10 lipca 2023

Jak spuścić wodę z bojlera – kilka domowych sposobów

Okres zimowy wymaga odpowiedniego zabezpieczenia urządzeń instalacji hydraulicznej. Konieczne jest między innymi spuszczenie wody. Czynność ta w przypadku grzejników nie jest zbyt skomplikowana. Wystarczy wówczas odkręcić zawór bezpieczeństwa. Natomiast dużo bardziej kłopotliwą czynnością może być stłuszczenie wody z bojlera. Zatem w jaki sposób wykonać to prawidłowo?

Jak spuścić wodę z bojlera pionowego elektrycznego szybko i poprawnie?

Przed przystąpieniem do spuszczania wody z bojlera warto poznać jego budowę. Bardzo ważne jest zapoznanie się z zaworem bezpieczeństwa. W większości przypadków element ten jest umieszczony w dolnej części. Ponadto bojler posiada rurki, których celem jest odprowadzanie ciepłej wody, a także doprowadzanie wody zimnej. Zazwyczaj woda ciepła umieszczona jest w górnej części urządzenia, natomiast woda zimna znajduje się na dole. Warto zapoznać się także ze schematem instalacji, gdzie można odnaleźć szczegółowe wskazówki mówiące jak spuścić wodę z bojlera z wężownicą. Jednak jak spuścić wodę z bojlera elektrycznegoCzynność tę można przeprowadzić tylko w sytuacji, kiedy zamknięty jest zawór górny. Nie można dopuścić do sytuacji, kiedy zimna woda napływa do urządzenia. Konieczne jest także wyłączenie zaworu prądu. Następnie wykręca się zawór bezpieczeństwa lub odkręca śrubę, która odpowiada za spuszczenie wody z bojlera. Podczas wykonywania wymienionych czynności należy zachować ostrożność, gdyż zbyt pospieszne wykręcanie zaworu może doprowadzić do natychmiastowego wypłynięcia wody pod wysokim ciśnieniem. Dlatego spuszczając wodę z bojlera należy zachować cierpliwość. Często czynność ta trwać może nawet ponad godzinę. Nie należy się jednak tym zrażać. Natomiast jak spuścić wodę z bojlera poziomego? Należy wykonywać podobne czynności, zachowując ostrożność, a także pamiętając o odłączeniu dopływu prądu do urządzenia.

Przeczytaj także:  Gotowe domy modułowe - co powinieneś wiedzieć przed zakupem?

Jak spuścić wodę z bojlera centralnego ogrzewania samodzielnie?

Jak spuścić wodę z bojlera co w sposób bezpieczny? Przede wszystkim nie należy zapominać o konieczności wyczyszczenia bojlerów z osadu. Po spuszczeniu wody z bojlera należy przystąpić do jego oczyszczenia. Wówczas konieczne jest otwarcie zaworu zimnej wody. Zimna woda musi dotrzeć do kotła przynajmniej na 20 sekund. W ten sposób osad podniesie się z dna urządzenia. Czynność tę należy prowadzić aż woda, która wylewa się z kotła, będzie czysta. Uzyskując oczekiwany rezultat, można zamknąć zawór. Następnie wyłącza się zimną wodę, odłączę wąż oraz czeka na napełnienie się bojlera. Istotne jest także otworzenie kranu w ciepłej wody. Dzięki czemu z urządzenia możemy pozbyć się powietrza. Natomiast kiedy powróci stały przepływ i odpowiednie ciśnienie, wówczas zawory mogą zostać zamknięte. Ważne jest też, aby kocioł był uruchomiony tylko w sytuacji, kiedy zostanie napełniony przynajmniej do połowy jego objętości. Przedwczesne włączenie prowadzić może do pęknięcia urządzenia oraz powstanie różnego rodzaju awarii. Natomiast włączanie bojlera przy odpowiednim poziomie napełnienia go wodą może przedłużyć żywotność całego urządzenia i instalacji. Pozwala to także zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Najczęściej spuszczanie wody z bojlera konieczne jest w okresie zimowym lub sytuacji, kiedy urządzenie ma zostać wymienione na nowy model. Niezależnie od celu spuszczenia wody z bojlera istotne jest zachowanie ostrożności, aby woda nie wyciekała. Sama wymiana bojlera nie jest tak że skomplikowaną czynnością, nie pochłonie także dużo czasu. Wówczas należy zadbać o to, aby wszystkie przewody zostały odpowiednio podłączone. Następnie przechodzi się do kalibracji wyświetlacza elektrycznego. Po wykonaniu tych rzeczynności można napełnić urządzenie wodą, Dbając o to, aby nie doszło do jego zapowietrzenia. Jak się okazuje zapowietrzony bojler może być trudny do naprawy. Jednak do tego typu sytuacji dochodzi bardzo rzadko. Po podłączeniu bojlera urządzenie jest gotowe do użycia natychmiast. Warto także zachować instrukcję i dokumenty, które schematycznie przedstawiają budowę bojlera i są pomocne podczas jego wymiany czy naprawy.

Przeczytaj także:  Czy kominki gazowe są tak dobre, jak mówią? Rozprawiamy się z mitami

Powiązane treści