Na co zwrócić uwagę, wybierając system inteligentnego domu?

system inteligentnego domu

Według badań już 40% Polaków korzysta z rozmaitych rozwiązań typu smart home, natomiast aż 60% z nich ma w planach rozszerzenie systemów w swoich mieszkaniach o kolejne funkcje. System inteligentnego domu to rozwiązanie ułatwiające w dużym stopniu życie. Producenci technologii zwracają uwagę na rozwój aktualnych trendów i oferują coraz przyjaźniejsze dla użytkowników opcje. Jakie aspekty należy uwzględnić, wybierając system smart home?

Czym jest dom inteligentny?

Najprościej mówiąc, dom inteligentny to budynek, w którym zainstalowane urządzenia połączone są w jeden zintegrowany system sterowany przez jednostkę centralną. Nie ma ścisłych wytycznych mówiących o tym, ile urządzeń i instalacji ma być podłączonych w tym przypadku. Przykładowe to np. system monitoringu, sensory w drzwiach i oknach, czujniki ruchu, automatyczne wyłączniki urządzeń elektrycznych, czujniki zamykające okna, sterowniki otwierające i zamykające rolety oraz żaluzje w oknach, żarówki LED z czujnikami LRD lub sterowane poprzez sieć Wi-Fi czy też gotowe zestawy kilku kamer wraz ze stacją centralną. Poszczególnymi elementami da się sterować za pośrednictwem aplikacji na urządzeniu mobilnym, nawet przebywając poza domem. Rozwiązania z zakresu smart home oferuje polski producent sprzętu elektrotechnicznego – ZAMEL.

Przeczytaj także:  Dom parterowy - wady i zalety

System kablowy czy bezprzewodowy?

Wybierając system inteligentnego domu, należy zwrócić uwagę na poziom jego skomplikowania. W większości przypadków, szczególnie przy rozwiązaniach kablowych, montaż części wymaga pomocy profesjonalnego instalatora. System opierający się na rozwiązaniach bezprzewodowych zazwyczaj da się zainstalować i skonfigurować samodzielnie. Zaletę systemów przewodowych stanowi fakt, iż wykazują się one odpornością na ewentualne zakłócenia transferu danych. Pozwalają one również na rozbudowywanie systemu o nowe funkcje. Zazwyczaj stosuje się je w nowopowstających domach jednorodzinnych, w których rozwiązania smart home są zaplanowane już na etapie projektuW budynkach już zamieszkałych, w których wcześniej nie wprowadzono inteligentnych rozwiązań, lepiej sprawdzają się urządzenia bezprzewodowe. Charakteryzują się one prostą instalacją i brakiem konieczności podłączenia do sieci elektrycznej. Funkcjonują dzięki centrali podłączonej do zasilania, a elementy wykonawcze są zasilane bateriami. Takich systemów nie da się rozbudować o komponenty sterujące dopływem wody.

Przeczytaj także:  Kiedy nawozić trawnik?

Weryfikacja możliwości rozbudowy systemu smart home

Wybierając dany system, należy zweryfikować, jakie jego obszary mogą zostać rozbudowanePierwszy obszar to ten dotyczący bezpieczeństwa. Zapewniają je czujniki ruchu, kamery i alarmy, systemy weryfikacji obecności w mieszkaniu, komponenty sterujące dopływem wody czy czujniki zabezpieczające dom przed zalaniem. Następny obszar to komfort. Warto brać pod uwagę m.in. możliwość korzystania z pomocy asystenta głosowego, sterowania nagłośnieniem czy oświetleniem. Ostatni obszar wiąże się ze zrównoważonym zarządzaniem energią cieplną i elektryczną. W jego skład wchodzi np. regulacja temperatury w mieszkaniu, a także sterowanie zasilaniem w konkretnych gniazdach elektrycznych lub pomieszczeniach. Warto zapoznać się z informacjami na temat firmy, która specjalizuje się w rozwiązaniach, jakie oferuje inteligentny dom – ZAMEL.