15 lutego 2024

Jak zwiększyć prywatność mieszkania na parterze?

Wśród zalet mieszkania na parterze z pewnością można wymienić brak konieczności korzystania z windy czy wchodzenia po schodach, co bardzo ułatwia życie mamom z małymi dziećmi i osobom starszym. Nisko zlokalizowane mieszkania mają natomiast jedną sporą wadę – okna na wysokości, która umożliwia zaglądanie do wnętrza. Jak zapewnić sobie więcej prywatności?

Rolety wewnętrzne, czyli minimalistyczna klasyka

Żeby uchronić się przed spojrzeniami gapiów, którzy zwykle odruchowo zerkają w stronę okna, a czasem po prostu chcą zobaczyć wnętrze twojego domu, warto zamontować rolety. To minimalistyczne rozwiązanie, dzięki któremu zyskasz prywatność, a jednocześnie zapewnisz komfort, chroniąc mieszkanie przed słońcem. Rolety występują w wielu kolorach, mogą mieć także rozmaite faktury, dlatego bez problemu dopasujesz je do salonu, sypialni czy gabinetu.

Stylową alternatywą dla rolet są żaluzje. Wykonuje się je nie tylko z poliestru czy tkanin, ale także z bambusa, aluminium albo drewna. Ich elegancki wygląd powoduje, że są nie tylko praktycznym, ale i gustownym elementem wyposażenia domu. Można je zrobić na wymiar – to sposób na zasłonięcie okien nawet w przypadku szyb o niestandardowych wymiarach.

Przeczytaj także:  Rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe

Stylowy duet, czyli firanki i zasłony na karniszu sufitowym podwójnym

Jednym z najpopularniejszych sposobów zapewnienia sobie prywatności jest powieszenie w mieszkaniu firanek i zasłon. Same firanki są najczęściej za bardzo transparentne. Żeby więc zasłonić okno całkowicie, warto zamontować karnisz sufitowy podwójny, na którym zmieszczą się również zasłony. Taki sposób zasłonięcia okien wprowadza do domu przytulność i elegancję, podkreśla styl pomieszczenia, a zimą ogranicza uciekanie ciepła.

Karnisz sufitowy podwójny sprawdzi się w każdym mieszkaniu – małym, dużym, urządzonym w stylu minimalistycznym, glamour czy boho. To opcja, która pozwala na dowolną aranżację – sam w sobie jest bowiem bardzo minimalistyczny i niemal niewidoczny.

Niebanalne, ale skuteczne rozwiązanie – folia okienna

Nie chcesz montować na oknach rolet ani żaluzji, a zasłonięcie zasłon w ciągu dnia nie wchodzi w grę? Ciekawą propozycją jest folia okienna z efektem lustra weneckiego. Dzięki niej widzisz, co dzieje się na zewnątrz, ale osoby z podwórka nie są w stanie zajrzeć do twojego mieszkania. Folie okienne mogą mieć również właściwości antywłamaniowe, czyli zwiększać odporność szyby na stłuczenie. Zapewniają one ochronę przed wzrokiem gapiów, ale także zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczenia i odbijają promieniowanie słoneczne. Dzięki temu wpadające do wnętrza słońce nie oślepia, co doceniają szczególnie osoby pracujące w domu, przy komputerze.

Przeczytaj także:  Cechy nowoczesnego i zdrowego krzesła biurowego

Zaglądający do okna mieszkania przechodnie sprawiają, że możesz odczuwać dyskomfort, a nawet pewną obawę. Bo jak czuć się swobodnie, chodząc w piżamie czy ubierając się, gdy w każdej chwili ktoś z sąsiadów może to zobaczyć? Na szczęście jest wiele opcji na zabezpieczenie się przed wścibskimi sąsiadami. Do najpopularniejszych należą firanki i zasłony powieszone na karniszu sufitowym podwójnym, rolety czy folia lustrzana.

Artykuł partnera.

Powiązane treści