Przestrzenie na poddaszu są uważane za trudne do dekoracji, ale w rzeczywistości nie jest to do końca prawdą, istnieją dość proste i ciekawe rozwiązania. Aby kuchnia na poddaszu była efektywnie zagospodarowana trzeba wykorzystać każdy centymetr przestrzeni. Jeśli pomieszczenie jest małe, można wycisnąć z niego maksimum, a poddasze nie jest wyjątkiem. Można ustawić szafki i półki pod stropem na poddaszu tak, aby były jak najbardziej praktycznie wykorzystywane. Uważa się, że kuchnia na poddaszu nie powinna zawierać szafek ustawionych pionowo, ale naprawdę tak nie jest: wystarczy wziąć pod uwagę skosy sufitu podczas umieszczania szafek. Z półkami jest jeszcze łatwiej, może to być stojak na przyprawy lub doniczki, mocowane do ściany tuż pod połacią dachu.
Kuchnia na poddaszu – wszystko co trzeba wiedzieć?
Przytulna kuchnia na poddaszu to zlew, kuchenka gazowa lub elektryczna i półki idealnie wpasowane w narożnik pod połacią dachu.Tworząc projekt wygodnej i funkcjonalnej kuchni na poddaszu, wiele osób często boryka się z problemem nierówności pomieszczenia. Przestrzeń poddasza jest inna w wielu domach, dlatego każdy projekt kuchni na poddaszu powinien być całkowicie indywidualny.Tworząc projekt konieczne jest skupienie się na konkretnych rozwiązaniach:
- Czarno-biała kuchnia na poddaszu – nowoczesne rozwiązanie w kolorze białym z ciemnymi krzesłami i belkami stropowymi.
- Racjonalne rozwiązanie – słupek można łatwo zmieścić pod sufitem, ponadto będzie łatwy w obsłudze.
- Kuchnia wyspa – idealnie wpasowuje się w narożnik strychu między lukarnami, to doskonałe rozwiązanie.
- Szafki pod oknami – pod świetlikami można wprowadzić zabudowane szafki kuchenne z blatami. Zapewnia to doskonałe, naturalne światło do gotowania. Wprowadzając do kuchni na poddaszu oryginalne szafki wiszące, nie trzeba bać się używania wiszących modeli. Po prostu warto znaleźć dla nich odpowiednie miejsce.
Okna dachowe w kuchni na poddaszu
Światło jest zawsze potrzebne na poddaszu, dlatego należy zrobić wszystko, aby je zapewnić w tym pomieszczeniu. Brak wystarczającej ilości naturalnego światła w kuchni na poddaszu gwarantuje, że będzie ona wyglądać ponuro. Dlatego warto wykonać świetliki przynajmniej nad strefą gotowania i nad stołem jadalnym. Można nawet zrobić całkowicie przezroczysty sufit, aby cieszyć się niebem podczas jedzenia. Nowoczesna przestrzeń organizowana jest z oknami i dodatkowym oświetleniem. Mała nowoczesna kuchnia ze świetlikiem wizualnie wydaje się znacznie większa ze względu na dużą ilość światła i zastosowanie bieli. Częściowe drewniane wykończenie i świetlik zamiast okna nadadzą kuchni wdzięczny wygląd.
Źródła światła w kuchni na poddaszu
W żadnym wypadku nie należy zapominać o dodatkowym oświetleniu. Bez względu na to, ile okien i świetlików w kuchni na poddaszu jest wykonanych, zawsze potrzebne są lampy. Jeśli poddasze ma wystarczająco wysokie sufity, można je podświetlić lampami wiszącymi. Jednym z największych wyzwań przy projektowaniu kuchni na poddaszu jest właśnie oświetlenie, które jest niezbędne do komfortowej pracy. Używając sztucznego światła, można oświetlić dowolną przestrzeń. Przy naturalnym świetle dziennym mogą pojawić się pewne problemy. Bezpośrednie światło słoneczne wpadające przez okno zwykle przeszkadza w pracy, a dodatkowo na poddaszu powoduje przegrzanie pomieszczenia i dyskomfort. Dlatego najlepiej jest, jeśli kuchnia na poddaszu znajduje się od strony północnej (pada tam rozproszone światło) lub od wschodu, gdzie słońce świeci tylko rano, a kuchnia nie ma czasu na przegrzanie.
Aneks kuchenny z oknem na poddaszu
Minimalistyczny aneks kuchenny z jednym oknem. Szafki mogą być w kolorze jasnopomarańczowym i ciekawie komponują się z czarnymi krzesłami. Natomiast mała kuchnia loftowa w stylu industrialnym, może zawierać szare szafki ze stali nierdzewnej doświetlone dużym świetlikiem. Skandynawska czarno-biała przestrzeń z wieloma świetlikami, zapewni dużo naturalnego światła. A duża ilość drewna zapewnia wygodę. Kuchnia vintage w stylu rustykalnym to lampy wiszące na drewnianych belkach stropowych a wyspa kuchenna nada jej szczególnego uroku. Rustykalna kuchnia z odsłoniętymi belkami i otwartymi półkami oraz lampami wiszącymi wyglądają świetnie.
Wentylacja w kuchni na poddaszu
Oprócz oświetlenia kuchnia na poddaszu musi być wyposażona w niezbędny sprzęt wentylacyjny. W praktyce często stosuje się naturalną wentylację, ponieważ specjalne systemy wentylacyjne są dość drogie. Jeśli możliwa jest naturalna wentylacja, najłatwiej przewietrzyć kuchnię otwierając okna.
Organizacja kuchni na poddaszu
Najlepiej pomalować kuchnię na jasne kolory, gdyż stworzy to efekt optycznego powiększenia przestrzeni. Ilość sprzętu i mebli w kuchni powinna być ograniczona do minimum. Blaty kuchenne można postawić między zlewem, lodówką czy kuchenką gazową. Wysokość blatów powinna wynosić 10-15 cm poniżej łokcia zgiętego ramienia. Dodatkowo szafki kuchenne można zamontować na wysokości 50-60 cm. Chcąc wyposażyć swoją kuchnię w zmywarkę należy przeznaczyć na nią specjalne miejsce oraz 45 – 60 cm (w zależności od modelu) wolnej przestrzeni. Kuchnia powinna być wygodna i mieć dobry nastrój. Wyposażenie kuchni na poddaszu powinno być funkcjonalne i ergonomiczne.