1 lipca 2024

Garaż murowany czy prefabrykowany? Które rozwiązanie wybrać?

Własny garaż to marzenie wielu właścicieli domów. Zapewnia bezpieczeństwo przechowywanego w nim dobytku, dodatkową przestrzeń i wygodę. Jednak wybór pomiędzy garażem murowanym a prefabrykowanym może być trudny. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, a ostateczna decyzja zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. W tym artykule porównamy oba rodzaje garaży, analizując ich plusy i minusy, aby pomóc Ci w wyborze najlepszego rozwiązania.

Garaż murowany – solidność i swoboda aranżacji

Garaże murowane kojarzą się przede wszystkim z garażami w bryle budynku. Ich zalety to:

 • Estetyczny wygląd – garaż można z łatwością dopasować do architektury istniejącego budynku, nie tylko pod względem wykończenia elewacji, ale też np. konstrukcji dachu.
 • Duża swoboda aranżacyjna – ograniczenie stanowi jedynie wielkość działki, a murowana konstrukcja pozwala perfekcyjnie wykorzystać dostępną przestrzeń w ogrodzie.
 • Solidność – garaże murowane są o wiele solidniejsze od tych drewnianych czy blaszanych, a porównywalne z garażami prefabrykowanymi.
 • Możliwość samodzielnego wymurowania garażu – o ile inwestor dysponuje wolnym czasem oraz zdolnościami murarskimi.
 • Swoboda w zakresie wyposażenia garażu w różnego rodzaju instalacje – murowana konstrukcja umożliwia doprowadzenie prądu, wody, kanalizacji czy Internetu.
Przeczytaj także:  Praktyczne wskazówki doboru idealnych elektronarzędzi na placu budowy

Niestety, garaże murowane mają również wady:

 • Wysoki koszt wymurowania garażu – szczególnie w dobie szalejących cen materiałów budowlanych oraz robocizny.
 • Konieczność zlecenia wymurowania garażu zewnętrznej ekipie – jeśli inwestor nie ma wymaganych umiejętności, to musi zlecić wymurowanie garażu zewnętrznej ekipie – to pociąga za sobą dodatkowe, wysokie koszty, a przy tym rodzi ryzyko nieporozumień, opóźnień, nerwów etc.
 • Dewastacja ogrodu – osoby posiadające już zaaranżowany ogród powinny bardzo dokładnie przemyśleć pomysł wymurowania garażu, ponieważ proces budowy będzie wiązał się z ingerencją w jego strukturę.
 • Podatki – garaż murowany wymaga wykonania fundamentu, a więc jest trwale związany z gruntem. Za taki budynek zostanie naliczony osobny podatek od nieruchomości.

Garaż prefabrykowany – szybko, tanio i bezproblemowo

Garaże prefabrykowane, nazywane również żelbetowymi, to popularna alternatywa dla garaży murowanych. Ich zalety to:

 • Duża oszczędność czasu – garaż prefabrykowany przyjeżdża na działkę gotowy, ewentualnie wymagając wykończenia na miejscu.
 • Atrakcyjna cena – szczególnie w porównaniu z garażem murowanym.
 • Brak chaosu – garaż zostaje posadowiony we wskazanym miejscu, bez niszczenia roślinności, brudu, hałasu etc.
 • Możliwość dowolnego wykończenia garażu – garaż prefabrykowany może np. zostać ocieplony i wykończony tynkiem ozdobnym.
 • Brak stałego związania z gruntem – dzięki temu nie płacimy wyższego podatku od nieruchomości.
Przeczytaj także:  Grzejniki łazienkowe – klucz do komfortu i funkcjonalności

Jedyną istotną wadą garażu prefabrykowanego jest ograniczenie wymiarów konstrukcji. Mimo to bez problemu można sobie pozwolić np. na betonowy garaż dwustanowiskowy.

Co zatem wybrać?

Po przeanalizowaniu powyższych argumentów z pewnością dojdziesz do wniosku, że najkorzystniejszą opcją w relacji ceny do czasu wykonania, jakości i trwałości jest garaż betonowy prefabrykowany. To świetna propozycja dla każdego, kto nie może sobie pozwolić na długi i żmudny proces murarski, a przy tym dysponuje ograniczonym budżetem.

Już teraz zapoznaj się z ofertą producenta garaży – firmy AGBET https://agbet.com.pl/garaze-murowane-vs-garaze-prefabrykowane-ktore-rozwiazanie-wybrac/, a następnie skontaktuj się z nami – przygotujemy dla Ciebie indywidualną wycenę wraz z proponowanym terminem realizacji.

Zajrzyj też do innych poradników na naszej stronie, w których m.in. omawiamy najważniejsze zalety garaży z płyt betonowych oraz podpowiadamy, w którym miejscu na działce ustawić gotowy garaż betonowy.

Materiał sponsorowany.

Powiązane treści