8 kwietnia 2023

Ogródki działkowe – relikt RRL-u czy świetne miejsce na spędzanie wolnego czasu?

Tęsknota za własnym kawałkiem ziemi bywa niezwykle silna. Niektórzy realizują się, urządzając sobie przytulny zakątek na balkonie. Inni korzystają z możliwości wybrania się do rodziny, która mieszka na wsi. Jednak nie każdy ma taką opcję do wyboru. Co wtedy? Zawsze można pokusić się o to, aby kupić działkę rekreacyjną. Ten pomysł rodem z minionej epoki na nowo przeżywa swój renesans. Czy warto zostać działkowcem?

Ogródek w mieście. Jak stać się jego właścicielem?

W poprzednim ustroju obowiązywały zapisy, przydziały i inne pomysły na to, jak uszczęśliwić obywateli. Obecnie, żeby stać się właścicielem własnego kawałka ziemi w środku miasta, trzeba go zwyczajnie kupić lub odziedziczyć po kimś z rodziny. Ile kosztuje ogródek działkowy? Ceny w poszczególnych miejscowościach bardzo się od siebie różnią. Można nawet porównać tendencję do tej, którą można zaobserwować przy cenach mieszkań i domów. Najdrożej będzie oczywiście w dużych miastach. Znaczenie ma też lokalizacja. W spokojnej okolicy, z dala od drogi ceny są zdecydowanie wyższe, niż w mniej atrakcyjnych punktach. Na zakup ogródka działkowego trzeba więc przeznaczyć od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy.

Oprócz samego kosztu nabycia RODu, czyli Rodzinnego Ogródka Działkowego, trzeba też liczyć się z innymi wydatkami. Jednym z najważniejszych będzie z pewnością podłączenie mediów. Ile kosztuje podłączenie prądu do ogródka działkowego? Zależy to od cennika operatora działającego na danym terenie. Ważne jest też odległość działki od linii zasilającej. Im będzie do niej bliżej, tym niższy będzie koszt wykonania instalacji. Trzeba też pamiętać, że wiele kwestii związanych z ogródkiem reguluje Polski Związek Działkowców. Może on nakładać na swoich członków dodatkowe, roczne składki. Dlatego zastanawiając się, czy warto kupić ogródek działkowy dobrze jest też sprawdzić te dodatkowe kwestie.

Przeczytaj także:  Jaki jest koszt budowy domu 100m2?

Jak zagospodarować ogródek działkowy?

Z pewnością ilu właścicieli, tyle jest pomysłów na to, jak urządzić własną działkę. Niektórzy ograniczają się do skromnej altanki i kilku rabatek z kwiatami. Inni decydują się na porządny remont domu i przystosowanie go do tego, aby spędzać w nim sporo czasu. Można też zdecydować się na dodatkowe udogodnienia takie jak basen, czy plac zabaw dla dzieci.

Podejmując decyzję jak urządzić ogródek działkowy dobrze jest najpierw zastanowić się w jaki sposób chcemy spędzać w nim czas. Kierując się tym można zaplanować jakie wyposażenie kupić i na jaką aranżację się zdecydować. Nie każdy chce jednak dużo inwestować w takie miejsce. Jak tanio urządzić ogródek działkowy? Dobrym pomysłem będzie szukanie niezbędnych przedmiotów z drugiej ręki. Można w ten sposób kupić zarówno urządzenia elektryczne, jak i meble ogrodowe. Wiele z nich jest w bardzo dobrym stanie.

Przeczytaj także:  Dodatkowa praca w domu? Sprawdź ile możesz dorobić?

Co jest dozwolone, a co zabronione w ogródkach działkowych?

Wiele osób zakłada, że prawo własności do działki rekreacyjnej umożliwia im robienia na jej terenie wszystkiego, na co mają ochotę. Jednak obowiązują określone przepisy, które to regulują. Czy na ogródkach działkowych można palić grillaNie ma z tym żadnego problemu, jeśli nie narusza się w ten sposób zasad życia społecznego oraz nie zakłóca spokoju innych mieszkańców. Co można wybudować na działce? Teren ten może być wyposażona w konstrukcje wspomagające uprawę roślin. Jeśli właściciel planuje założyć warzywnik, może wyposażyć go w szklarnię i tunel foliowy, które zmaksymalizują plony.

Kolejne pytanie to czy można mieszkać na ogródkach działkowych? Z założenie są one przeznaczone do relaksu i czasowego przebywania. Praktyka pokazuje jednak, że wiele osób w sezonie wiosennym i letnim spędza na nich praktycznie cały czas. Prawo mówi jasno, że stałe mieszkanie na działce jest złamaniem obowiązującego regulaminu. Grożą za to poważne konsekwencje łącznie z odebraniem ogródka. Jednak, czy często korzysta się z tych zapisów? Życie działkowców pokazuje, że takie sytuacje zdarzają się tylko wtedy gdy czyjaś obecność jest szczególnie uciążliwa dla innych osób.

Powiązane treści