dwa czynniki zapewnią najlepszy możliwy wybór. Za dobrą klasę ścieralności uznano klasę AC5 i AC6. Przy zakupie grubszych paneli często decyzja pada na modele z wyższą klasą ścieralności.

Jak producent podpowiada użytkownikom o zastosowaniu konkretnych paneli podłogowych?

Zarówno w karcie technicznej jak i na opakowaniu zbiorczym produktu, powinna znajdować się informacja na temat możliwości zainstalowania paneli podłogowych w przypadku podgrzewanej podłogi. Określa to współczynnik przenikania ciepła. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia, częstotliwości korzystania z niego, należy wybrać grubość paneli podłogowych. Ważne! Całkowita grubość podłogi liczona od wylewki zwiększy się i nie dotyczy to jedynie grubość podłogi, ale również grubości zastosowanego podkładu oraz folii. Gdzie zainstalować panele podłogowe o zwiększonej grubości? Jest to trafny wybór do pomieszczeń użytkowych takich jak hotele, restauracje, biura.

Przeczytaj także:  Jak dobrze i sprawnie odpowietrzyć grzejnik w bloku?

Najczęściej kupowane panele podłogowe ze względu na grubość?

Jak już wspomniano najczęściej kupowane są panele podłogowe o grubości 8 i 10 mm., Dlaczego? Jest to wytrzymały produkt przystępny cenowo, który sprawdzi się w większości pomieszczeń w domach. Panele podłogowe grubsze są chętnie wybierane także ze względu na atrakcyjny wygląd, który podkreśla komfortowe wykończenie każdego wnętrza.Takie panele posiadają bardzo piękną i oryginalną strukturę, która wizualnie oddaje ekologiczną naturę oraz V fugi na obrzeżach każdego panela.Taki rodzaj wykończenia i udekorowania podłogi może mieć różny sposób montażu, który może także wpływać na wygląd zewnętrzny powłoki podłogi. Wszystkie panele powinny ściśle do siebie przylegać.

Wybór paneli powinien być dobrany do stylistyki danego pomieszczenia. Jeżeli mają oddawać strukturę naturalnego drewna należy kupić panele podłogowe z wyraźnym odwzorowaniem słojów. Obecnie istnieje możliwość nabycia paneli zupełnie gładkich lub powlekanych laminatem z matowym lub błyszczącym wykończeniem. Ważne! Większy połysk powłoki paneli spowoduje silniejsze odbicie światła i uzyskanie bardziej wyrazistego koloru podłogi. Jeżeli ktoś chce wykończyć podłogę w pomieszczeniu o małym metrażu i niewielkim nasłonecznieniu powinien wybrać takie rozwiązanie. Natomiast posiadacze dobrze nasłonecznionych wnętrz powinni zwrócić uwagę na matowe rodzaje paneli podłogowych.

Powiązane treści