14 sierpnia 2021

Budowa domu od podstaw na wyciągnięcie ręki

Budowa domu krok po kroku nie jest prosta, ale też nie jest niczym niesamowicie trudnym. Oczywiście, trzeba posiąść niezbędną wiedzę do jego wykonania, jednakże trud, który zostaje włożony w prace, koniec końców zostaje wynagrodzony. A kto nie marzy o swoim domu i to np. takim z ogródkiem? Satysfakcja wynikająca z ukończenia domu jest naprawdę duża, więc warto się trochę poświęcić i ostatecznie cieszyć wynikiem końcowym. A jak to zrobić, aby już początkowe prace nie okazały się być niewypałem? O tym piszemy w tym artykule i wyjaśniamy jak postawić dom krok po kroku.

Co musisz zrobić przed przystąpieniem do budowy domu

Kwestia, o której nie zawsze się wspomina, a która jest niezwykle ważna – miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Przed zakupem działki należy zapoznać się z planem, dzięki któremu dowiadujemy się, czy działka ta jest przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową, a także co w przyszłości będzie się działo w okolicy. Na jego podstawie można także stwierdzić, jakie kryteria musi spełnić budynek na tym terenie. Te kryteria obejmują chociażby liczbę zabudowy, czy ilość kondygnacji. Poznanie planu jest sposobem na lepsze zrozumienia ubiegania się o pozwolenie na budowę. Aby go uzyskać, należy zwrócić się z prośbą o odpis w urzędzie.

Co w sytuacji, kiedy nie sporządzono planu zagospodarowania przestrzennego?

W sytuacji, gdy planu brakuje, to wówczas należy zwrócić się o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Dzięki temu można poznać warunki zmiany sposobu zagospodarowania terenu. Chodzi o to, aby nie doprowadzić do samowoli budowlanej. Wielkość budynku, czy rodzaj oraz kształt musi być uregulowany prawnie, a samą decyzję o warunkach zabudowy wydaje osoba uprawniona do tego, czyli organ samorządowy. To ważne, aby działka spełniała określone warunki, takie jak to, że:

 • posiada dostęp do drogi publicznej
 • posiada uzbrojenie/plan uzbrojenia
 • budowa nie koliduje z przepisami pozostałych umów
 • sąsiednia działka posiada zabudowanie, które określi wymagania co do naszej budowy

Zakup działki pod budowę – na co zwrócić uwagę?

Odtąd zaczyna się cała zabawa. To znaczy, że nadszedł już czas na zakupienie działki pod budowę. Warto wziąć pod uwagę nie tylko lokalizację i cenę, ale także to, czy znajduje się ona niedaleko terenów rekreacyjnych, czy może dróg szybkiego ruchu. Jej położenie będzie miało znaczenie jeśli chodzi o cenę. Te znajdujące się przy lesie lub innych atrakcjach będą droższe.

Kiedy działka jest już nasza, to jak podłączyć media?

Należy mieć świadomość, że nie wszystkie działki posiadają połączenie z sieciami publicznymi. Wynika to stąd, że nie dochodzą one do tych nieruchomości, a wówczas sprawę podłączenia mediów należy wziąć na siebie. Ważne, aby uwzględnić to, gdzie na naszym terenie ma znajdować się szambo, czy studnia. Należy również rozważyć, gdzie będziemy odprowadzać wodę deszczową. Szkoda przecież by było żeby nasza posesja została zalana.

Nadszedł czas na projekt!

Projekt architektoniczno-budowlany to istotny etap budowania domu. Można go zakupić spośród dostępnych, gotowych szablonów np. w biurze architektonicznym. Częściej jednak wybiera się opcję uzgodnienia tej sprawy z architektem, tak aby posiadać swój własny projekt. Druga opcja jest tą tańszą, która nie wymaga zmieniania projektu, a musi odpowiadać warunkom zabudowy określonym w planie zagospodarowania, czy też zawartej w decyzji o warunkach zabudowy. Istotne, aby wziąć pod uwagę wielkość oraz położenie posesji żeby móc zrealizować projekt. Mimo to, koszty budowy są wyższe, ale za to można zastosować własne wyobrażenia co do estetyki i funkcjonalności naszych czterech kątów. Posiadając projekt od architekta mamy pewność, że zajmuje się tym specjalista, który posiada nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale także uprawnienia. Jednakże warto wcześniej sprawdzić kwalifikacje takiego architekta, aby później nie okazało się, że sami się oszukaliśmy.

Przeczytaj także:  Jak malować ściany na styku z sufitem - niezbędne informacje

projekt domu

Sam projekt powinien posiadać formę budowlaną oraz wykonawczą. Ta pierwsza oznacza załatwianie dużej ilości spraw w urzędzie, a jeśli chodzi o wykonawczą, to odnosi się ona do prowadzenia budowy. Wykonawca opiera się na tym dokumencie bazowym. Zanim jednak rozpocznie wykonywać projekt, wykonawca powinien skonsultować się z architektem, z którym ustali, czy w umówionej cenie zawarte zostaną te dwa typy projektów. Może jednak okazać się, że za projekt wykonawczy trzeba dodatkowo zapłacić.

Jak wygląda proces podpinania działki pod sieć elektryczną?

Proces podpinania działki nie jest takim znowu prostym zadaniem, bo wymaga uzyskania tzw. promes. Jest to zobowiązanie na przyłączenie mediów, które zostały określone w warunkach zabudowy. Zazwyczaj chodzi o podpięcie posesji pod sieć elektryczną, a posiadając wniosek należy udać się do firmy, która zaopatruje dany rejon w energię. Dzięki promesie posiadamy zobowiązanie do przyłączenia, a to, kiedy i w jaki sposób zostanie to wykonane – ustala się we wspomnianym wniosku.

Przed przystąpieniem do prac budowlanych pamiętaj o…

Wielkimi krokami nadciąga etap, w którym to można zabierać się za prace budowlane. Zanim jednak do tego przystąpimy, potrzebujemy dziennika budowy, który będzie wydany po otrzymaniu pozwolenia na budowę. Wydaje go ten sam organ administracji samorządowej, który pozwolenie wydał, a więc starostwa powiatowy. W celu otrzymania dziennika należy złożyć wniosek o jego wydanie, a odebrać go można po około 3 dniach po uprawomocnieniu decyzji o pozwoleniu na budowę. Dziennik wówczas zostaje ostemplowany i zarejestrowany, a jego prowadzeniem zajmuje się kierownik budowy, będący osobą uprawnioną do wykonania tego zadania. Kierownik ma również za zadanie podpisać oświadczenie, a następnie zgłasza rozpoczęcie robót budowlanych. Takie zgłoszenie należy złożyć na tydzień przed rozpoczęciem prac na budowie.

Początek budowy, ale stan wciąż surowy

Początkowo, należy zadbać o przygotowanie terenu pod budowę, a więc wykonać kolejno poniższe działania:

 • wytyczyć geodezyjnie obiekty na terenie działki
 • ustawić obiekty, jak barak dla pracowników
 • zagospodarować teren budowy
 • wyrównać teren

Geodeta jest odpowiedzialny za wskazanie, gdzie będzie znajdował się budynek i pozostałe obiekty, jak np. garaż. Kiedy to zostanie załatwione, to można przygotowywać działkę. Wyrównać grunt, przygotować fundamenty, a także piwnicę. Kiedy znajdujemy się na etapie budowy fundamentów, to powinniśmy także wiedzieć, że wówczas rozprowadza się część podziemną izolacji, ale i poziome elementy kanalizacji. W przypadku, gdy nasza działka znajduje się na terenie podmokłym, to powinniśmy wykonać drenaż, dzięki któremu fundamenty będą chronione przed wilgocią.

Nie należy zapominać o umieszczeniu tablicy informacyjnej o inwestycji na terenie budowy. Należy to do kierownika budowy, ale warto mieć tę kwestię na uwadze. Kiedy powyższe sprawy zostały już z należytą starannością wykonane, to możemy przystępować do prac budowlanych.
Stan naszego domu dalej jest określany jako surowy, ale tym razem jest to stan otwarty. Ten etap jest kosztowny, bo zazwyczaj przeznacza się na niego do 45% finansów przeznaczonych na budowę.

Przeczytaj także:  Koszt budowy domu parterowego na różnych etapach

Ostatni surowy etap, to ten zamknięty, który obejmuje wszystkie te prace, które mają zamknąć bryłę domu. Wstawiamy wówczas drzwi i okna, ale również wykonuje się różnego rodzaju instalacje, czy to elektryczną, czy wodną. Mając załatwione te sprawy możemy bez obaw zostawić w takim stanie dom na okres jesieni i zimy. Po tym należy przetestować instalację, tak aby przeszły one kontrolę. Następnie można kłaść tynki i generalnie uporządkować cały plan budowy. Jest to również czas na postawienie ogrodzenia.

Ocieplenie i wykończenie domu

Ocieplić dom możemy na różne sposoby używając różnego rodzaju materiałów. Zazwyczaj stosuje się w tym celu styropian, czy wełnę mineralną. To dobre izolatory, które nie są wyjątkowo drogie. Mając już ocieplony dom, możemy zająć się montażem urządzeń grzewczych. Ciepła nigdy za wiele, więc zabieramy się za instalowanie pieca, grzejników, czy jeśli sobie tego życzymy, także kominka. Na sam już koniec zajmujemy się wykończeniem wnętrza, do którego należy m.in.:

 • wykonania ścian działowych, położenie tynków itp.
 • wykonania ścian działowych, położenie tynków itp.
 • wykończenia ścian – położenia tynków, gładzi gipsowej, ale i pomalowanie ich
 • ułożenia podłóg
 • wykończenia piwnicy, czy też poddasza
 • wykończenie łazienki i kuchni wraz z urządzeniami sanitarnymi
 • zainstalowania oświetlenia i grzejników

Domknięcie wszystkich spraw związanych z papierologią

Gdy dojdzie już do zakończenia prac budowlanych należy uprzątnąć teren, zabrać tablicę informacyjną, tymczasowe obiekty, ogrodzenia, ale też poprosić o wyjechanie wszystkimi maszynami, które były używane przy budowie. Następnie musimy sprawdzić, czy posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty, a więc potrzebujemy dokumentów potwierdzających:

 • odbiór prac budowlano – instalacyjnych (z wpisem w dzienniku budowy, który potwierdza odbiór)
 • sprawdzenie oraz odbiór przyłączy i wszystkich instalacji
 • posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej

Żeby odebrać dom, potrzebujemy także inwentaryzacji geodezyjnej, a ostateczne zakończenie budowy jest dokonywane dzięki kierownikowi budowy. To on zamyka dziennik budowy i składa oświadczenie mówiące o zgodności wykonania budynku z projektem budowlanym, ale i pozwoleniem na budowę, czy przepisami prawnymi. Kierownik powinien także przypilnować, aby plac budowy został dokładnie uprzątnięty. Ostatnie kroki to już raczej kwestie formalne, takie jak to, aby dostarczyć zawiadomienie o zakończeniu robót budowlanych do Powiatowego lub Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Wraz z nim należy przekazać dziennik budowy, oświadczenie kierownika, geodezyjną inwentaryzację powykonawczą oraz pozostałe protokoły.

Odtąd pozostało nam czekać na decyzję organu, który to ma 21 dni na złożenie sprzeciwu, czy też uwag odnoszących się do wniosku. Może postulować o uzupełnienie go, a jeśli nie zrobi tego we wskazanym czasie, to wniosek automatycznie zostanie rozpatrzony pozytywnie dla wnioskującego. W kolejnym kroku urząd musi wydać potwierdzenie o tym, że nie posiada zastrzeżeń co do użytkowania domu. Wówczas organ ten może już nadać numer budynkowi. Potwierdzenie to pozwala także na założenie księgi wieczystej. Zanim tylko wprowadzimy się do domu, posiadłość otrzymuje numer porządkowy od urzędu gminy, czy miasta.

Jak widać, budowa domu krok po kroku to nie kaszka z mleczkiem, ale zdecydowanie jest to gra warta świeczki. Zwłaszcza, kiedy efekt okazuje się być jeszcze lepszy niż się tego spodziewaliśmy.

Powiązane treści