Własny garaż to marzenie wielu właścicieli domów. Zapewnia bezpieczeństwo przechowywanego w nim dobytku, dodatkową przestrzeń i wygodę. Jednak wybór pomiędzy garażem murowanym a prefabrykowanym może być trudny. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, a ostateczna decyzja zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. W tym artykule porównamy oba rodzaje garaży, analizując ich plusy i minusy, aby pomóc Ci w wyborze najlepszego rozwiązania.
Garaż murowany – solidność i swoboda aranżacji
Garaże murowane kojarzą się przede wszystkim z garażami w bryle budynku. Ich zalety to:
- Estetyczny wygląd – garaż można z łatwością dopasować do architektury istniejącego budynku, nie tylko pod względem wykończenia elewacji, ale też np. konstrukcji dachu.
- Duża swoboda aranżacyjna – ograniczenie stanowi jedynie wielkość działki, a murowana konstrukcja pozwala perfekcyjnie wykorzystać dostępną przestrzeń w ogrodzie.
- Solidność – garaże murowane są o wiele solidniejsze od tych drewnianych czy blaszanych, a porównywalne z garażami prefabrykowanymi.
- Możliwość samodzielnego wymurowania garażu – o ile inwestor dysponuje wolnym czasem oraz zdolnościami murarskimi.
- Swoboda w zakresie wyposażenia garażu w różnego rodzaju instalacje – murowana konstrukcja umożliwia doprowadzenie prądu, wody, kanalizacji czy Internetu.
Niestety, garaże murowane mają również wady:
- Wysoki koszt wymurowania garażu – szczególnie w dobie szalejących cen materiałów budowlanych oraz robocizny.
- Konieczność zlecenia wymurowania garażu zewnętrznej ekipie – jeśli inwestor nie ma wymaganych umiejętności, to musi zlecić wymurowanie garażu zewnętrznej ekipie – to pociąga za sobą dodatkowe, wysokie koszty, a przy tym rodzi ryzyko nieporozumień, opóźnień, nerwów etc.
- Dewastacja ogrodu – osoby posiadające już zaaranżowany ogród powinny bardzo dokładnie przemyśleć pomysł wymurowania garażu, ponieważ proces budowy będzie wiązał się z ingerencją w jego strukturę.
- Podatki – garaż murowany wymaga wykonania fundamentu, a więc jest trwale związany z gruntem. Za taki budynek zostanie naliczony osobny podatek od nieruchomości.
Garaż prefabrykowany – szybko, tanio i bezproblemowo
Garaże prefabrykowane, nazywane również żelbetowymi, to popularna alternatywa dla garaży murowanych. Ich zalety to:
- Duża oszczędność czasu – garaż prefabrykowany przyjeżdża na działkę gotowy, ewentualnie wymagając wykończenia na miejscu.
- Atrakcyjna cena – szczególnie w porównaniu z garażem murowanym.
- Brak chaosu – garaż zostaje posadowiony we wskazanym miejscu, bez niszczenia roślinności, brudu, hałasu etc.
- Możliwość dowolnego wykończenia garażu – garaż prefabrykowany może np. zostać ocieplony i wykończony tynkiem ozdobnym.
- Brak stałego związania z gruntem – dzięki temu nie płacimy wyższego podatku od nieruchomości.
Jedyną istotną wadą garażu prefabrykowanego jest ograniczenie wymiarów konstrukcji. Mimo to bez problemu można sobie pozwolić np. na betonowy garaż dwustanowiskowy.
Co zatem wybrać?
Po przeanalizowaniu powyższych argumentów z pewnością dojdziesz do wniosku, że najkorzystniejszą opcją w relacji ceny do czasu wykonania, jakości i trwałości jest garaż betonowy prefabrykowany. To świetna propozycja dla każdego, kto nie może sobie pozwolić na długi i żmudny proces murarski, a przy tym dysponuje ograniczonym budżetem.
Już teraz zapoznaj się z ofertą producenta garaży – firmy AGBET https://agbet.com.pl/garaze-murowane-vs-garaze-prefabrykowane-ktore-rozwiazanie-wybrac/, a następnie skontaktuj się z nami – przygotujemy dla Ciebie indywidualną wycenę wraz z proponowanym terminem realizacji.
Zajrzyj też do innych poradników na naszej stronie, w których m.in. omawiamy najważniejsze zalety garaży z płyt betonowych oraz podpowiadamy, w którym miejscu na działce ustawić gotowy garaż betonowy.
Materiał sponsorowany.