Kiedy przycinać krzewy, jesienią czy wiosną? Zależy to od wielu czynników: rodzaju krzewów, miejsca wzrostu tego gatunku, terminu owocowania i kwitnienia itp. W ogrodach rośnie wiele gatunków, są to krzewy owocowe oraz ozdobne krzewy liściaste i kwitnące, są też krzewy winorośli i róże.
Kiedy przycinać krzewy owocowe i jak to robić?
Krzewy owocowe – maliny, porzeczki czarne i czerwone, agrest rosną niemal w każdym ogrodzie.Te rośliny najlepiej przycinać jesienią. Ponieważ na wiosnę rośliny te szybko tworzą pąki i można po prostu nie zdążyć z przycinaniem. A jeśli wykona się taki zabieg wiosną, istnieje duże prawdopodobieństwo wycieku (w miejscach nacięć) soku. Jesienne przycinanie czarnej porzeczki przeprowadzane jest w celu odmłodzenia krzewu, usunięcia suchych i zniszczonych gałęzi. Należy wykonać to przycinanie pod koniec września – października.
Usunąć wszystkie stare, suche, chore, cienkie gałęzie i gałęzie zagęszczające krzew.Trzeba wyciąć wszystkie te gałęzie u podstawy rośliny. Należy spalić gałęzie zainfekowane grzybami lub szkodnikami. Resztę zmielić i użyć, jako materiału do ściółkowania lub umieść w jamie kompostowej. W malinach każdy pęd żyje tylko dwa lata. W pierwszym roku rozwija masę wegetatywną i tworzy pąki owocowe. W drugim roku owocuje i obumiera. Dlatego jesienią wycinane są i spalane te pędy, (które owocują latem) (zwłaszcza, jeśli krzaki były chore). Wczesną wiosną (koniec lutego – marzec) należy skracać pędy roczne o 17 – 20 cm, takie skrócenie będzie stymulować powstawanie pędów bocznych i wzrost owocowania.
Kiedy przycinać krzewy ozdobne i kwitnące i jak to robić?
Krzewy ozdobne i kwitnące rosnąc z czasem, tracą swój efekt dekoracyjny i nie zapewniają obfitego kwitnienia. Co robić? Wykonać przycinanie. Przycinanie odbywa się w celu odmłodzenia krzewów, skrócenia pędów, aby nadać krzakom pewien zwarty kształt. Ale zanim zacznie się przycinać krzewy ozdobne, trzeba wiedzieć, kiedy przycinać krzewy, a czas przycinania zależy od czasu kwitnienia krzewów i czasu układania pąków kwiatowych. Więc:
Wczesną wiosną należy przycinać krzewy kwitnące na pędach bieżącego roku.Takie krzewy wymagają silnego przycinania, dzięki czemu tworzą silne pędy obficie kwitnące latem lub jesienią. Jeśli tak się nie stanie, krzewy staną się gęste, a kwitnienie będzie słabe.Takie przycinanie jest potrzebne w przypadku takich krzewów jak: krzewy Dawida (Buddleja davidii), tawuła japońska, hortensja bukietowa i drzewiasta, tawuła (Spiraea salcifolia) kwitnące latem.
Latem, bezpośrednio po kwitnieniu, należy przyciąć wszelkie krzewy kwitnące na zeszłorocznych pędach. Należą do nich np.: złotlin japoński, żylistek, krzewuszka, jaśminowiec, hortensja ogrodowa (wielkokwiatowa), forsycja, tawulec, kolkwicja chińska, migdałowiec trójklapowy. Wszystkie te krzewy kwitną zwykle wiosną lub wczesnym latem. W przypadku roślin w wieku od dwóch do trzech lat trzeba przycinać lekko, usuwając tylko uszkodzone i słabe gałęzie oraz przycinać gałęzie o kilka centymetrów. Natychmiast po kwitnieniu usunąć cienkie i słabe gałęzie.
Jesienią lub wczesną wiosną przycina się krzewy, które nie tworzą pędów zastępczych od podstawy lub korony. Wzrosty w takich krzewach rosną wzdłuż obwodu korony. Są to takie krzewy jak: hibiskus syryjski, magnolia gwiaździsta, kalina pospolita, irga, berberys pospolity, liliowiec, pigwowiec japoński. Wszystkie te krzewy wymagają minimalnego przycinania. Kiedy przycinać te krzewy? Wczesną wiosną lub jesienią, (gdy krzew jest w stanie spoczynku) usunąć słabe i zniekształcone łodygi. Dojrzałe krzewy nie wymagają przycinania, usuwa się tylko uszkodzone i chore gałęzie. Zdrowe gałęzie można usunąć, aby zachować dekoracyjny efekt krzewu. Jesienią i tylko jesienią przeprowadza się formowanie i przerzedzanie krzewów jarzębiny, bzu, bukszpanu, irgi, głogu.
Kiedy przycinać krzewy – winorośle?
Większość winorośli należy przyciąć jesienią. Po pierwszych przymrozkach przyciąć krzewy tekomy prostej, wyciąć wszystkie słabe, cienkie gałęzie, gałęzie pogrubiające, pozostawić tylko kilka głównych mocnych pędów. Z dziewiczych winogron i wiciokrzewu wyciąć wszelkie niedojrzałe (zielone) gałęzie. Jeśli zostawi się je na zimę, nadal trzeba będzie je przycinać na wiosnę, ponieważ zmarzną. Jesienią trzeba pamiętać o przycinaniu winorośli, takich jak cytryniec chiński. Usunąć wszystkie stare, suche, zniszczone, odsłonięte i gęstniejące gałęzie. Skrócić wszystkie inne pędy o pół metra. Zabrania się takiego przycinania wiosną, ponieważ w tych roślinach obserwuje się przepływ soków. Uwaga! Krzewy róż przycina się zarówno jesienią, jak i wiosną.