18 maja 2021

Jaki jest koszt budowy domu 100m2?

Budowa własnego domu jest bardziej opłacalna i bezpieczniejsza niż zakup gotowego domu. Inwestor będzie mógł prześledzić, w jaki sposób i z jakich materiałów został zbudowany dom i będzie mieć pewność, że zastosowano wszystkie technologie budowlane. Lepiej jest zwrócić się o pomoc do firmy budowlanej, która oceni sytuację geologiczną terenu, a także wybierze najlepszą opcję budowy, biorąc pod uwagę wszystkie życzenia. Aby dowiedzieć się, jaki jest koszt budowy domu 100m2, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników.

Co wpływa na koszt budowy domu 100 m2?

Cena budowy może się różnić w zależności od wielu czynników:

 • Prace geologiczne i geodezyjne. Są potrzebne do oceny geologii gleb i dostępności wód gruntowych. Bez tego niemożliwe jest prawidłowe opracowanie projektu. Cena takich prac uzależniona jest od powierzchni i cech geologicznych terenu.
 • Koszt projektu. Indywidualny projekt domu, biorąc pod uwagę charakterystykę obszaru i życzenia, będzie kosztował od 2000 do 4000 tysięcy, w zależności od złożoności.
 • Złożoność projektu. Im więcej ścianek działowych i podłóg, tym wyższa cena. Zastosowane materiały stanowią główną część wydatków budżetu na budowę mieszkań.
 • Ilość zaangażowanego sprzętu. Dzieło technologii jest integralną częścią konstrukcji. Koszt wynajmu sprzętu zależy od powierzchni budynku, a także od stopnia skomplikowania jego budowy.

Ważny jest także stopień gotowości budynku do użytkowania. Wykonawcy mogą przeprowadzić budowę domu według trzech rodzajów gotowości:

 • Stan surowy – układane są fundamenty, ściany, podłogi, schody i dachy.
 • Konstrukcja do wykończenia – oprócz wszystkich powyższych wykonuje się tynkowanie, jastrych, instaluje się konstrukcje okien i drzwi, układa się komunikację inżynierską.
 • Budowa pod klucz zakłada pełną aranżację budynku pod zabudowę mieszkaniową tj. dekoracja ścian wewnętrznych i zewnętrznych, instalacja wodno-kanalizacyjna, okablowanie i podłączenie energii elektrycznej, rozmieszczenie instalacji grzewczych i wodociągowych itp.
Przeczytaj także:  Ile kosztuje położenie płytek - co wpływa na całkowity koszt?

Stopień gotowości ma ogromne znaczenie przy określaniu kosztu budowy domu 100m2, bo cena budowy stanu surowego domu będzie znacznie niższa niż domu pod klucz.

Analiza realnych kosztów budowy domu 100m2

Jak wspomniano powyżej, na ostateczną cenę budowy domu prywatnego wpływa wiele czynników. Bardzo ogólny koszt budowy domu za 1m2 wskazywany jest od 2500 do 3000 złotych netto. Można, więc zakładać, że kosztów budowy domu 100m2 wyniesie w granicach 300 000 złotych.

Pamiętając o różnych sposobach wykończenia domu:

 • Stan surowy otwarty – koszt około 150 000 złotych
 • Stan surowy zamknięty – koszt około 30 000 złotych
 • Stan deweloperski – około 120 000 złotych
 • Całkowity koszt budowy domu 100m2 wyniesie – 300 000 złotych.

Niektóre koszty wykonywanych prac

Budowa fundamentu – na tym etapie prowadzone są prace mające na celu oczyszczenie terenu wykopu z roślinności, wykopanie ziemi do wykopu metodą zmechanizowaną, ręczne uszlachetnienie ścian i dna wykopu oraz ułożenie piaskowej i tłucznia kamiennego w poduszkę wykopu. Ostateczna cena wykonania fundamentu to około 3400 złotych. Następnie postawienie ścian zewnętrznych w granicach 37 000 złotych. Izolacja z wełny mineralnej koszt to około 2200 złotych. Najtańsza opcja wykonania stropu to 22 000 złotych, najdroższa to około 35 000 złotych.

Przeczytaj także:  Berberysy - uprawa, pielęgnacja, właściwości lecznicze

Oczywiście koszty budowy dachu to kolejny czynnik, cena będzie zależna od jego rodzaju, ponieważ może być płaski lub na przykład wielospadowy dach. Wykończenie również wpływa na koszt budowy domu 100m2, może to być dachówka, dodatkowo konstrukcja drewniana lub stalowa, więc koszt około 50 000 złotych. A stolarka okienna od 20 000 do 30 000 złotych.

Ważna jest również izolacja i okładzina elewacji budynku. Na tym etapie ściany zewnętrzne ocieplone są materiałami izolacyjnymi, powierzchnia jest zbrojona pod tynkowanie, a także licowana tynkiem dekoracyjnym. Cena tutaj zależy od złożoności projektu, ilości wymaganych materiałów, a także ich kosztu.

Wniosek

Jak widać koszt budowy domu 100m2 zależy od wielu czynników, które czasami trudno wziąć pod uwagę na pierwszy rzut oka. Jednym z kluczowych czynników jest cena materiałów budowlanych.

Powiązane treści