28 października 2022

Skuteczne sposoby na gołębie na balkonie

Problem związany z obecnością gołębi na balkonach, tarasach i parapetach mieszkań staje się coraz poważniejszy, zwłaszcza w gęsto zaludnionych obszarach miejskich. Nie jest to tylko kwestia estetyczna, lecz także higieniczna, jako że ptaki te są znane z roznoszenia wielu chorób. Jak odstraszyć gołębie z balkonu, jeśli zdążyły się już niestety na nim zadomowić?

Dlaczego powinniśmy odstraszać gołębie?

Główny powód, dla którego nie powinniśmy ignorować obecności gołębi na naszym balkonie, związany jest z przenoszeniem przez nie wielu groźnych chorób zakaźnych. Poprzez pozostawianie w zamieszkanych przez te ptaki miejscach odchodów, pozostawiają one również zarazki chorób takich jak salmonelloza, ptasia grypa czy toksoplazmoza. Również różnego rodzaju pasożyty, które gołębie często posiadają, mogą być niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Drugi ważny powód jest głównie estetyczny. Odchody pozostawiane przez ptaki szpecą balkony i tarasy, a przy tym bywają niezwykle trudne do usunięcia. W większych ilościach potrafią nawet niszczyć materiały budowlane, prowadząc do osłabienia konstrukcji budynku, co z kolei wiąże się nierzadko z ogromnymi kosztami.

Skuteczne sposoby na gołębie

Poniżej przedstawimy kilka zasad, których powinno się przestrzegać, jeśli na dachu czy balkonie rozgościły się te ptaki. Postępując zgodnie z nimi, sprawne pozbycie się gołębi nie powinno sprawić większych kłopotów.

  1. Działaj jak najszybciej. Kroki służące usunięciu gołębi powinniśmy podjąć, gdy tylko zauważymy pierwsze ślady ich obecności. Gdy sytuacja zajdzie za daleko, a ptaki zdążą już złożyć jaja czy uwić gniazdo, ich pozbycie się będzie o wiele bardziej skomplikowane.
  2. Postępuj zgodnie z prawem. Niewiele osób wie, że pomimo szkodliwego wpływu gołębi na miejsca zamieszkane przez człowieka, są one jednak objęte ochroną prawną. Zgodnie z Ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, usunięcia ptasich gniazd można dokonać jedynie w okresie od 16 października do lutego.
  3. Zmniejsz potencjalną atrakcyjność balkonu dla ptaków. Należy zwrócić szczególną uwagę na warunki sanitarne na balkonie oraz w jego najbliższej okolicy. Gołębie najczęściej zakładają swoje gniazda w miejscach, które zapewniają im swobodny dostęp do wody i pożywienia. Należy zatem usunąć karmniki, wszelkiego rodzaju śmieci, czy materiały mogące posłużyć do zbudowania gniazda.
  4. Gołębie bardzo mocno przyciąga również pozostawiany przez nie zapach. Z tego względu należy usunąć wszelkie pozostałości odchodów, piór, czy innych pozostałości. Te ptaki bywają bowiem bardzo przywiązane do jednego, sprawdzonego miejsca. By skutecznie usunąć wszelkie pozostałości niepożądanych zapachów, można zastosować specjalne środki do czyszczenia ptasich ekskrementów.
  5. Gdy wszelkie materiały ułatwiające budowę gniazd i pozostałości ptasiego zapachu zostaną już usunięte z balkonu i jego okolic, można rozważyć zastosowanie mechanicznych przeszkód. Nowoczesnym sposobem, by uniemożliwić ptakom powrót w to samo miejsce, są kolce na ptaki. Zabezpiecza się nimi balustrady, parapety, barierki balkonów czy inne miejsca, które pozwalają na rozłożenie kolców. Ich plusem jest fakt, że z pewnej odległości są one praktycznie niewidoczne, co pozwala na zachowanie estetyki tarasu czy balkonu.
  6. Jeśli kolce nie przyniosą pożądanego efektu, cały balkon można również zabezpieczyć specjalną siatką. Jest to bariera mechaniczna, która nie pozwoli gołębiom przedostać się na teren balkonu. Tego typu siatki również są praktycznie niewidoczne i nie zacieniają balkonu.

Powiązane treści