10 listopada 2022

Jak sobie radzić ze ślimakami w ogrodzie

Ślimaki w ogrodzie to z pozoru błahy problem. Jednak dla każdego ogrodnika stanowią poważną przeszkodę w pracy. Ślimaki stanowią zagrożenie dla wielu roślin w warzywniaku, jednak nie tylko tam. W przerażającym tempie zjadają nadziemne części plonów. Największym problemem jest to, że bardzo ciężko się ich pozbyć. Jak skutecznie wyeliminować ślimaki z ogrodu?

Dlaczego ślimaki stanowią zagrożenie w ogrodzie?

Ślimaki w ogrodzie są pozornie niewinne — bardzo wolne i stosunkowo niewielkie. Wielu osobom wydaje się, że ślimak stanowi zagrożenie jedynie dla sałaty. Jednak to stworzenie zjada nie tylko rośliny z warzywniaka, a także krzewy, czy nawet drzewa. Ślimak zazwyczaj najchętniej zjada liście lub ich wierzchnią część, często zostawiając ogromne dziury. Zazwyczaj łatwo rozpoznać, w którym miejscu bytował ślimak, ponieważ pozostawia za sobą charakterystyczne smugi śluzu.

Ślimaki to poważne zagrożenie z tego względu, że zjadają rośliny, które dopiero zaczynają kiełkować, przez co może dojść do obumarcia ogrodu.

Rodzaje ślimaków

Jeśli chodzi o ślimaki, można wyróżnić nagie oraz z muszlami. To ślimaki bez muszli są tymi groźniejszymi. Zazwyczaj żerują w nocy, uwielbiają wilgoć. Jednak zarówno zbyt mokre, jak i zbyt suche środowisko negatywnie na nie wpływa, co może doprowadzić do zahamowania rozwoju. Jednym ze ślimaków nagich jest pomrów ogrodowy, który bardzo szybko się rozmnaża i chętnie żeruje w parkach, zjadając drzewa oraz krzewy. Innym ślimakiem bez skorupy jest ślinik ogrodowy, który uwielbia przebywać w warzywniaku i chętnie zjada wszystkie rośliny.

Przeczytaj także:  Kiedy przycinać krzewy? Jesienią czy wiosną?

Jeśli chodzi o ślimaki z muszlami, są one zdecydowanie mniej groźne niż te wymienione powyżej. Najchętniej żerują na krzewach i niewielkich drzewach. Uwielbiają zjadać młode części roślin, jednak nie robią tego na dużą skalę.

Naturalni wrogowie ślimaków

Każdy ogrodnik, który chce wytępić ślimaki, powinien wziąć pod uwagę fakt, że te stworzenia mają swoich naturalnych wrogów. Są nimi niektóre rośliny, dlatego w ogrodzie ozdobnym, warto zasadzić coś, czego ślimaki nie tolerują. Np. bez czarny lub nasturcję wielokwitową.

W okolicy roślin, na których żerują ślimaki, można zasadzić gorczycę, majeranek lub szałwie. To rośliny o mocnym zapachu i ślimakom bardzo trudno go znieść. W warzywniaku warto sadzić cebulę i czosnek, a między grządkami rozłożyć gałązki czarnego bzu i krwawnika.

Sprytny sposób na ślimaki

Każdy, kto chce się szybko pozbyć problemów ze ślimakami, może skorzystać z produktu, jakim jest granulat na ślimaki. Jest to środek, który bardzo dobrze działa i z pewnością dzięki niemu uda się szybko pozbyć problemu. Jednak istnieją sposoby dla cierpliwych, którzy nie chcą korzystać ze sztucznych środków.

Przeczytaj także:  Gnojówki roślinne - sprawdzone sposoby na naturalne nawozy i opryski roślin

Warto pamiętać, że ślimaki, aby mogły przetrwać, potrzebują schronienia. Dlatego należy uważać na wszystko, co pozostawia się w ogrodzie. Góry patyków, liści i chwastów czy sterty gruzu to coś, na co należy uważać.

Dobrym pomysłem jest rozsypywanie między grządkami tego, czego ślimaki nie są w stanie pokonać. Mogą być to np. igły drzew iglastych, piasek z popiołem czy trociny. Ponadto wokół posesji można rozsypać ścieżkę z soli, której ślimaki nie będą w stanie pokonać.

Warto dbać o to, aby wilgotność w ogródku nie była sprzyjająca dla ślimaków. W miarę możliwości spulchniać glebę w cieplejsze dni, ponieważ powoduje to zniszczenie ślimaczych jaj. Warto również podlewać ogród rano, aby do wieczora ziemia zdążyła wchłonąć wodę.

Ślimaki to utrapienie dla wielu ogrodników. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na walkę z nimi.

Artykuł gościnny

Powiązane treści