Ogrzewanie podłogowe to niezwykle praktyczne oraz ekonomiczne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Jego założenie wymaga jednak zgromadzenia przystosowanych do tego celu materiałów. Przykładem może być tutaj dobór styropianu. Jakimi właściwościami powinien się on charakteryzować? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.
Styropian pod ogrzewanie podłogowe – jakie powinien spełniać warunki?
Trzeba być świadomym, że do wykonania ogrzewania podłogowego nie można użyć dowolnego rodzaju styropianu. Jest to spowodowane specyficznymi warunkami panującymi w ocieplanej podłodze. Z tego powodu zwykły styropian elewacyjny nie spełni tutaj swojej funkcji. Nie należy również sięgać po styropian fundamentowy, który jest zbyt zaawansowanym produktem, jak na rolę do spełnienia.
Jaki więc styropian wybrać, kiedy mamy w planach montaż płyt do ogrzewania podłogowego? Tego rodzaju materiał izolacyjny powinien spełniać dwa podstawowe warunki: posiadać dużą wytrzymałość na ściskanie oraz dobrze przewodzić ciepło, aby zapewnić odpowiedni poziom termoizolacji. Pod linkiem https://www.hirsch-porozell.pl/produkty/plyty-do-ogrzewania-podlogowego/ znajdziesz szeroki wybór płyt do ogrzewania podłogowego, które będą doskonale współpracować ze styropianem.
Styropian pod ogrzewanie podłogowe – odporność na ściskanie
Omówmy sobie bardziej szczegółowo pierwszy ze wspomnianych parametrów. Styropian pod ogrzewanie podłogowe musi charakteryzować się dużą wytrzymałością ze względu na ciężar samej instalacji oraz wyposażenia domowego znajdującego się na podłodze. Najczęściej stosowanym rodzajem styropianu pod podłogówkę jest ten o zwiększonej wytrzymałości na ściskanie przy odkształcaniu do 10%.
Posiada on oznaczenie CS(10). Tuż za nim znajduje się liczba wskazująca na wytrzymałość w kilopaskalach, może być to np. CS(10)100 kPa. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że jest to jedynie najczęściej stosowane rozwiązanie. Nie oznacza to, że sprawdzi się w każdym przypadku. Tutaj bardzo ważna jest rola architekta, który musi obliczyć, z jakimi przeciążeniami będzie mierzyć się posadzka.
Styropian pod ogrzewanie podłogowe – termoizolacja
Teraz przyjrzyjmy się wymogom termicznym styropianu pod ogrzewanie podłogowe. Są one zdecydowanie mniejsze niż w przypadku ścian czy dachu. Według obecnych przepisów współczynnik przenikania ciepła (U) dla podłogi ulokowanej na gruncie nie powinien być większy niż 0,30 W (m²K). Wymóg ten obowiązuje dla pomieszczeń ogrzewanych do temperatury co najmniej 16 Stopni Celsjusza.
Styropian, o jakich parametrach należy więc zastosować? Uwzględniając wszystkie czynniki, powinien być to styropian o grubości około 10 cm oraz współczynniku przewodzenia ciepła przykładowo 0,036-0,038 W (m²K). Mamy tutaj jednak pewną dowolność. Może być to zarówno styropian biały, jak i nieco skuteczniej chroniący przed uciekaniem ciepła styropian grafitowy.
Artykuł sponsorowany.