30 października 2022

W krainie domowych patentów… czyli czyszczenie pralki octem i sodą

Czyszczenie pralki octem i sodą to najpopularniejsza metoda; niezmiennie obecna w ludzkiej pamięci i mająca zastosowanie w licznych gospodarstwach domowych. Dlaczego pomimo zmieniających się pokoleń wciąż jest najczęściej wybierana? Jakie właściwości posiada ten naturalny sposób, oraz jakie proporcje muszą zostać zachowane, żeby z nim nie przesadzić, a uzyskać pożądany efekt. O tym wszystkie przeczytacie Państwo w poniższym artykule.

3 główne zalety czyszczenia pralki octem i sodą

– długoletnia funkcjonalność pralki

– skuteczność i szybkość w działaniu

– prostota zastosowania wraz z niskim kosztem użycia

Po przedstawieniu trzech, głównych zalet czyszczenia pralki octem i sodą oczyszczoną czas poznać właściwości tych popularnych, przystępnych cenowo i mających szerokie zastosowanie produktów.

Ocet

Jest bardzo tanim produktem, który skutecznie usuwa grzyby znajdujące się w pralce. To właśnie one są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach jej wnętrza oraz naszych ubrań. Oprócz tego ocet równie dobrze usuwa kamień. Nie przejmujmy się jednak jego ostrym zapachem. Może i jest gryzący, ale za to bezwzględnie skuteczny, no i z czasem nas opuści; oczywiście po wykonaniu swego zadania.

Soda oczyszczona

To środek bardzo popularny i mający duże zastosowanie w wielu branżach i dziedzinach naszego życia. Z łatwością usuwa zalegający w pralce kamień, odświeżając równocześnie jej wnętrze, oraz działa przy tym antybakteryjnie.

Przeczytaj także:  Sposoby na urządzenie mieszkania w stylu nowoczesnym

Warto powtórzyć, że cena zakupu octu i sody oczyszczonej jest niska, nie podlegająca wszechobecnej inflacji.

Proporcje w czyszczeniu pralki octem i sodą

Szkoły, a raczej metody są dwie. Jedna z nich „każe” nam wybrać tylko jeden z produktów i wsypać go (jedną szklankę) do pojemnika na proszek. Druga metoda mówi o wymieszaniu obu produktów w stosunku 1:1. Na koniec włączamy pralkę w temperaturze co najmniej 90 °C i czekamy…

Co dalej kiedy Pan Ocet i Pani Soda Oczyszczona już zaczną działać

To nie koniec czyszczenia, a tak naprawdę jego początek! Jeżeli chcemy przez kolejne lata utrzymywać naszą pralkę w dobrym stanie to po zakończonym cyklu prania przy użyciu octu i sody oczyszczonej powinniśmy zakasać rękawy i wykonać następujące czynności (tak to już z nami bywa, że w sobotni poranek, bądź popołudnie wysprzątaliśmy wszystko tylko nie naszą ukochaną pralkę).

– Jak coś robić to tylko na 100%, a więc po zakończonym cyklu prania zabierzmy się do czyszczenia kasetek pralki – tych na proszek i płyny w pierwszej kolejności. Możemy użyć do tego na przykład sodę oczyszczoną i szczoteczkę do zębów. Dotrzemy dzięki temu do szczelin i zakamarków, które zazwyczaj są wypełnione pleśnią, oraz resztkami środków piorących. Nie zapominajmy także o wytarciu przestrzeni pod kasetką – to jeszcze nie pora na wymarzoną kawę…

Przeczytaj także:  Podłoga na tarasie - najciekawsze pomysły

– Teraz przy użyciu octu umyjmy drzwiczki pralki oraz bęben. Nie zapominajmy również o każdej możliwej uszczelce; pleśń i grzyby potrafią dotrzeć niemalże wszędzie.

– Na sam koniec zajmijmy się filtrem. Jednak zanim go wykręcimy zaopatrzmy się najpierw w jakiś pojemnik, bądź szmatkę w celu zebrania brudnej wody. Następnie umyjmy filtr pod bieżącą wodą i wkręćmy go spowrotem na miejsce. Teraz pozostało nam już tylko wytrzeć pralkę do sucha – każdą jej część. Im częściej będziemy powtarzać te czynności w tym lepszej kondycji będzie nasze urządzenie. Unikajmy również długiego przetrzymywania naszych wypranych rzeczy w zamkniętym urządzeniu; mniej przykrych zapachów, mniej grzybów i mniej pleśni.

Skoro była mowa o kawie to teraz możemy śmiało do niej usiąść i rozkoszować się jej smakiem, podobnie jak i wykonaną przez nas pracą. Nasza pralka jest czysta i pachnąca, a jej funkcjonalność pozostanie z nami przez „kilka” ładnych lat. A to wszystko za sprawą octu i sody oczyszczonej. Jakość w prostocie chciałoby się rzec.

Powiązane treści