28 marca 2023

Na co zwrócić uwagę, wybierając system inteligentnego domu?

Według badań już 40% Polaków korzysta z rozmaitych rozwiązań typu smart home, natomiast aż 60% z nich ma w planach rozszerzenie systemów w swoich mieszkaniach o kolejne funkcje. System inteligentnego domu to rozwiązanie ułatwiające w dużym stopniu życie. Producenci technologii zwracają uwagę na rozwój aktualnych trendów i oferują coraz przyjaźniejsze dla użytkowników opcje. Jakie aspekty należy uwzględnić, wybierając system smart home?

Czym jest dom inteligentny?

Najprościej mówiąc, dom inteligentny to budynek, w którym zainstalowane urządzenia połączone są w jeden zintegrowany system sterowany przez jednostkę centralną. Nie ma ścisłych wytycznych mówiących o tym, ile urządzeń i instalacji ma być podłączonych w tym przypadku. Przykładowe to np. system monitoringu, sensory w drzwiach i oknach, czujniki ruchu, automatyczne wyłączniki urządzeń elektrycznych, czujniki zamykające okna, sterowniki otwierające i zamykające rolety oraz żaluzje w oknach, żarówki LED z czujnikami LRD lub sterowane poprzez sieć Wi-Fi czy też gotowe zestawy kilku kamer wraz ze stacją centralną. Poszczególnymi elementami da się sterować za pośrednictwem aplikacji na urządzeniu mobilnym, nawet przebywając poza domem. Rozwiązania z zakresu smart home oferuje polski producent sprzętu elektrotechnicznego – ZAMEL.

System kablowy czy bezprzewodowy?

Wybierając system inteligentnego domu, należy zwrócić uwagę na poziom jego skomplikowania. W większości przypadków, szczególnie przy rozwiązaniach kablowych, montaż części wymaga pomocy profesjonalnego instalatora. System opierający się na rozwiązaniach bezprzewodowych zazwyczaj da się zainstalować i skonfigurować samodzielnie. Zaletę systemów przewodowych stanowi fakt, iż wykazują się one odpornością na ewentualne zakłócenia transferu danych. Pozwalają one również na rozbudowywanie systemu o nowe funkcje. Zazwyczaj stosuje się je w nowopowstających domach jednorodzinnych, w których rozwiązania smart home są zaplanowane już na etapie projektuW budynkach już zamieszkałych, w których wcześniej nie wprowadzono inteligentnych rozwiązań, lepiej sprawdzają się urządzenia bezprzewodowe. Charakteryzują się one prostą instalacją i brakiem konieczności podłączenia do sieci elektrycznej. Funkcjonują dzięki centrali podłączonej do zasilania, a elementy wykonawcze są zasilane bateriami. Takich systemów nie da się rozbudować o komponenty sterujące dopływem wody.

Weryfikacja możliwości rozbudowy systemu smart home

Wybierając dany system, należy zweryfikować, jakie jego obszary mogą zostać rozbudowanePierwszy obszar to ten dotyczący bezpieczeństwa. Zapewniają je czujniki ruchu, kamery i alarmy, systemy weryfikacji obecności w mieszkaniu, komponenty sterujące dopływem wody czy czujniki zabezpieczające dom przed zalaniem. Następny obszar to komfort. Warto brać pod uwagę m.in. możliwość korzystania z pomocy asystenta głosowego, sterowania nagłośnieniem czy oświetleniem. Ostatni obszar wiąże się ze zrównoważonym zarządzaniem energią cieplną i elektryczną. W jego skład wchodzi np. regulacja temperatury w mieszkaniu, a także sterowanie zasilaniem w konkretnych gniazdach elektrycznych lub pomieszczeniach. Warto zapoznać się z informacjami na temat firmy, która specjalizuje się w rozwiązaniach, jakie oferuje inteligentny dom – ZAMEL.

Materiał sponsorowany.

Powiązane treści